Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bolesław Breczko
Bolesław Breczko| 
aktualizacja 

Maszyny przejmą kontrolę nad ludzkością. Zrobią to jednak bardzo subtelnie

31
Podziel się:

Wojna z robotami jak w "Terminatorze"? Takiej przyszłości nigdy nie zobaczymy. Bunt maszyn będzie wyglądał zupełnie inaczej. I dojdzie do niego na nasze wyraźne życzenie.

Kontrola maszyn nad ludźmi kojarzy się z morderczymi robotami. Przyszłość rysuje się inaczej
Kontrola maszyn nad ludźmi kojarzy się z morderczymi robotami. Przyszłość rysuje się inaczej (Fotolia)

"Tak się zaczyna zagłada ludzkości!", "Tak będzie wyglądał bunt maszyn!". Takie komentarze pojawiają się przy każdej okazji, gdy Boston Dynamics pokazuje nowe wideo ze swoimi robotami. Jak większość komentarzy w internecie, tak i te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Bunt maszyn rodem z "Terminatora" czy "Matriksa" z morderczymi robotami raczej nam nie grozi. Grozi nam za to zdecydowanie subtelniejsze zniewolenie przez maszyny i sztuczną inteligencję. To zresztą już się powoli zaczyna, a my zatwierdzamy ten stan rzeczy, instalując kolejne aplikacje i akceptując ich regulaminy.

Wizję buntu maszyn napędzają filmy science-fiction

Światy science-fiction są pełne wizji, w których maszyny przejmują kontrolę nad ludźmi. W "Matriksie" po wyniszczającej wojnie ze sztuczną inteligencją, ludzie są "uprawiani" przez maszyny. Ciepło, które produkuje ludzkie ciało, jest wykorzystywane przez maszyny do zasilania ich akumulatorów. W "Odysei kosmicznej 2001" sztuczna inteligencja HAL 9000 postanawia zabić podróżujących na pokładzie statku kosmicznego astronautów. HAL dochodzi do wniosku, że są oni zagrożeniem dla jego misji. Z kolei w "Terminatorze" wojskowy program Skynet uzyskuje samoświadomość i dąży do całkowitego unicestwienia ludzkości.

Co łączy te fikcyjne byty z robotami Boston Dynamics? Dlaczego ludzie zaczynają widzieć w nich (nawet jeśli tylko w żartach) zagrożenie dla ludzkości? Jest to przejmowanie ludzkich cech przez maszyny. W przypadku filmowych tworów jest to samoświadomość. Natomiast w przypadku robotów Boston Dynamics jest to zdolność do "organicznego" poruszania się, adaptacji do zmieniających się warunków oraz umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami. W sumie nic dziwnego, że z niepewnością patrzymy na to, jak inne byty zdobywają ludzkie cechy. Gdy popatrzymy na naszą zdolność do unicestwiania samych siebie, innych stworzeń oraz planety, na której żyjemy, to świadomość tego, że ktoś inny, o dużo większych możliwościach mógłby zacząć myśleć tak jak my, jest rzeczywiście przerażająca.

Na ile prawdziwa jest "sztuczna inteligencja"?

Jednak czy maszyny będą w stanie kiedykolwiek podejmować autonomiczne decyzje? Właśnie ta możliwość przypisywana jest często "prawdziwej" sztucznej inteligencji. Jeśli przyjąć ten właśnie wymóg, to sztuczna inteligencja już istnieje. Algorytmy giełdowe codziennie kupują i sprzedają akcje spółek, bazując na wahaniach ich kursów. Inne maszyny codziennie podejmują decyzje, co pokazać nam w wynikach Google'a i na Facebooku czy jakie zakupy nam zaproponować. Najnowszy iPhone X ze skanerem twarzy może zdecydować, że nie odblokuje nam telefonu, mimo że to przecież naszą twarz skanujemy.

Oczywiście można powiedzieć, że wymienione przeze mnie przykłady to tylko taka fasadowa sztuczna inteligencja. Nie podejmuje bowiem spontanicznych decyzji, ale bazuje na danych i wytycznych, które sami jej wprowadzamy. Nawet jeśli odmawia nam dostępu (jak w iPhonie), to nie dlatego, że tak zdecydowała, tylko dlatego, że nie poznała naszej twarzy. Bo jesteśmy, na przykład, opuchnięci po nocy. Wszelkie niepożądane przez nas decyzje można wytłumaczyć błędami programu lub niewłaściwą interpretacją, a nie chęcią zaszkodzenia ludzkości.

Maszyny przejmą kontrolę bez laserów i fajerwerków

I właśnie w taki sposób, bez laserów, morderczych robotów i sztucznych inteligencji, które wymknęły się spod kontroli, oddajemy się pod kontrolę maszyn. Dodatkowo, przez cały czas wydaje się nam, że to my je kontrolujemy, a nie odwrotnie. Ale już niedługo. Niebawem taki fikcyjny scenariusz, jak ten poniżej będzie całkowicie możliwy:

Rok 2020. Najnowsza wersja wirtualnego asystenta pozwala mi ustawić dokładnie moje personalne cele. Wpisałem sobie na początek trzy: zarabiać więcej, poprawić kondycję i sylwetkę, znaleźć dziewczynę. Asystent ma dostęp do praktycznie nieograniczonych zasobów. Korzysta z pełnej wiedzy ludzkości, ma dostęp do najnowszych osiągnięć nauki. Może zaplanować zarówno mój rozwój zawodowy, trening i dobrać potencjalną partnerkę na podstawie naszych oczekiwań i zainteresowań. Jestem podekscytowany jego możliwościami.

Zobacz także: Zobacz też: Czym skutkuje skasowanie danych i kont w internecie?

Środa, godzina 18.00. Zbieram się do wyjścia z pracy. Asystent wykrył, że wyłączyłem komputer. Przypomina mi:

- Nie wszystkie z twoich dzisiejszych zadań zostały wykonane. Twój potencjalny awans zależy od oceny przez wewnętrzne algorytmy firmy oraz przełożonych. Wyższa wydajność jest zawsze lepiej punktowana.
- Nie obchodzi mnie to, jadę do domu - mówię. - Dokończę jutro rano.
- Czy w związku z tym przestawić godzinę budzenia z 6.00 na 5.00? - pyta Asystent.
- Nie.

Zostaję w pracy godzinę dłużej kończąc zadania. Przed wyjściem dzwoni szef z awanturą. Rozmowa nie zakończyła się pokojowo, schodzę do garażu po auto cały rozdygotany. Ale mój samochód nie chce otworzyć drzwi.

- Czemu drzwi się nie otwierają? – pytam Asystenta.
- Masz podwyższone tętno, jesteś zdenerwowany i zmęczony. Nie mogę pozwolić ci prowadzić w takim stanie.
- Nie jestem zdenerwowany. Otwórz drzwi - mówię.
- Przykro mi. Nie mogę.

Na szczęście klasyczne taksówki jeszcze jeżdżą. Zatrzymuje jedną i jadę do centrum. Po ciężkim dniu w pracy idę się zrelaksować do baru.

- Nie spaliłeś dziś wymaganej liczby kalorii. Powinieneś w tym tygodniu zrobić jeszcze minimum godzinny, dodatkowy trening cardio.

Klnę na głos. Na szczęście tego mi asystent nie zabroni. W barze zamawiam whisky z colą. Przykładam palec do skanera odcisków. System automatycznie wykrywa mój wysoki poziom cukru i odmawia podania mi drinka. Patrzę na barmana wymownie.

- Przykro mi – mówi barman i pokazuje na symbol "pij bezpiecznie".

To element państwowego programu, który ma zapobiegać pijaństwu, ale także chorobom. Bar funkcjonuje w zintegrowanym systemie płatniczo-dostawczo-ubezpieczeniowym. Jeśli zacznie sprzedawać wbrew nakazaniom algorytmu, to straci zarówno ubezpieczenie, jak i wsparcie jednego z dwóch głównych dostawców alkoholu.

- W takim razie piwo – mówię.
- Jedno piwo to tysiąc kalorii – wtrąca się Asystent.
- Czystą – kończę dyskusję.

W barze kręci się kilka atrakcyjnych kobiet, które tak jak ja, odreagowują po pracy. Odpalam aplikację randkowką. Algorytm lokalizuje mnie po GPS i zaczyna analizować wszystkie potencjalne partnerki.

- Cztery możliwe matche - mówi aplikacja. - Najwyższe prawdopodobieństwo związku: 43 proc.
- 43 procent? - myślę sobie - To nie chce mi się nawet zawracać głowy.

Rezygnuję z flirtu i idę do domu. Staję przed drzwiami. Skaner skanuje mi twarz. "Brak dostępu". Próbuje jeszcze kilka razy. Bez sukcesu. Widocznie moja twarz po całym dniu pracy i kilku głębszych wygląda inaczej niż wtedy, gdy się skanowałem ostatnim razem.

- Asystencie otwórz drzwi.
- Niestety nie mam dostępu do twojego systemu domowego. Dostarcza go inny producent. Jeśli chcesz mogę zadzwonić na ich infolinię.

Po kolejnej godzinie rozmawiania z robotami udaje mi się połączyć z ludzkim operatorem. Proszę o pomoc. Zdalnie otwiera mi drzwi do domu. Rzucam się na łóżko i wyklinam na całą współczesną technologię. Ale po chwili przypominam sobie, jak instalowałem każdą z tych aplikacji i przystępowałem do każdego programu z myślą, że ułatwi mi to życie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Można wylicytować miejsce na krakowskim cmentarzu. Padła cena wywoławcza
Biedronka znowu szaleje! Aż 12 produktów za darmo
Ich związek wciąż budzi kontrowersje. Chodzi o ogromną różnicę wieku
Problemy ze zdrowiem i operacja. Trudny czas Kożuchowskiej
Dramat w schronisku w Wielkopolsce. Widok psów przeraża
Koszmar Anny Powierzy. Prawdziwe pasmo niepowodzeń
Fani czują się oszukani. Walczą o zwrot pieniędzy za koncerty Piaska, Bajora czy Majewskiej
Rosjanka odgryzła turystce palec. Na pomoc ruszyła medalistka olimpijska
"Trafiła" szóstkę na loterii. Nie dostanie nic
Maryla Rodowicz zachowała się jak "wieśniara". Co za wstyd!
Ten agent współpracował z rosyjskim wywiadem. Zatrzymanie w Kijowie
Oszustwo na "raka". Nowy sposób internetowych złodziei
Co z Martą Manowską? W TVP zapadła decyzja
Wiśniewski w żałobie. Pokazał smutne zdjęcie
Ogryzł głowę pytonowi. Dramatyczny finał kłótni w USA
"Normy przekroczone". Kościół pod ścianą
IMGW zapowiada. Wtedy rozpocznie się wiosna
Minister ostrzega. To szykuje Rosja w rocznicę inwazji
Wyniki Lotto 01.02.2023 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Została bohaterką Australian Open. Właśnie odwiedziła Polskę
Listy księżnej Diany trafiły pod młotek. Opisywała szczegóły rozwodu
Viki Gabor założyła sukienkę. Internauci patrzą na jej brzuch
Ma 21 lat, a jej córka aż 15. Ludzie nie dowierzają, kiedy o tym słyszą
"Leszy" nawiedzał mieszkańców Kijowa. Gang rozbiła SBU
Kolejny wielki kryzys w Ekipie Friza. Tym razem poszło o zdradę
Tak chodzi na siłownię. Nic nie robi sobie z krytyki
To najlepszy moment, żeby ją zobaczyć. Zielona kometa nad Polską
Przy odprawie para zostawiła dziecko. "Nie mogliśmy uwierzyć"
Popełnił morderstwo. O pomoc w jego zatuszowaniu zwrócił się do babci
Były gwiazdor NBA oskarżony o przemoc domową. Przekazał nowe wieści
Mało znany objaw zakrzepicy. Kluczowy jest czas
Olejnik w Barcelonie naśmiewa się z PiS-u. Internauci zachwyceni
W godzinę zabija komórki rakowe. Wyniki badania szokują
Marcin Najman kpiąco o rywalu. Tak go nazwał
Wyniszcza kości, stawy. Takie objawy pojawiają się w ciągu 24 godzin
Kontuzja wykluczyła go z Fame MMA 17. Tak ocenił swojego zastępcę
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Afera w Rosji. Mina Putina mówi wszystko
Patrzą na Cichopek i pękają ze śmiechu. "I po co tak oszukiwać?"
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
Dałeś w niedzielę na WOŚP? Zobacz, jakim zdjęciem podsumował cię ksiądz
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Zdjęcie z Kołobrzegu. Samotny wózek na plaży i kartka od matki
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
Pojawia się, gdy trzustka jest uszkodzona. Od razu pędź do lekarza
To dlatego zniknął. Smutne doniesienia o Zborowskim
Zrobiły "tureckie zęby". Teraz płaczą. "Piekło"
Tłusty czwartek 2023. Kiedy wypada w tym roku? Oto data
Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"
Ma 61 lat i ciało nastolatki. "Jesz jak ptaszek, wyglądasz jak ptaszek"
Sztuczna inteligencja podała datę III wojny światowej. Alexa wyjawiła szczegóły
To się porobiło. Spójrzcie, kto wylicytował na WOŚP basen ze Schreiber
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić