oprac. oprac. Bartosz Goluch
|

Antoni Macierewicz o stanie wojennym. "To był obóz koncentracyjny"

72 reakcje
1
8
63
Podziel się

Były szef MON Antoni Macierewicz ubolewa nad faktem, że osoby odpowiedzialne za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku nie zostały rozliczone. Poseł PiS twierdzi, że ZSRR wcale nie miał zamiaru wkroczyć do Polski i decyzja sprzed 38 lat była błędem.

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz (PAP)
  • Macierewicz twierdzi, że wśród polskich elit wciąż jest wiele osób, które wspierały komunistyczny reżim
  • Zdaniem posła PiS nie było konieczności, by 38 lat temu wprowadzać stan wojenny
  • Polityk ma żal do TVP o zbyt mały nacisk na programy o historii PRL

- Stan wojenny nie został rozliczony. To nasz wstyd. Do dzisiaj są respektowane przez niektórych stopnie generalskie zbrodniarzy stanu wojennego. To stwarza olbrzymi zamęt w świadomości narodowej - powiedział Macierewicz na antenie Polskiego Radia 24.

Zdaniem polityka, a w PRL opozycjonisty, istnieje "olbrzymia rzesza ludzi", którzy współpracowali z komunistycznymi władzami, a obecnie pełnią istotne funkcje w państwie. Do tego grona zaliczył m.in. sędziów z nominacjami od rady państwa PRL.

Macierewicz przypomniał również o płk. Adamie Mazgule, który był członkiem PZPR i uważa wprowadzenie stanu wojennego za dobre rozwiązanie. - Pan Mazguła nie powinien posługiwać się tytułem pułkownika. Jego słowa o tym, że stan wojenny był "kulturalnym wydarzeniem" są skandaliczne. To wina przyzwalania na tego rodzaju komentarze przez lata. Teraz młodzież nie ma świadomości, że 20 tys. osób trafiło wtedy do więzień - tłumaczył.

Antoni Macierewicz wspomina stan wojenny

Prowadzący rozmowę Adrian Klarenbach poprosił Macierewicza o opisanie stanu wojennego jednym zdaniem. - To był obóz koncentracyjny zrobiony z całego kraju - odparł bez wahania poseł.

Macierewicz podkreślił, że w 1981 roku nie było konieczności, by wprowadzać stan wojenny. - Pan Jaruzelski za wszelką cenę dążył do tego, by Sowieci wsparli go w ciemiężeniu Polaków. (...) Rosjanie nie mieli potrzeby wkraczać do Polski, mieli tu kilkanaście tysięcy żołnierzy i aparat komunistyczny. To właśnie on marzył o stanie wojennym, bo się bał i chciał złamać kręgosłup moralny Polaków. W pewnym sensie im się udało - ocenił.

Były minister obrony narodowej z żalem stwierdził, że wiedza Polaków nt. stanu wojennego i okresu PRL jest niewystarczająca. Winą za ten stan rzeczy obarcza m.in. media. - TVN i Polsat to telewizje prywatne opanowane przez komunistów, na nich w tej kwestii nie ma co liczyć. Co gorsza, w TVP wciąż jest za mało audycji na ten temat. Potrzeba więcej programów i publicystyki o PRL i stanie wojennym - powiedział.

Źródło: PR24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

63
1
8
KOMENTARZE
(63)
zbyszekj23
miesiąc temu
Tego gościa trzeba leczyć!
obserwator
miesiąc temu
pis wprowadza ustawy restrykcyjne wobec sędziów rodem z ze stanu wojennego, nic dziwnego, skoro prokurator stanu wojennego Piotrowicz jest sędzią trybunału konstytucyjnego. Trzynastego grudnia Jarosław Polskę zbaw spał do południa przez nikogo nie niepokojony. Macierewicz i jego koledzy z KGB robią w Polsce swoją robotę
k-3
miesiąc temu
A ci, którzy wtedy nie trafili do kicia, teraz się mszczą...bo jak to? Tacy patrioci, i nikt ich nie docenił?
fiolka
miesiąc temu
Przerażające, że po takiej kompromitacji jaką była jego obecność w rządzie, bzdurach smoleńskich, położeniu na łopatki armii i wywiadu, po aferach z chłoptasiami, którym zmuszeni byli salutować oficerowie, taki facet ma dalej dobry humor i ma czelność wypowiadać się w mediach, zamiast schować się do mysiej dziury ze wstydu.
Ja
miesiąc temu
Trzynastego grudnia spałem do południa.
Najnowsze komentarze (63)
CZARNY
miesiąc temu
Drogi Panie porównanie stanu wojennego do obozu koncentracyjnego jest objawem braku znajomości historii oraz brakiem szacunku dla byłych więzniów tych że obozów A co do znajomości historii to trudno się dziwić skoro tacy jak pan sami ją zakłamują i przedstawiają historię według własnego widzi mi się na potrzeby własne Was też ktoś kiedyś rozliczy za to co robicie NARODOWI POLSKIEMU
Toni
miesiąc temu
Mnie tylko ciekawi jaki znajdzie powod zeby znowu nie zakonczyc prac komisji smolenskiej.
sigi2
miesiąc temu
więzienia ??? większość w ośrodkach wypoczynkowych mswia., mon ,.
Jakon
miesiąc temu
Maciarewiczowi to człowiek bez honoru i etyki okradajacy polski naród w sposób bezczelny szastajacy pieniędzmi społecznymi na swoje chore wyobrażenia i ambicje. Przypadek chorej nienawiści i nie tylko.
Bibi
miesiąc temu
Panie Maciarewiczowi obudź się Pan i przestań tak bezczelnie kłamać i w sposób cyniczny załamywać fakty chyba nie rozumie Pan definicji obozu koncentracyjnego. Jak można tak ranić byłych więźniów obozów. A wojska radzieckie koncentrowaly się na granicy z Polską i gdyby nie stan wojenny wkroczy y do Polski.
Damian
miesiąc temu
co prawda boli.
jkhi
miesiąc temu
A temu już całkiem pomieszało zmysły! Stan wojenny dał mu stołek i władzę!
jarek k
miesiąc temu
Używa słów których znaczenia nie zna i nie rozumie, gdyby to był obóz koncentracyjny to by dzisiaj nie bełkotał publicznie,ale co jakiś czas musi o sobie bzdurą przypomnieć, bo jego fanatycy pomyśleli by, że nie żyje
Polak
miesiąc temu
Może obóz ale ty byłeś w szpitalu -tak prawda
Viidziałem...
miesiąc temu
za mało programów w TVP o bohaterstwie prezesa i jemu podobnych służalców PRL w stanie wojennym!
ADAM
miesiąc temu
CO JESZCZE TEN CY.....BAŁ WYMYSLI
Edek
miesiąc temu
Strajki 80 zaczęły się od podwyżek cen kaszanki w kantynach pracowniczych. Dziś drożeje wszystko za sprawą tych co wtedy strajkowali.
bear
miesiąc temu
Antoni wie najlepiej co Ruscy chcieli zrobić przed stanem wojennym.
ben
miesiąc temu
Powiedział Anton prowadzony na pasku przez opcję moskiewską
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić