o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Medyczna marihuana wyprzedana w miesiąc

27
Podziel się

Szybko poszło. Pierwsze 7 kg medycznej marihuany rozeszło się w niespełna miesiąc – czytamy we wtorkowej „Gazecie wyborczej”. Kupiło ją ok. 300 pacjentów.

Gram suszu kosztuje 65-70 zł. Lek nie jest refundowany.
Gram suszu kosztuje 65-70 zł. Lek nie jest refundowany. (iStock.com)
bDYIZTEB

Wprowadzenie medycznej marihuany do Polski szło jak po grudzie. Lek jest dostępny w Polsce od połowy stycznia. Prawo do jego sprzedaży ma w tej chwili tylko jedna firma, która sprowadza lek z Kanady.

Receptę może wypisać każdy lekarz, ale w praktyce jest tak, że najłatwiej dostać ją od specjalisty, który wcześniej prowadził terapię z zastosowaniem marihuany z zagranicy.

bDYIZTED

Wciąż jednak – jak czytamy w dzienniku – tylko nieliczni farmaceuci w Polsce potrafią lek przygotować, bo konopie są sprzedawane jako leki recepturowe. To znaczy, że farmaceuta przygotowuje marihuanę według recepty rozpisanej przez lekarza.

Pacjenci zwykle dostają miesięczną dawkę suszu. W tym czasie zużywają średnio 10-15 gramów, które przyjmują przez inhalację. Gram to koszt 65-70 zł, lek nie jest refundowany.

W pierwszym miesiącu kupiło go około 300 pacjentów, głównie w dużych miastach. Jednak najwięcej recept zrealizowano w Koninie. To właśnie do tego miasta z całej Polski przyjeżdżają chorzy z całej Polski, bo od roku działa tam punkt konsultacyjny medycznej marihuany. Prowadzi go grupa lekarzy i farmaceutów.

bDYIZTEJ
Zobacz także: Zobacz także: Marihuana. Leczniczy narkotyk

W tym tygodniu Spectrum Canabis, firma, która sprowadza konopie z Kanady, złoży wniosek do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych o zarejestrowanie nowego rodzaju leczniczej marihuany – z innym stężeniem THC. Miałaby być zastosowana w leczeniu stwardnienia rozsianego i łagodzeniu skutków chemioterapii i radioterapii. Urząd będzie miał 200 dni na decyzję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYIZTEK
bDYIZTFe
KOMENTARZE
(27)
Jajcarz
2 lata temu
Medyczna marihuana? No dowcip na prima aprilis jak ten z nabojem u Bolka w kopercie !
hipokryzja!
2 lata temu
francuz= achuan,castorama,leroy merlin,Portugalia= biedronka,niemcy=lidl,rossman,kaufland,medyczna marihuna kanada,a dlaczego polacy sa tak tłamszeni przez rzady tego kraju skoro my ich wybieramy oni powinni wszystko robic żeby wpierw polak był pierwszy a nie ktoś kto ma inny paszport niż polski.ja taka firme mogę załozyc i rozwinąć w ciągu kliku miesięcy,oczywiscie wszystko legalnie i dużo taniej no i pieniadzey wydawac będę w Polsce a nie w kanadzie,ato nie małe pieniądze,wiec dlatego się lobbuje naszych polityków(cudzoziemcy)oni moga wszystko,polaka ma być biedny,jak mamy być potegą skoro ludzie sa biedni,
hipokryzja!
2 lata temu
dlaczego my się na to godzimy 65zł?za gram skoro to można wyhodować za 3 zł za 1g. w aptece maxymalnie 50zł(23%podatku).dlaczego polacy nie mogą się wzbogacić tak jak robia to obce kapitały,cała kasa by zostawała u nas,to naturalne ze ludzie chcą się bogacic i oczywiście dużo większe wpływy do budżetu.ale u nas
bDYIZTFf
Holender
2 lata temu
Z powodu tej absurdalnie wysokiej ceny w Polsce są polscy lekarze, którzy mają umowę z holenderską apteką.
Marian
2 lata temu
A kiedy wudka bendzie na recepte 100% zniżki ?
oi
2 lata temu
kiedy odszkodowania dla tych co im zycie zmarnowaliscie za grama?
piotr-56
2 lata temu
to lek nie dla biedaków
Ija
2 lata temu
Ija
ABW
2 lata temu
W Polsce recepty, a w Szwajcarii można kupić papierosy z maryśką w każdym sklepie-markecie, bez zezwolenia
Seniorka
2 lata temu
Niestety, nawet w Kanadzie nie są przekonani do medycznych wartości marihuany. Wiem z pierwszej ręki. natomiast boją się, że ich społeczeństwo stanie się uzależnione od tego narkotyku.
dfd
2 lata temu
głównym faramaceutom co rozprowadza lek PO polsce jest janusz palikot pewno
vfgj
2 lata temu
w polsce jest wielu farmaceutów co sprzedają gram za 30 zeta
gość
2 lata temu
A dlaczego nie jest uprawiana u nas w kraju? Czy my nie posiadamy warunków do uprawy? Dlaczego dajemy zarabiać innym, gdy możemy to produkować taniej. A tak na prawdę to marihuana powinna być zalegalizowana, a dla chorych dostępna taniej.
bDYIZTEX
Alek
2 lata temu
Koleżanki ojciec przy raku używał i naprawdę czuł się i wyglądał lepiej - nie wiedział co to za lek, bo sprowadzali go nielegalnie. Teraz już ostatnia prosta przed całkowitym wyzdrowieniem i mam nadzieję, że nie będzie nawrotów.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić