Wróć na
oprac. Violetta Baran, Piotr Białczyk
|
aktualizacja

Mateusz Morawiecki: sędziowie nie mogą podważać prawa do orzekania innych sędziów

21
Podziel się

Wszystkie działania sędziów, które prowadzą do podważenia niezawisłości sędziowskiej czy poważania prawa do orzekania, mogą doprowadzić do chaosu. My do tego nie dopuścimy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna. Kilka godzin później sędzia został zawieszony.

Mateusz Morawiecki: sędziowie nie mogą podważać prawa do orzekania innych sędziów
Mateusz Morawiecki: sędziowie nie mogą podważać prawa do orzekania innych sędziów (PAP, Artur Reszko)
bCOheeBN

Wszelkie działania polegające na tym, że sędziowie powołani za czasów PO, nie uznają sędziów powołanych za czasów PiS, lub odwrotnie, prowadzą do anarchii w wymiarze sprawiedliwości i bałaganu w całym państwie. Z całą pewnością będziemy robili wszystko, by zapobiec takiej sytuacji - stwierdził premier pytany o sprawę postępowania dyscyplinarnego wszczętego wobec sędziego Pawła Juszczyszyna.

- Nie od roku czy dwóch, ale od około 20 lat jest instytucja rzecznika dyscyplinarnego i są odpowiednie procedury. Myślę, że zostaną one zastosowane wobec tych osób, wobec których powinny zostać zastosowane - podkreślił Morawiecki.

Zaledwie kilka godzin po wypowiedzi premiera, prezes sądu w Olsztynie zawiesił Juszczyszyna w obowiązkach. Maciej Nawacki podkreślił, że swoją decyzję opiera na art. 130 Ustawy o ustroju sądów powszechnych.

bCOheeBP

Sędzia nie może odwołać się od decyzji przełożonego, a poza sądem będzie przebywać przez miesiąc. Potem o jego przyszłości zadecyduje Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

- W wyroku TSUE wyraźnie jest określone, że decyzja prezydenta, która powołuje sędziego, nie daje takich możliwości innym sędziom, by kwestionowali ich powołanie ze względu na domniemany brak niezawisłości. To nie jest prerogatywa, którą mogą oceniać tacy sędziowie - tłumaczył premier.

- Jest rzeczą fundamentalną, by zachować porządek prawny i my taki porządek na pewno będziemy utrzymywali - zapewnił Morawiecki. - Ci sędziowie, którzy naruszają porządek wymiaru sprawiedliwości, mogą doprowadzić do chaosu. Apeluję, by powstrzymali się od działań, które kolidują z praworządnością, które stoją w sprzeczności z zasadami praworządności - stwierdził premier.

bCOheeBV

Przypomnijmy, że olsztyński sąd okręgowy, rozpatrujący apelację w sprawie cywilnej, uznał, że po wyroku TSUE konieczne jest rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w I instancji. Nakazał Kancelarii Sejmu ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS. Pod rygorem grzywny.

Ta decyzja wywołała prawdziwą burzę. Sędzia Paweł Juszczyszyn, który orzekał w tej sprawie, został przez Ministerstwo Sprawiedliwości odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Resort wytłumaczył tę decyzję faktem, że sędzia "w sposób nieuprawniony podważył status powołanego przez prezydenta sędziego".

W piątek okazało się, że przeciwko Juszczyszynowi wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

bCOheeBW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCOheeCq
KOMENTARZE
(21)
Panie Premier...
8 miesięcy temu
jak najszybciej domagamy sie DEKOMUNIZACJI SĄDÓW !!!
pluja nam w t...
8 miesięcy temu
Niedlugo PAD podpisze w ramach dekomunizacji sadow nominacje towarzysza prokuratora stanu wojennego Piotrowicza na sedziego TK.
bezprawie+
8 miesięcy temu
Marszalek Sejmu olewa prawomocny wyrok ws ujawnienia list poparcia do KRS
bCOheeCr
pl
8 miesięcy temu
Obecny TK jest w stanie wydac wyrok, ze Konstytucja jest niekonstytucyjna i nikt sie nie zdziwi
yaca69r
8 miesięcy temu
chory kraj zaśmiecony polityką
Najnowsze komentarze (21)
red
8 miesięcy temu
A wy możecie wszystko i wszędzie ... Co za kpiny sobie ten pan urządza!
,,,
8 miesięcy temu
Mogą- jak jest głupie.
Janosik
8 miesięcy temu
Sędzia Juszczyszyn nie może,ale sędzia Schab może?!
Onet
8 miesięcy temu
O jakim prawie mówi pan Morawiecki?! Z całą switą PIS łamie konstytucję czyż mowa o prawie pisowskim?! Powołując się na Pana słowa że łatwo rządzi się motłochem.. nie wszyscy w Polsce zaliczają się do motłochu ba większość i nie pozwolimy na łamanie konstytucji i prawa.
Onet
8 miesięcy temu
I jakim prawie Pan Morawiecki mówi czysto pisowskim.. To pan z całą świta naruszacie konstytucję ba dożycie do zmiany jej dla swoich potrzeb.
Nasz PREMIER.
8 miesięcy temu
Ma RACJE. sedzia nie moze podwazacz innego sedze.. BO BY TYLKO DLA SIEBIE PRACOWALI... NIE DLA NARODU.. I WADZ CENTRALNYCH.
Wiocha
8 miesięcy temu
Uuu. Pewna nacja trzymaj się w Polin mocno. Już tak mocno się czują i wydają polecenia goją czyli nam 😥.
Film
8 miesięcy temu
Ja też ma coś do powiedzenia to co mi napisali... może też zostanę premierem
bCOheeCj
pl
8 miesięcy temu
Obecny TK jest w stanie wydac wyrok, ze Konstytucja jest niekonstytucyjna i nikt sie nie zdziwi
temida
8 miesięcy temu
W TK nadal sa dublerzy.
as
8 miesięcy temu
gdzie moje i aktualne wpisy szczujące lewackie ku wy z o2 ?
yaca69r
8 miesięcy temu
chory kraj zaśmiecony polityką
as
8 miesięcy temu
nie zawieszać a wyrzucać z zawodu tych mącicieli co to chcą budować państwo w państwie !
ojej
8 miesięcy temu
kiedy reforma sądownictwa bo tam sprawiedliwości nie widać a to sądy mają być tymi sprawiedliwymi i co ? człowiek potrącił kobietę autem bez ważnych badań, bez uprawnień i uniewinniony ???? a gdzie jest takie prawo w kodeksie ,że sąd może uniewinnić przestępcę z 3 paragrafów zawiniony --brak uprawnień , brak badań dopuszczenia do ruchu auta , i staruszke na pasach potrącił !--- i co ? powiem tak winny za wszystko i to czyny świadomie wykonane ! dopuścił sie łamania prawa z pełnąświadomością ! gdzie te sądy się uczyły ? może czas posłać ich na emeryture ? kompromitują się i krzywdzą społeczeństwo !
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić