o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Marian Banaś i hotel na godziny w Krakowie. "Kontakty z przestępcą dyskwalifikują"

112
Podziel się

Marian Banaś i tajemnicza kamienica w Krakowie, gdzie miał działać hotel na godziny, budzą spore kontrowersje. Trwa kontrola oświadczenia prezesa NIK, jednak już wcześniej musiał przejść szczegółową weryfikację przeprowadzoną przez służby.

Marian Banaś i burza wokół kamienicy w Krakowie
Marian Banaś i burza wokół kamienicy w Krakowie (PAP)
bDHZKZTp

Marian Banaś zanim został ministrem finansów, a później prezesem Najwyższej Izby Kontroli, w 2015 roku objął stanowisko szefa Służby Celnej. Oznacza to, że od około czterech lat posiada dostęp do tajemnic tajnych i ściśle tajnych.

By otrzymać certyfikat poświadczenia bezpieczeństwa, kandydat musi wypełnić szczegółową ankietę przygotowaną przez służby. – Są w niej pytania o wszystko – poczynając od tego, czy osoba: pije alkohol, bierze narkotyki, miała romans, czym zajmują się członkowie jej rodziny, aż po pytania o to, czy utrzymuje kontakty z osobami ze środowisk przestępczych. Trzeba wskazać cały majątek, nawet zbywany w ostatnim czasie – omówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" urzędnik, który przeszedł tę procedurę.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego weryfikuje te informacje m.in. poprzez wywiad środowiskowy i badanie relacji rodzinnych i przyjacielskich. Zdaniem anonimowego oficera służb, nie ma możliwości, żeby ABW nie natrafiła na znajomość Banasia z człowiekiem ze środowiska przestępczego.

bDHZKZTr
Zobacz także: Zamieszanie wokół szefa NIK. Dziennikarz ma oczekiwania wobec Jarosława Kaczyńskiego

– Kontakty z przestępcą dyskwalifikują. Taka osoba nie dostałaby się nawet na szeregowego funkcjonariusza służb, odpadłaby, gdyby zbadano ją na wariografie. Tam jedno z pierwszych pytań dotyczy tego, czy utrzymuje znajomości z osobami ze środowisk przestępczych – tłumaczy inny funkcjonariusz w rozmowie z gazetą.

bDHZKZTx

Marian Banaś i afera z kamienicą

Przypomnijmy: TVN wyemitował materiał "Superwizjera", w którym ujawniono, że w kamienicy należącej do byłego ministra finansów, a teraz prezesa NIK Mariana Banasia, funkcjonował hotel na godziny. Działalność była powiązana ze znanym krakowskim przestępcą. Według autora materiału, to jeden z braci K., którzy prowadzą w Krakowie agencje towarzyskie.

Głos zabrał sam zainteresowany. Marian Banaś stwierdził w TVP Info, że wobec niego "nie ma żadnych zarzutów, poza insynuacjami dziennikarza". Zapowiedział jednak, że do czasu, aż CBA nie zakończy kontroli jego oświadczenia majątkowego, złoży wniosek do marszałek Sejmu o urlop bezpłatny i zawiesi swoją działalność publiczną.

Jak informowała w lutym Wirtualna Polska, Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło kontrolę oświadczeń majątkowych ówczesnego wiceministra finansów. Funkcjonariusze zainteresowali się m.in. planowaną transakcją sprzedaży kamienicy na krakowskim Podgórzu, która jest własnością Banasia. Mimo wszczętej kontroli przez CBA, Marian Banaś został prezesem NIK pod koniec sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHZKZTy

Źródło: "Rzeczpospolita"

bDHZKZTS
KOMENTARZE
(112)
KONSTYTUCJA
rok temu
ABW to ta sama instytucja , która kryła przestępców z Amber Gold i OLT i całą polityczną otoczkę. Dopóki choć jeden oficer z rodwodem komunistycznych słuzb jest tam zainstalowany doputy będzie sz@ambo wylewać.
jan
rok temu
A może ktoś zastawił pułapkę
Tiesto
rok temu
Macie swoje uczciwe Prawo i Sprawiedliwość!
bDHZKZTT
tajny akowiec
rok temu
Przecież kamienice dostał od znajomego akowca, tak samo jak pan z Torunia samochody,
Gość
rok temu
Gość musi mieć układy. Za PO został szefem Urzędu Celnego, teraz NIK. Nic mu nie zrobią. A najśmieśniejsze w tym jest to, że wszyscy wiedzą, kto prowadzi agencję w Krakowie, bracia K. , czyli kto jest bandziorem. I co? I nic. Dalej prowadzi, mimo, że wszyscy wiedzą kto i, że jest to przestępstwo. Tu są jaja.
Najnowsze komentarze (112)
ślepiczyco
rok temu
Jako pracownik cywilny policji również przechodziłam postępowanie sprawdzające, a ponieważ mogę mieć dostęp do informacji o klauzuli "ściśle tajne" to ABW sprawdzało mnie, moją rodzinę, znajomych, konta, kredyty, pożyczki itd. przez pół roku! Jako zwykły pracownik!
gosia
rok temu
ten artykuł to stek bzdur i insynuacji niczym nie potwierdzonym ! Co drugie słowo POKO bredzi o konstytucji , a odmawiają prawa do życia innym ludziom , nawet gdyby ktoś z nich odbył karę więzienia czy to oznacz a, że nie ma prawa do życia ?
Antoni
rok temu
Bo to co nas podnieca, to się nazywa kasa, a kiedy w kasie pełno, to sukces pierwsza klasa. Bo to co nas podnieca, to również jest seks... - Chłopaki z Dojnej Zmiany.
xzc
rok temu
"DOBRA ZMIANA" W PEŁNEJ KRASIE!!!!!!!!!!!!
01589
rok temu
Szef walki z mafią watowską
B52
rok temu
niema szoku ale nastąpiło cudowne rozmnożenie z jednej kamienicy są kamienice
Gdf
rok temu
Ja zagłosuje na PO dlatego, że Schetyna nie potrzac na nic chce pozbawić polski części dopłat Unijnych. W żadnym kraju tak politycy nie zdradzają swojego państwa jak w Polsce PO.
Zbyszek polic...
rok temu
Przecież już na pierwszy rzut oka widać, że to gangster i sutener. Ale prezesunio kaczuszek i abp Jedraszko nic na ten temat nie powiedzą bo sami są zamieszani w gangsterkę i usługi seksualne.
bDHZKZTL
Obywatel
rok temu
Pan minister Banaś niby walczący z wyłudzeniami VAT w swojej kamienicy pozwalał na wyłudzanie VAT. Dodatkowo zaniżając kwotę wynajmu sam najprawdopodobniej wyłudzał podatek dochodowy. Taki szeryf podatkowy
marek
rok temu
Większość z powszechnie znanych organizacji zajmujących się terroryzmem, uprawiała i uprawia terroryzm polityczny. Ma on na celu zmianę ekipy rządzącej, zmianę systemu politycznego, wymuszenie wprowadzenia pewnych rozwiązań prawnych, bądź oderwanie części terytorium od danego państwa i założenie nowego państwa lub przyłączenie go do już istniejącego. Z tego względu wyróżniamy terroryzm lewicowy, prawicowy, narodowowyzwoleńczy, religijny i terroryzm ruchów społecznych.
marek
rok temu
pisowcy zobaczą co to terror polityczny :-) z przestępcami pisowskimi trzeba tak jak oni :-)
LEWEK1
rok temu
OD TRANSFORMACJI T.J.189 ROKU WSZYSKIEOPCJE RZDZACE SA SIEBIE WARTE - WLADZA I KASA- A ZRESZTA SIE NIE LICZY DAL TYCH LUDZI.ZRESZTA STARE PRZSZLOWIE MOWI "KTO MA KASE I WLADZE MA RACJE" ONI W 1989 ROKU WZIELI WLADZE I KASE A PROSTACZKOM STOCZNIOWCOM,GORNIKOM CIEMNOCIE DALI DEMOKRACJE I MAJA NA NICH ROBIC,A ONI SIE BAWIA I MILIONAMI SZASTAJA.
HWDPiS
rok temu
Te pokoje na godziny to musi być bardzo dochodowy interes. Może Yaro w Duck Towers zacznie takie pokoje wynajmować
Czy TVPInfo
rok temu
też jest organizacją przestępczą umoczoną w sprawę Banasia?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić