o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Michał Kamiński w "Die Welt": UE ogranicza głód władzy Jarosława Kaczyńskiego

19
Podziel się

Jarosław Kaczyński dysponuje w Polsce pełnią władzy, jakiej nie miał żaden kanclerz Niemiec po 1949 roku ani nawet Erich Honecker w dawnej NRD - mówi wicemarszałek Senatu Michał Kamiński w rozmowie z "Die Welt".

Jarosław Kaczyński wyznacza premiera i ministrów - mówi Michał Kamiński w "Die Welt"
Jarosław Kaczyński wyznacza premiera i ministrów - mówi Michał Kamiński w "Die Welt" (PAP, Piotr Nowak)
bDAtjmsB

Michał Kamiński w wywiadzie opublikowanym internetowym wydaniu dziennika, ocenia, że szef PiS Jarosław Kaczyński stworzył system, który pozwala mu wywierać ogromny wpływ na prawie wszystkie państwowe instytucje. "Żaden niemiecki kanclerz po 1949 roku nie miał takiej pełni władzy. Nawet Erich Honecker nie rządził NRD tak rozlegle, jak dziś Polską rządzi Kaczyński. Nie chciałbym w żadnym wypadku porównywać Kaczyńskiego z Honeckerem, to nie byłoby uczciwe. Chodzi mi o zasięg władzy" - powiedział były polityk PiS, a obecnie wicemarszałek Senatu wybrany z list PSL.

Jego zdaniem to konsekwencja struktury PiS, skoncentrowanej wyłącznie na osobie Kaczyńskiego, który sam jest "jej doktryną i ma totalną kontrolę". Kamiński dodał, że Jarosław Kaczyński kontroluje nawet spory wewnątrz partii, w których chodzi o stanowiska czy pieniądze, ale nie o nowe kierunki w polityce.

"Jarosław Kaczyński jest wyjątkowym politykiem"

"Jarosław Kaczyński wyznacza premiera i ministrów, ma wpływ na to, jak pracują organy państwa. I dzieje się to w ramach polskiej konstytucji, to jest szalone. Z wyjątkiem tzw. reformy sądownictwa PiS trzyma się reguł gry. Partia i jej szef zorganizowali legalnie swoją pełnię władzy" - powiedział polityk.

bDAtjmsD
Zobacz także: Zobacz też: Sędziowie protestują. "To jest PiS-owi na rękę"

Zdaniem Kamińskiego "dawno temu Kaczyńskiemu zabroniono wstępu do warszawskiego salonu", złożonego z inteligencji, ludzi o kulturowym kapitale i wpływie. "Sfrustrowany spalił go i stworzył własny salon, w którym teraz inni muszą prosić o zgodę na wstęp" - powiedział. Jak ocenił, Kaczyński "stał się też człowiekiem, który zawsze chciał czegoś więcej, nawet jeśli już wiele osiągnął".

bDAtjmsJ

"Jego polityka mi się nie podoba, ale mogę przyznać, że Kaczyński jest wyjątkowym politykiem. Rozpowszechniałbym antypolską propagandę, gdybym wielkiej zagranicznej gazecie powiedział, że 40-milionowym narodem europejskim rządzi idiota. Tego nie uczynię. Kaczyński ma wielki talent, ale nie wykorzystuje go tak, jak ja bym tego sobie życzył" - powiedział senator.

UE ogranicza głód władzy Kaczyńskiego

W jego opinii porównywanie Kaczyńskiego z Orbanem jest uproszczeniem. Jak ocenił, Orban prezentuje nowocześniejszy styl uprawiania polityki oraz ma do czynienia ze słabszymi instytucjami i mniej aktywnym społeczeństwem obywatelskim, dlatego łatwiej mu przebudowywać państwo.

"Obaj chcą osłabić UE w jej obecnej formie. Różnica polega na tym, że Orban nie ukrywa, iż jest to na rękę Władimirowi Putinowi. Kaczyński zachowuje się tak, jakby tego nie chciał. A jednocześnie wydaje się, że to, co robi, pochodzi ze scenariusza pisanego przez Kreml. W Polsce nikt nie wiwatuje na cześć Putina. Ale to nie znaczy, że mu się nie pomaga. Liberalny Zachód, który dziś w Polsce jest oczerniany, jest dziś jedyną gwarancją bezpieczeństwa dla wolnej Polski. Jeśli liberalny porządek zacznie się chwiać, to dla Polski zrobi się niebezpiecznie. Jako polscy patrioci musimy bronić integracji europejskiej i dobrej współpracy w UE" - powiedział Kamiński.

bDAtjmsK

Jak dodał, Kaczyński nie chce, by Polska wyszła z UE. "Ale chce on innej Unii, nie chce większej integracji, ale więcej narodowej suwerenności. Bowiem UE ogranicza jego władzę. Nie oszukujmy się. Polska nie jest dziś tylko dlatego dyktaturą, bo należy do UE. UE ogranicza głód władzy Kaczyńskiego. Na szczęście" - dodał Kamiński.

Niniejszy artykuł prezentuje opinie wyrażone na łamach niemieckiej prasy i niekoniecznie odzwierciedla stanowisko redaktora Sekcji Polskiej Deutsche Welle.

Anna Widzyk Deutsche Welle

bDAtjmsL
bDAtjmte
Źródło:
KOMENTARZE
(19)
gość
rok temu
kanclerz to funkcja państwowa (tak mi się wydaje) -w zbiegu z przywództwem w partii , a prezes pis jest tylko szeregowym posłem
Raczej
rok temu
Raczej długo nie pociągnie ... Sadam, Cadafi ...
wybory idą
rok temu
Kolejna "szmata" (bo tak trzeba nazywać człowieka który poszedł do zagranicznej gazety by wybiadolić się na to że nikt go nie chce wybrać) gotowa jest poniżać, pluć, wyśmiewać własny kraj, rodaków tylko po to by zaistnieć na 5 minut w necie. O to cała wartość tego człowieka. Będziemy pamiętać, my żyjący tu w Polsce.
bDAtjmtf
Bolo
rok temu
Ukradł księżyc. Ha ha.
Brawo
rok temu
panie Kaczyński ,złodziejstwo PO w Polsce zmalało o 90%
Najnowsze komentarze (19)
hhhhh
rok temu
niemcy mogą na pocałować ze swoimi mądrymi radami
Olek
rok temu
To co mówi ten pajackaminski można traktować tylko w kategorii bredni
Clairvoyant
rok temu
Ciekawe kto po słońcu narodu obejmie władzę i na ile partyjek się PiZ rozpadnie
Tomek
rok temu
Za tuska to byla masakra nawet zabrali sie za podpalanie ruskiej ambasady
Roman
rok temu
Polska to dopiero za rzadow PIS jest rozwijajacym sie krajem bezrobocie spada buduje sie drogi firmy nowe powstaja i lepiej sie placi Polakowi za godzine jest juz 15 zeta
Brawo
rok temu
panie Kaczyński ,złodziejstwo PO w Polsce zmalało o 90%
CenzorUi
rok temu
Sorry Cenzorek - mea culpa
CenzorUi
rok temu
CenzorekUi
bDAtjmsX
Tylko pytam
rok temu
POwiedzcie mi jak to jest - POr ą bań cy - że zwyczajny hodowca kota stworzył partię polityczną, która już drugą kadencję rządzi w Polsce?
Tylko pytam
rok temu
Powiedzcie mi - PObrudzeni w aferach - jak to jest, że zwyczajny hodowca kota stworzył partię polityczną, która drugą kadencję sprawuje władzę w Polsce?
Gdf
rok temu
Coś ci się gościu pomylo.
Goebels
rok temu
Prezes wybuduje nam trzecią rzeszę PiS.
c2h5oh
rok temu
będę pił cały tydzień jak zdechnie
wybory idą
rok temu
Kolejna "szmata" (bo tak trzeba nazywać człowieka który poszedł do zagranicznej gazety by wybiadolić się na to że nikt go nie chce wybrać) gotowa jest poniżać, pluć, wyśmiewać własny kraj, rodaków tylko po to by zaistnieć na 5 minut w necie. O to cała wartość tego człowieka. Będziemy pamiętać, my żyjący tu w Polsce.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić