oprac. oprac. Bartosz Goluch
|
aktualizacja

Mateusz Morawiecki o sprawie Banasia: niech się broni, ale nie jako prezes NIK

46 reakcji
0
3
43
Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki dosadnie skomentował protesty części środowiska prawniczego. Szef rządu twierdzi, że ich działanie "paraliżuje działanie państwa" i szkodzi jego rozwojowi. Podkreślił również, że szef NIK Marian Banaś powinien zrezygnować ze stanowiska.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki (PAP)

- Trudno przystać na takie praktyki - ich celem, świadomym bądź nie, jest wywołanie chaosu prawnego w całym wymiarze sprawiedliwości. (...) Na pewno nie zgodzimy się na to, by jedni sędziowie kwestionowali prawomocność działania innych sędziów - powiedział Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Szef rządu potwierdził, że trwają prace nad zapisami prawnymi, które uniemożliwią angażowanie się sędziów w życie polityczne. - Tak, analizujemy ten temat i warto wykorzystać rozwiązania obecne w prawodawstwie francuskim oraz niemieckim - tłumaczył.

Premier liczy również na "nowe otwarcie" w relacjach z UE ws. praworządności. Jednocześnie deklaruje, że jego rząd zamierza kontynuować reformę sądownictwa, którą krytykują brukselscy urzędnicy. - Liczymy na to, że pewne ideologiczne zacietrzewienie, które nie pozwalało dostrzec urzędnikom unijnym zalet i korzyści naszych działań, odejdzie do lamusa. Nieefektywne sądownictwo jest dziś kulą u nogi naszego rozwoju gospodarczego - oświadczył.

Mateusz Morawiecki o dymisji Marian Banasia

Prezes NIK wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że nie poda się do dymisji, ale może zrzec się immunitetu i współpracować z instytucjami państwa, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości wokół niego. Mateusz Morawiecki podkreślił, że każdy ma prawo do obrony dobrego imienia i dochodzenia swoich racji przed sądem.

- Lepiej, aby Banaś nie czynił tego jako prezes NIK - zastrzegł. - To jest człowiek, który ma wielkie zasługi dla likwidowania patologii o monstrualnych rozmiarach - dodał.

Szef rządu potwierdził również, że jego gabinet pracuje nad rozwiązaniem prawnym, które w podobnych przypadkach umożliwiłyby wymuszenie na prezesie NIK dymisji przez Sejm. Jak twierdzi, na przeszkodzie stoi w tym przypadku opozycja. - Zależy jej bardziej na konserwacji problemu, który można wykorzystać przeciwko PiS i państwu polskiemu - stwierdził.

Źródło: "Gazeta Polska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

43
0
3
KOMENTARZE
(43)
poli
miesiąc temu
Pinokio jak to Pinokio, kłamstwo pogania przeinaczenia.
Pismoznawca
miesiąc temu
Od takich ruchów zaczynał Łukaszenka. Spacyfikował sądownictwo, następnie osrodki kontroli wyborów i to wszystko dla dobra obywateli. Jego dynastia ma zapewnione rządy na wieki. Ale poco to szaremu posłowi?...
Jest coraz go...
miesiąc temu
Kulą u nogi dla nas WSZYSTKICH są wasze rządy.
ggggggggggggg...
miesiąc temu
Dobrze, że Jaki buduje więzienia, bedziecie mięli gdzie siedzieć, ale podobno nawet tam robiliście przekrety.
xzc
miesiąc temu
A Pinokio może kłamać jako premier?
Najnowsze komentarze (43)
Dic
miesiąc temu
Wam nie chodzi o efektywność ale o wyroki na zamówienie
hjk
miesiąc temu
Ma pan rację w 100% z kasta trzeba walczyć bo za dużo sobie już pozwalają a jak nie chcą odejść dobrowolnie to użyć siły
ggggggggggggg...
miesiąc temu
Ty wstrętny krętaczu, teraz macie pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie.
olo
miesiąc temu
najwieksze szkodniki to cale rzady pisowskiego chamstwa oszustwa itp to wy barany lamiecie prawo
marek
miesiąc temu
Kocham tego człowieka ….. sadzi miliony drzew , a jeszcze ma czas ,żeby 38 milionów ludzi w blasku fleszy oszukiwać
nobody
miesiąc temu
kulą u nogi to raczej ty jesteś notoryczny klamco i bajkopisarzu.
er
miesiąc temu
banasiowa zgraja
olo
miesiąc temu
najwiekszy klamca tego pisowskiego chamstwa to wy zescie go wybrali a teraz opozycja nie dolozy sie do tego chamstwa sami sobie zescie tak chcieli to macie taraz mocno pod gorke aby was banas teraz przeswietli wasze finanse bo macie i tak duzo nakradzione
Kasta się poc...
miesiąc temu
Afera Juszczyszyna przebiła wszystko, pora oczyścić sądy...
xxxx
miesiąc temu
gdzie ten milion elektrycznych samochodów ?
Polak
miesiąc temu
A naszą kulą u nogi jest jeszcze utrzymujący się przy władzy skompromitowany pis!
ak001
miesiąc temu
Ten rząd zniszczy nasz kraj. PO było nieudolne, ale ci są jeszcze gorsi, bo doskonale wiedzą, co robią i po co. Władza, władza, władza... jedyny powód dla którego nie cofną się przed niczym. Zniszczyć wszystko, byle utrzymać się na stołku... a głupi, ciemny lud kupuje wszystko za jakieś nędzne ochłapy. Nie widzą, że dostają 500 a w podwyżkach zabiera się im 1500. Ehhhh... cóż... mamy taki rząd na jaki zasługujemy....
z ł o dz i ej...
miesiąc temu
Ile Mora wziął odprawy za poprzednią kadencję?
OLSA
miesiąc temu
TO PRAWDA TA KASTA KIEŁBASIANO - WIERTARKOWA PLUS 50 ZŁ BABCI!!!!PATOLOGIA CZY CO?CI NAMASZCZENI prl?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić