Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Mapa zanieczyszczeń powietrza Europy. W Polsce nie jest najgorzej

20
Podziel się

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przygotowała mapę zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu na terenie Europy. Wynika z niej, że powietrze jest najbardziej skażone tym związkiem na terenie krajów Beneluksu, Anglii oraz północnych Włoch. Najgorsza sytuacja w Polsce panuje na południu i w centrum kraju.

W Polsce najbardziej zanieczyszczone dwutlenkiem azotu są okolice Górnego Śląska, Łodzi i Warszawy
W Polsce najbardziej zanieczyszczone dwutlenkiem azotu są okolice Górnego Śląska, Łodzi i Warszawy (Europejska Agencja Kosmiczna)
bCOeoVLp

Dane pochodzą z okresu pomiędzy kwietniem 2018 a marcem 2019 roku. Zostały opracowane w ramach programu Copernicus, realizowanego przez ESA we współpracy z Komisją Europejską. Dane dostarczyła satelita Sentinel-5P, która została wysłana w 2017 roku, by monitorować poziom zanieczyszczenia na całej kuli ziemskiej.

Oprócz Beneluksu i Włoch, wysokie stężenie dwutlenku azotu występuje w pobliżu dużych aglomeracji miejskich, m.in. Madrytu, Moskwy, czy Ankary. W Polsce najbardziej zanieczyszczone są okolice Górnego Śląska, Łodzi i Warszawy.

bCOeoVLr

"Dwutlenek azotu zanieczyszcza powietrze głównie w wyniku ruchu i spalania paliw kopalnych w procesach przemysłowych. Ma znaczący wpływ na zdrowie człowieka, przyczyniając się w szczególności do problemów z oddychaniem. Zanieczyszczenie powietrza to globalny problem zdrowotny związany z ochroną środowiska, zwłaszcza dla mieszkańców obszarów miejskich" - podaje ESA.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zanieczyszczenia powietrza co roku są przyczyną ok. 8 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie. Poprzedni raport WHO zakładał, że ta liczba jest dwukrotnie niższa. Dwutlenek azotu jest uważany za jedno z głównych zagrożeń dla jakości powietrza na całym świecie.

bCOeoVLx

Zobacz także: Obiegówka. To mogła być zbrodnia doskonała. Wpadł przez mały szczegół

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCOeoVLS
KOMENTARZE
(20)
dse
rok temu
Wyraźnie widać,ze ci co najgłośniej wrzeszczą najbardziej niszczą.
ererer
rok temu
i jak tam niemcy? co sie dzieje? wiecej wiatraków moze dla zmyłki postawcie
max
rok temu
Niemcy i Francja najwięksi truciciele. Prawda wyszła na jaw
bCOeoVLT
Zbigniew
rok temu
Hmm a Ukraina Białoruś ma nieskazitelne powietrze.
ninka
rok temu
w polsce jest dobre powietrze smog to sciema by napedzac kase zielonym i sprzedawac badziewne oczyszczacze powietrza za kupe kasy
Najnowsze komentarze (20)
darim
rok temu
Dostarczyła satelita? Redaktor chyba nie zdołał ukończyć podstawówki!
dex
rok temu
a w gorach niby takie czyste powietrze, a widac ze kopca az milo
7+
rok temu
Luz może być...
eko
rok temu
sankcje nakładać sankcje i kary !!!
Gość
rok temu
PO KO największym trucicielem Polski.
ninka
rok temu
w polsce jest dobre powietrze smog to sciema by napedzac kase zielonym i sprzedawac badziewne oczyszczacze powietrza za kupe kasy
Alojz Wiertar...
rok temu
Od początku mówiłem, że ten cały smog i inne zanieczyszczenia to tylko wroga propaganda producentów pieców, którzy chcieli szybko zarobić. Ciekawe, czy twraz zaczną nas straszyć...
xd
rok temu
najbardziej kopci mój sąsiad - 2 paczki dziennie
bCOeoVLL
33
rok temu
]]]]]]]]]watch?time_continue=144&v=3mVDilxM5WM[[[[[[[[[[
Jan lat 71
rok temu
Boga stworzył człowiek na swoje potrzeby. Nie było internetu, tv, radia, prasy, książek i innych mediów. Jako namiastkę tego pielęgnowano plemienne opowiadania pustynnych pastuchów z Bliskiego Wschodu. Kato-kołtuneria praktykuje to do dziś, a świstak zawija papierki... W Polsce najgorzej. Nawet Irlandia otrzeźwiała.
Ane
rok temu
Ciemnogród, ci co piszą komentarze nie wiedzą nawet jakie kraje należą do krajów Beneluksu zanim coś napiszecie to chociaż sprawdźcie
Górnik
rok temu
A że w warszawie to prawidłowo.
demokrata
rok temu
czyli będą musieli zapłacić odszkodowanie euraki klimatowi , ciekawe w jakim banku klimat ma konto ? pewnie szwajcarskim albo nowo jorskim , niemieckie i ich kolaborantów zbrodnie przeciwko klimatowi !!! na barykady towarzysze !! a w sojuzie czyste powietrze !!
Zbigniew
rok temu
Hmm a Ukraina Białoruś ma nieskazitelne powietrze.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić