o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Mali. Po etnicznym mordzie rząd podał się dymisji

5
Podziel się

Po wymordowaniu 160 przedstawicieli ludu Peulh premier Soumeylou Boubeye Maiga wraz z całym gabinetem złożył rezygnację. "Prezydent przyjął dymisję premiera i wszystkich członków rządu" - informuje kancelaria prezydenta Ibrahima Boubacara Keity.

Mali. Premier Soumeylou Boubeye Maiga podał się do dymisji
Mali. Premier Soumeylou Boubeye Maiga podał się do dymisji (East News, MICHELE CATTANI)
bEqarITF

Do tragicznych wydarzeń doszło 23 marca w środkowej części kraju. Podczas ataku lokalnej "samoobrony", złożonej z bojowników ludu Dogon, zamordowano blisko 160 osób z plemienia Peulh. Obie grupy etniczne są skonfliktowane od dekad.

Dogoni zarzucają Peulhom popieranie dżihadystów, którzy od lat wzmacniają pozycję w Mali. Z kolei Peulhowie zarzucają Dogonom, że wspierają malijską armię, która prowadzi walkę z terroryzmem.

bEqarITH

Podczas masakry w wiosce Ogossogou zabito m.in. przywódcę wioski oraz jego wnuków - informowały lokalne władze. Wśród zamordowanych były także "kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze" - mówił Abdoul Aziz Diallo, reprezentant jednej z grup zaliczających się do plemienia Peulh.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Michał Kamiński staje w obronie Agaty Kornhauser-Dudy

"Wiele ataków w ostatnich miesiącach przypisywano bojownikom z organizacji Dan Na Ambassagou, do której należą przedstawiciele plemienia Dogon" pisała po masakrze Human Rights Watch. W jej skład wchodzą liczne grupy "samoobrony" m.in. te z osad zamieszkiwanych przez Dogonów. Organizacja wezwała malijskie władze do pociągnięcia sprawców zbrodni do odpowiedzialności

bEqarITN

Marcowa masakra wywołała szok w całym państwie. Pomimo deklaracji walki z terroryzmem, rząd nie jest skutecznie kontrolować sytuacji w niektórych regionach Mali. Dodatkowo nie radzi sobie z eskalacją konfliktów etnicznych, co w efekcie daje pole do działania wszelkim grupom bojowym oraz samozwańczym oddziałom samoobrony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

bEqarIUi
KOMENTARZE
(5)
omena
2 lata temu
Chciałam napisać, że nie ocenia się po mordzie, ale koleś na zdjęciu faktycznie ma etnicznie szkaradną 😉😉😉
as
2 lata temu
No to o 160 mniej w europie
Batt
2 lata temu
Dogonowie są chrześcijanami a zamordowani muzułmanami.
bEqarIUj
Brak słów
2 lata temu
Małpy są bardziej humanitarne.
Czarnowidz
2 lata temu
Dzicz i tylko dzicz. Dlaczego w Afryce jest jak jest i nie zmieni się nic mnie nawet za 200 lat, jedyna zmiany jakie nastąpią to takie że zamiast 1,2 miliarda będzie ich 4,5 miliarda a zarażonych na HIV będzie 90% ciemnoskórych "inżynierów".
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić