o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Witold Chrzanowski
|

Masz tylko jeden dzień: co koniecznie musisz zobaczyć w Atenach?

2
Podziel się

Czy przeznaczenie jednego dnia na Ateny – jedną z trzech, obok Jerozolimy i Rzymu, kolebek europejskiej cywilizacji – nie jest swego rodzaju bezczelnością? Nawet jeśli, będzie to z pewnością bardzo pożytecznie spędzony czas. A że nie mamy go więcej... Zróbmy, co się da!

Masz tylko jeden dzień:  co koniecznie musisz zobaczyć w Atenach?
(Shutterstock.com, Kite_ri)
bEgvsnOZ

Nawet najkrótsza wycieczka po Atenach obowiązkowo obejmuje zwiedzanie Akropolu. Do dzisiaj jest to serce stolicy Grecji. Znajdziemy tu Partenon, czyli dawną świątynię Ateny, wybudowaną w V w. p.n.e. Jest to najsłynniejsza i największa budowla Akropolu. Rzeźby ją zdobiące wykonał słynny Fidiasz. Niestety okrutny los obszedł się okrutnie z Partenonem. Budowla była przebudowywana, niszczona, a w końcu, gdy była składem amunicji, wyleciała w powietrze. Na początku XX w. podjęto pierwszą rekonstrukcję Partenonu. Obecnie świątynia jest w restauracji.

W starożytnej części Aten

Poza Partenonem na Akropolu trzeba też zobaczyć monumentalną marmurową bramę wejściową do świątyni. Choć Propylejów nigdy nie ukończono, stały się one wzorem dla wielu późniejszych budowli – m.in. dla Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

bEgvsnPb

Na południowym zboczu Akropolu uwagę turysty wzbudza zaś Odeon Heroda Attyka – wybudowany w II w. po Chrystusie teatr przeznaczony do koncertów muzycznych (do dzisiaj słynie ze wspaniałej akustyki). Obiekt zniszczony w 267 r. odbudowano w latach 50. XX w.

Zobacz także: Sprawdź, jak skutecznie wypocząć na wakacjach!

Na zwiedzenie zasługuje tu także Teatr Dionizosa, jeden z najstarszych (powstał w V w. p.n.e.) teatrów w Atenach. Za czasów swojej świetności mieścił 17 tys.widzów. Zwiedzając go, pomyślmy, że to w tym miejscu swoje premiery miały dramaty Sofoklesa, Eurypidesa i Ajschylosa.

bEgvsnPh

W starożytnej części Aten szanujący się turysta powinien odwiedzić również grecką agorę. Znajdują się tu m.in. świątynia Hefajstosa (jeden z najlepiej zachowanych zabytków z okresu starożytnego) i świątynia Apolla, a także statua cesarza rzymskiego Hadriana, wielkiego miłośnika historii i kultury greckiej.

Tego nie można pominąć

W trakcie naszego zwiedzania nie możemy też pominąć świątyni Zeusa Olimpijskiego, której budowę rozpoczęto około 520 r. przed Chrystusem, a skończono… 650 lat później. Jest to chyba najdłużej budowany obiekt w historii światowej architektury.

Turysta udający się do tej świątyni mija po drodze okazały łuk triumfalny cesarza Hadriana, za panowania którego ukończono budowę przybytku poświęconego królowi bogów.

bEgvsnPi

Wędrówkę po dawnych Atenach kończymy (jeśli mamy jeszcze na siły) w Kerameikos. Ta położona na północny-zachód miasta nekropolia jest jednym z najstarszych cmentarzysk na ziemi – pierwsze udokumentowane pochówki odbyły się tu 5 tys. lat temu.
Kerameikos słynie z wielu grobowców i innych cennych eksponatów, które pięknie wieńczą nasz dzień w greckiej stolicy.

bEgvsnPC
KOMENTARZE
(2)
mg
4 lata temu
trzeba jeszcze dodać , że wszystko to można zobaczyć jadąc do Grecji w zimie. Obecnie temperatura w Atenach + 38 stopni w cieniu , nie polecam biegania po muzeach i ruinach lepiej nad morzem !
zmb
4 lata temu
Jak nazywa się prezydent w państwie w którym prawo jest łamane przez pracowników urzędu miasta? - prezyłgarz ha ha ha ;(
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić