o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Merkel powiększa przewagę nad Schulzem. Niemcy wolą zaufać prawicy

12
Podziel się

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest coraz bliżej kolejnego sukcesu. Według najnowszych sondaży centroprawicowa koalicja CDU/CSU zwiększa przewagę nad socjaldemokratami Martina Schulza. Do wyborów parlamentarnych w Niemczech zostały już tylko trzy miesiące.

Merkel powiększa przewagę nad Schulzem. Niemcy wolą zaufać prawicy
(Getty Images)
bDYmNoJN

Według sondażu opublikowanego przez instytut Emnid w dzienniku "Bid am Sonntag", chadecy Angeli Merkel niezmiennie cieszą się poparciem 39 proc. wyborców. Z kolei socjaldemokraci stracili w ostatnim tygodniu kolejny punkt procentowy, co oznacza, że przewaga CDU/CSU nad SPD wzrosła już do 15 punktów proc.

Wyraźnie widać, że socjaldemokraci zmarnowali "efekt Schulza". Na początku roku były przewodniczący Parlamentu Europejskiego powrócił do polityki krajowej. Dzięki temu SPD nadrobiła kilkanaście punktów procentowych strat w stosunku do centroprawicy Angeli Merkel. W pewnej chwili socjaldemokraci wysunęli się nawet na czoło notowań. Jednak w ostatnich tygodniach wyborcy wyraźnie skłaniają się w kierunku umiarkowanej, prawicowej wizji Niemiec i Europy Angeli Merkel, która ma poważne szanse, aby po raz czwarty objąć stanowiska kanclerza.

bDYmNoJP

Merkel będzie trudno stworzyć koalicję

Pomimo rosnącej przewagi nad głównym konkurentem, Angeli Merkel może być trudno zbudować większościową koalicję po wyborach 24 września. Według Emnid, kandydaci na partnera w centro-prawicowej koalicji, czyl Wolni Demokraci (FDP) cieszą się obecnie poparciem 7 proc. Niemców. O jeden punkt procentowy więcej mają Zieloni, którzy mogliby utworzyć centro-lewicowy rząd z Angelą Merkel na czele.

Nie zmienia się natomiast poparcie na krańcach spektrum politycznego. Skrajną lewicę popiera 9 proc. wyborców, a na antyislamską i eurosceptyczną Alternatywę dla Niemiec (AfD)
głosować chce 8 proc. Niemców.

Prezydent Emmanuel Macron ostro krytykuje polskie podejście do Unii Europejskiej

bDYmNoJV

Angela Merkel narzuca ton i tematy debaty politycznej w Niemczech. Wyraźnie zaostrzyła ostatnio retorykę w stosunku do imigracji i takie podejście przekonuje wyborców, których raz jeszcze prosiła o zaufanie. Konserwatywni Niemcy wolą przewidywalną panią kanclerz o umiarkowanych, prawicowych przekonaniach od skrajnych poglądów głoszonych przez AfD. Co więcej, kolejne niepokoje czy zamachy terrorystyczne jedynie osłabiłyby jej głównego rywala, Marina Schulza.

Pani kanclerz zyskuje też na popularności opowiadając się za reformą Unii Europejskiej i obiecując dalszą integrację Wspólnoty we współpracy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Równocześnie podkreśla podtrzebę twardego negocjowania warunków Brexitu. Angeli Merkel sprzyja też dobra sytuacja gospodarcza. Wszyskto wskazuje na to, że nic już nie zagraża jej w drodze do kolejnego sukcesu wyborczego.

bDYmNoKq
KOMENTARZE
(12)
zo
4 lata temu
Już lepsza Makrela niż ten chamski Schulz.
Ja
4 lata temu
Jak niemcy beda na dnie to gdzie bedzie polska? 4 rozbioru juz nikt nie chce. Czyli.bedzie granica niemcy rosjia
joda
4 lata temu
Niemiecki kalifat coraz blizej. Moze dozyje i zobacze Angele kamieniowana pod Brama Brandenburska.
bDYmNoKr
dd
4 lata temu
niemcóra nieszczycielka Europy
Ela
4 lata temu
Golymi rekoma bym ta qwe udusila!
§
4 lata temu
Tylko AfD jest jedyna sensowna partia w is-germany!
roman
4 lata temu
nie rozumiem tego ściągneła miliony uchodzców, gwałty na niemkach a mimo to prowadzi
Orban
4 lata temu
Jak powiedzial wujek Stalin : "Nie wazne kto i jak glosuje, tylko kto liczy te glosy." i tak wlasnie wyglada "demokracja" w is-merkolandzie.
viking
4 lata temu
merkel to prawica,o Boże jak tam wygląda lewactwo!!!
B52
4 lata temu
jeśli mamuśka to prawica to nie chcę wiedzieć jak wygląda lewica
Frank dux
4 lata temu
Niemcy idą na dno.
?????
4 lata temu
sciema
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić