o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Mateusz Morawiecki kupował działki od osób prywatnych i parafii. Przejęła je żona

157
Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczy się z posiadanych nieruchomości. Z żoną dokonał podziału majątku, bo "nie chciał mieć nic wspólnego z działalnością gospodarczą". Jest też mowa o działkach kupowanych od parafii i osób prywatnych.

Wywiad z premierem. Tłumaczy się z posiadanych nieruchomości i komentuje książki o nim samym
Wywiad z premierem. Tłumaczy się z posiadanych nieruchomości i komentuje książki o nim samym (PAP)
bDKxaTUB

Tygodnik "Sieci" w najbliższym wydaniu ma opublikować obszerny wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim. W środę portal wpolityce.pl opublikował jego fragmenty. Premier był m.in. dopytywany o posiadane przez niego i jego żonę nieruchomości.

- Przez 18 lat pracowałem na znaczących stanowiskach w banku, przez osiem i pół roku byłem prezesem dużego banku. Wcześniej też prowadziłem firmę i pracowałem za granicą. Już chyba wszyscy w Polsce wiedzą, ile zarobiłem pieniędzy. Dużo - stwierdził Morawiecki. Jak dodał, nie prowadzili z żoną wystawnego życia, nie zakopali tych pieniędzy w ogródku, nie wyprowadzili oszczędności do rajów podatkowych. - Zainwestowaliśmy w Polsce, w kilka nieruchomości - podkreślił premier.

bDKxaTUD

Odparł też zarzut, że posiada konta zagraniczne. - Wszystkie konta, które mam – znajdują odzwierciedlenie w moim oświadczeniu majątkowym. Oświadczenie jest dostępne publicznie. Odpowiednie służby sprawdzały na pewno z każdej strony moje konto, przepływy finansowe, czy aktywa - powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki podzielił się też informacją dotyczącą nieruchomości, które wraz z żoną kupował jeszcze jako prezes banku, czy pełniąc poprzednie funkcje.

- Na przykład przy ul. Oławskiej we Wrocławiu. To był zakup dokonany 15 lat temu w ramach licytacji publicznej. Było wielu licytujących, moja cena była po prostu najwyższa. Lokale były skądinąd w ruinie. Do remontu przystąpiliśmy kilka lat później. Na przykład działki w Żernikach Wrocławskich i na Oporowie na granicy Wrocławia. Tę pierwszą kupiliśmy od osób prywatnych kilka lat temu, drugą od parafii kilkanaście lat temu, na początku lat dwutysięcznych - wylicza premier.

Zobacz także: Obejrzyj: WP Express - Szynaka Meble
bDKxaTUJ

Pytany o to, dlaczego wraz z żoną dokonali podziału majątku, odparł, że nie chciał mieć nic wspólnego z działalnością gospodarczą czy inwestycjami.

- Wszelkie nieruchomości, które były dochodowe, przejęła moja żona. Ona prowadzi działalność gospodarczą, wynajmuje nieruchomości, inwestuje. Będąc prezesem banku i potem, tym bardziej, na polu działalności publicznej, politycznej, nie chciałem mieć związku z aktywnym inwestowaniem, z działalnością gospodarczą - zapewnia Morawiecki.

bDKxaTUK

Premier odniósł się też do kwestii dwóch książek o nim samym. Jedna jest autorstwa dziennikarza i pisarza Tomasza Piątka (już dostępna), drugą napisał były rzecznik BZ WBK (premiera niebawem).

- W przypadku teorii i spisków przedstawionych w pierwszej książce, aż boję się przyznać, że czasami lubię zjeść chińszczyznę albo pizzę, bo zostanę zakwalifikowany jako agent wpływów chińskich albo włoskich w Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki. - Druga książka to zasadniczo próba pokazania, że byłem niedobrym prezesem banku. Cóż, widać, że podwojenie liczby klientów, podwojenie zysków, najwyższa lub jedna z najwyższych rentowności, to nie sukces, a porażka - dodał.

Kwestię książek o sobie podsumował w ten sposób: "To pewnie kwestia perspektywy. Ludzie z różnej gliny są ulepieni. Jest w obu książkach wiele różnych zmanipulowanych fragmentów".

O swojej najnowszej książce Tomasz Piątek opowiedział na łamach WP.

bDKxaTUL

- Związki Morawieckiego z rosyjską mafią? Jeśli znajduję pięć powiązań premiera z Michaiłem Fridmanem, najbogatszym oligarchą sołncewskiej mafii, i zawsze są to powiązania bliskie i istotne, choć pośrednie - to wtedy mam obowiązek o tym napisać. Bo to nie są żarty. Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo narodowe - mówi Wirtualnej Polsce Tomasz Piątek.

Po dwóch książkach poświęconych Antoniemu Macierewiczowi, pisarz i dziennikarz Tomasz Piątek wziął na celownik polskiego premiera. I, podobnie jak w przypadku byłego szefa MON, przedstawia swoją interpretację powiązań szefa rządu z Kremlem, mafią sołncewską i rosyjskim wywiadem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKxaTUM
bDKxaTVe
KOMENTARZE
(157)
tyle
2 lata temu
Uczciwą pracą ludzie się nie bogacą.
Agnieszka
2 lata temu
Ta jasne, jest czysty jak łza... jak księża, którzy dzieci nie molestowali... a świstak siedzi i zawija....
hmn
2 lata temu
Bamber prawy i sprawiedliwy,a na parafie wpadał na''obiady czwartkowe''.Taki mecenas sztuki jak prezes.
bDKxaTVf
Iks
2 lata temu
Jak zostaje się prezesem dużego banku koło 30-tki i po studiach historycznych? Panie Morawiecki?
G
2 lata temu
"Uczciwy polityk" ?! Oksymoron, onomatopeja czy kłam Pinokio, kłam
Najnowsze komentarze (157)
hihi
2 lata temu
Dobre, b.dobre. Gdyby rozwiódł się z żoną, to może to tłumaczenie by przeszło. A tak .......?-pozostaje niesmak. I jeszcze lepsze - odpowiednie służby sprawdziły - to już w ogóle bez komentarza.
Miss Watykanu
2 lata temu
No przecież widać od razu, że to syn Pinokia i Rumcajsa.
lola
2 lata temu
chachmęt i tyle , żaden premier tylko dorobkiewicz.
szejn
2 lata temu
Bogu ducha winnym jest wszystkim ten Morawiecki...
gwiazda
2 lata temu
Zamiast podziękować Morawieckiemu za dobrze wykonaną pracę to próbuje się z niego zrobić złodzieja.
czołgista
2 lata temu
Naprawdę nic konkretnego na Morawieckiego nie potrafią znaleźć.
paulus
2 lata temu
Ja na przykład bardzo bym chciał, żeby Polską rządzili ludzie bogaci i dobrze sytuowani. Dzięki temu nie było by pola do nadużyc
Gerwazy
2 lata temu
No i co z tego? Nie rozumiem o co chodzi.
bDKxaTUX
urokliwy jan
2 lata temu
Nie wiem jak można czepiać się kogoś, kto do pracy doszedł w uczciwy sposób bez kombinowania.
barni
2 lata temu
To chyba tylko dobrze świadczy o tym, że mamy bogatego premiera. Dzięki temu ktoś sensowny jest w stanie rządzić krajem i podejmować decyzje niemotywowane bogactwem.
rodnej
2 lata temu
Moim zdaniem z Morawieckim można się zgadzać, albo nie zgadzać, ale zawsze działa w uczciwy sposób.
Dżoker
2 lata temu
Przecież wiele osób decyduje się na podobne kroki. Nie ma w tym nic dziwnego.
Kulka
2 lata temu
Morawiecki dorobił się w uczciwy sposób. Według mnie nie można się przyczepić do niego nic a nic.
jaro
2 lata temu
Strach się w Polsce dorobić, bo od razu ktoś będzie się chciał do Ciebie dobrać.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić