REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 22 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Marcin Borciuch26.03.19 (08:01)

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje. Pisarka miała 95 lat

Nie żyje Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska, pisarka, dziennikarka i córka poety Jarosława Iwaszkiewicza. Zmarła w wieku 95 lat.
TOMASZ WIERZEJSKI/FOTONOVA / East News

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska urodziła się 22 lutego 1924 roku w Warszawie. Maturę uzyskała w 1942 roku w tajnym nauczaniu podczas II wojny światowej. Działała w polskim ruchu oporu jako współredaktorka młodzieżowego pisma konspiracyjnego „Podkowa News” oraz współautorka okupacyjnej „Szopki Podkowińskiej”. Trzykrotnie wyszła za mąż.

REKLAMA

Po śmierci rodziców, Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, realizowała testament ojca. Podjęła działania mające na celu utworzenie Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Została jego honorowym kustoszem. Tworzyła, gromadziła i archiwizowała zbiory.

W 2010 została Honorowym Obywatelem Miasta Podkowa Leśna.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska była pisarką i dziennikarką

Napisała wiele artykułów i felietonów, które były publikowane m.in. w “Przekroju”. Była pasjonatką gotowania i znawczynią sztuki kulinarnej. Opracowywała również twórczość literacką swojego ojca i matki, pisała wspomnienia o rodzicach.

Jest autorką takich książek jak “Gawędy o jedzeniu”, “Gawędy o przyjęciach”, “Kuchnia francuska” (z pierwszym mężem Stanisławem Włodkiem), “Z moim ojcem o jedzeniu”, “Luźne wspomnienia”, “Portret dżentelmena” (z Ryszardem Kapuścińskim), “Z pamięci” i “Spotkać Iwaszkiewicza” (z Ludwiką Włodek, Wiesławem Kępińskim i Anną Król).

Przygotowała do druku “Dzienniki” Anny Iwaszkiewicz. Jej siostra, Teresa, również była dziennikarką.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska zmarła 23 marca 2019 roku w wieku 95 lat.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij