o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Klaudia Stawska
|

Mars: wody jest tyle, że starczy jej dla ludzi na stulecia. NASA publikuje sensacyjne dane

57
Podziel się

O tym, że na Marsie występują duże pokłady zamrożonej wody, wiemy już od jakiegoś czasu. Jednak dane, które w ostatnim tygodniu opublikowała NASA, potwierdzają, że warunki kolonizacyjne mogą być lepsze, niż do tej pory zakładano.

Woda na Marsie nie jest nowym odkryciem, ale najnowsze dane zaskoczyły naukowców
Woda na Marsie nie jest nowym odkryciem, ale najnowsze dane zaskoczyły naukowców (NASA)
bDeTOSCt

Kolonizacja Marsa może okazać się łatwiejsza niż początkowo zakładano. O tym, że na Czerwonej Planecie znajduje się wodny lód wiemy już od jakiegoś czasu. Jednak nowe dane opublikowane przez NASA sugerują, że w niektórych rejonach Marsa zamrożona woda może mieć nawet po 1000 metrów grubości.

Ogromne pokłady suchego i wodnego lodu na Marsie są widoczne nawet z Ziemi, jednak do tej pory naukowcy nie mieli pojęcia, że warstwa zamarzniętej wody może sięgać tak głęboko. Według badaczy z Caltech, grube na 1000 metrów pokłady lodu wodnego mogą znajdować się już na głębokości 2,3 metra pod suchym lodem.

bDeTOSCv

To odkrycie oznacza, że do jego wydobycia nie byłby potrzebny specjalistyczny sprzęt. Zdaniem naukowców lodu jest na tyle dużo, że wystarczy na kilka stuleci funkcjonowania wielkiego miasta. To znacznie ułatwiłoby doprecyzowanie planów kolonizacji Czerwonej Planety.

Zobacz też: Słona woda na Marsie. Nowe wnioski z analizy próbek

Problem w tym, że woda występuje przede wszystkim w okolicy biegunów, a temperatura tam jest zbyt niska, by założyć pierwszą marsjańską kolonię. Naukowcy NASA już jakiś czas temu wyznaczyli o wiele bezpieczniejsze strefy lądowania na Marsie, a najbardziej obiecującą z nich wydaje się Arkadia - równina na północnej półkuli.

Prawdopodobnie to właśnie tam trafią pierwsi koloniści, niezależnie czy będą to misje SpaceX, NASA czy Chin. Z tego względu naukowcy badają, jak koncentruje się lód w tym regionie planety przez wszystkie pory roku. Dokładniejsze analizy pomogą kolonistom w późniejszym zarządzaniu zasobem wody.

bDeTOSCB

Nowe dane uzyskane przez naukowców są potwierdzeniem teorii zaprezentowanej w 1966 roku przez Robera Leightona i Bruce’a Murraya. Byli oni przekonani, że niegdyś atmosfera Marsa była bogata w dwutlenek węgla, który w wyniku działania ciśnienia i promieni słonecznych zaczął osadzać się na biegunach. Efektem tego są ogromne pokłady lodu wodnego i suchego na Czerwonej Planecie.

bDeTOSCW
KOMENTARZE
(57)
R4L
9 miesięcy temu
Kolonizacja marsa? proszę was, nie umiecie się własną planetą zając a myślicie o innej? A zresztą wróżenie z fusów !
Marcin
9 miesięcy temu
Na Ziemi mamy świetne warunki do funkcjonowania, a przynajmniej na jej części. Z każdym dniem niszczymy swoja planetę i doskonale o tym wiemy. A nie lepiej byłoby zadbać o swój 'dom' i nie szukać miejsc do przesiedlenia za 'x' lat? Gdzie tu logika? Afryka, Azja, kraje arabskie podwajają swoją ludność w trybie bardzo szybkim. Nie mają co jeść, wojują, ale rozmnażają się na potęgę. Wątpię, aby było ich stać na zamieszkanie na Marsie. Pewnie zaleją Europę i inne cywilizowane kraje, które z czasem przepadną. Takie są fakty. Nawet jak kiedyś ktoś zasiedli Marsa to będzie to samo.
dcxfg
9 miesięcy temu
a czy nasa wie ze ludzkie kości odwapniaja się w próżni a mięśnie zanikają to pytanie do tych zer z nasa brzmi jak wy tam chcecie wytrzymać???
bDeTOSCX
masa&kiełbasa
9 miesięcy temu
ta nasa ma jakiegoś guru w zarządzie
KabaretP0Chu.
9 miesięcy temu
nasa i dostalam znowu zajady
Najnowsze komentarze (57)
hhhhh
8 miesięcy temu
czyli wystarczy kilka szpadli i łopat i kilkanaście kubełków po farbie i będziemy tam żyli, ale trzeba mieć firmę kopiącą tą wodę, ale po ile za wiadro ??
Hahaha
9 miesięcy temu
No pisowcy! Wreszcie jakieś miejsce gdzie nie ma Konstytucji! Ruszajcie!
HUSIO
9 miesięcy temu
Przestańcie . Nie patrzcie na mnie jak Greta.
ODKRYJ
9 miesięcy temu
halo.radio
Absolutnie
9 miesięcy temu
Mars jak najbardziej, ale bez islamu I tym podobnym
Ruda
9 miesięcy temu
Dbajmy o to co mamy czyli nasza planetę ziemie a nie już następna na oku i tez będzie zniszczona przecież my to gatunek żałosny jak można Ziemie do takiego stanu doprowadzic
owwyeahh
9 miesięcy temu
niech zasiedla marsa i zbuduja miasta a ziemie zostawia w spokoju i niech natura sobie tu w spokoju funkcjonuje i sie odbudowuje po tym calym syfie zrobionym
szybki912
9 miesięcy temu
Na pewno suchy lód?
bDeTOSCP
VAK
9 miesięcy temu
No....a co na to gretynka thunberg?
KabaretP0Chu.
9 miesięcy temu
nasa i dostalam znowu zajady
kkk
9 miesięcy temu
jak słyszę- naukowcy amerykańscy to wzywam policję szczególnie w rocznicę lądowania na księżycu
asker
9 miesięcy temu
czego amerykanie najarali się?
Chinńczyk
9 miesięcy temu
wysłać wszystkich zakażonych korona wirusem
wet
9 miesięcy temu
To u nas też niedługo CO2 osiądzie na biegunach będzie woda dla tych rządnych wrażeń na Marsie więc zbierać kasę na wywózkę i dalej wycinać lasy
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić