Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

Bociany z Polski nie dolatują do Afryki. Wiele pada zanim opuści Europę

235

Naukowcy założyli w tym roku nadajniki GPS-GSM 54 ptakom. Monitorując ich przelot uzyskali wstrząsające dane. Jak dotąd śmierć poniosły 23 z monitorowanych bocianów. Podążając śladem ich przelotów badacze odkryli przerażające miejsce w Bułgarii.

Bociany z Polski nie dolatują do Afryki. Wiele pada zanim opuści Europę
(Youtube.com)

Wiele mówiło się o polowaniach, jakie odbywają się m.in. na bociany na Bliskim Wschodzie. Jednak okazało się, że życie stracił tam tylko jeden z monitorowanych ptaków. 22 bociany nigdy nie wyleciały z Europy i najprawdopodobniej tylko 4 padły ofiarą drapieżników. Większość z nich straciła życie na wysypisku śmieci nieopodal bułgarskiego miasta Burgas.

Naukowcy odwiedzili miejsca, w których ginęły bociany. Znajdowały się one w Polsce, Rumunii i Bułgarii. Sprawdzali je m.in. badacze z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wielu z ich działa w grupie o nazwie Farmland Ecology Group. W ten sposób odkryto przerażające miejsce!

Naukowcy szacują, że w jednym miejscu w Bułgarii mogło zginęło ok 1300 bocianów. Ich cmentarzyskiem jest wysypisko śmieci, które ptaki te masowo wybierają na miejsce postoju w trakcie jesiennych migracji. Zwierzęta giną rażone prądem, miejsce to jest bowiem okrążone przez słupy wysokiego napięcia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na miejscu udało nam się odnaleźć jednego z martwych płatków z naszym nadajnikiem. Leżał na siedmiu innych ciałach bocianów. Sprawdziliśmy 10 słupów wysokiego napięcia w okolicy i odkryliśmy 130 martwych ptaków. Obok wysypiska takich słupów jest aż 100. To może znaczyć, że zginęło tutaj aż 1300 bocianów – czytamy we wpisie Farmland Ecology Group.

*Naukowcy relacjonują, że śmiertelnie porażone prądem zwierzęta stają się pożywieniem dla żerujących na wysypisku zwierząt. *Podkreślają, że tworzy to makabryczny widok.

Prawdziwe zagrożenie dla migrujących ptaków jest tutaj, w Europie. Powinniśmy najpierw zabezpieczyć nasze własne podwórko – kończą swój wpis naukowcy, zadając kłam stereotypowi, że najniebezpieczniejsza dla bocianów jest podróż przez tereny Bliskiego Wschodu.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Reksio na ratunek bocianom
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić