Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Stawska
|

Meteoryt "jasny, jak Księżyc" został zauważony na niebie [Wideo]

5
Podziel się

Na nocnym niebie zauważono jasną ognistą kulę, którą świadkowie zdarzenia nagrali. Astronomowie są zdania, że ten jasny obiekt był najprawdopodobniej jednym z meteorytów, które w tym czasie znalazły się w ziemskiej atmosferze.

Ognista kula rozświetliła niebo [WIDEO]
Ognista kula rozświetliła niebo [WIDEO] (Youtube.com)
bEUPkPVN

Do zdarzenia doszło nad jeziorem Hurom w Ameryce Północnej. Obraz jasnej smugi ognistej kuli został uchwycony na filmie przez różne obserwatoria w Kanadzie, w tym Western University w Londynie, Ontario. Jedno z takich nagrań możecie zobaczyć poniżej:

Opublikowane wideo zostało umieszczone na Twitterze przez prof. Petera Browna z wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Zachodniego. Na podstawie zdjęć zarejestrowanych przez obserwatoria Brown zauważył, że kula ognia była najprawdopodobniej jednym z meteorytów, które weszły 22 stycznia w atmosferę Ziemi.

bEUPkPVP

Według doniesień kula ognia przeleciała po niebie, zanim uderzyła w jezioro. Niektórzy naoczni świadkowie, którzy zauważyli ognistą kulę, powiedzieli, że była ona jasna jak Księżyc.

Prof. Brown zauważył, że ognista kula pochodzi z pasa asteroid i wbrew pozorom nie była aż tak jasna, jak Księżyc. Niemniej samo zjawisko było bardzo niezwykłe, zwłaszcza dla naocznych świadków, ponieważ ostatni tego typu przypadek można było zaobserwować nad Kanadą w lipcu zeszłego roku.

- Kula ognia prawdopodobnie zrzuciła niewielką liczbę meteorytów w rejonie Bancroft - dodaje prof. Brown. - Podejrzewamy, że meteoryty dostały się na ziemię, ponieważ kula ognia spłonęła bardzo nisko w atmosferze.

bEUPkPWq
KOMENTARZE
(5)
cvb
2 lata temu
Co te meteoryty widzą w tej ziemi, ze tak na nią lecą ???
wania
2 lata temu
Too Kim odbił piłeczkę do Trampka .
i smieszno i
2 lata temu
jezioro Huron /przepisuj dokładnie/ od plemienia ińdiańskiego nazwa
bEUPkPWr
Tomi
2 lata temu
Ciekawe że teren zaraz otoczyło wojsko i żadnych wzmianek na ten temat,
Ciekawy
2 lata temu
Zobaczymy czy tam teraz będzie ognisko wirusa. To może być inne zrodlo niż nam mówią.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić