o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Mięso chorych krów mogło trafić do kebabów. Dziennikarze pokazali film z ubojni z ukrytej kamery

62
Podziel się

Reporterzy Uwagi i Superwizjera TVN odkryli brutalną prawdę o polskich ubojniach, które pod osłoną nocy, bez obecności weterynarza, zabijały i przerabiały na mięso chore lub wręcz padłe krowy. Spożycie przygotowanych z niego może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Mięso chorych krów mogło trafić do kebabów. Dziennikarze pokazali film z ubojni z ukrytej kamery
(PAP, Jacek Bednarczyk)
bEBZnJzF

O procederze kilka miesięcy temu dowiedzieli się dziennikarze Superwizjera TVN. Dziennikarzom udało się zdobyć bezpośrednie dowody na przestępstwa przy uboju. Jeden z nich zatrudnił się w ubojni, a publikowane w materiale nagrania są momentami wstrząsające.

Chore, często konające już zwierzęta, a nawet martwe, są przy pomocy lin wyciągane z aut i bez pośpiechu zabijane. Nie ma przy tym lekarza weterynarii. Pracownicy ubojni sami przybijają pieczątki świadczące o przydatności mięsa do spożycia. W materiale nie pada nazwa zakładu. Wiadomo jedynie, że ubojnia znajduje się na Mazowszu, w powiecie Ostrów Mazowiecka.

Jak mówi na nagraniu zarejestrowanym ukrytą kamerą jedna z pracownic, mięso z uboju "leżaków", jak nazywane są chore zwierzęta, trafia m.in. do kebabów.

bEBZnJzH

Dochodowy biznes

Dziennikarz, który zatrudnił się w ubojni, początkowo nie miał dostępu do tego, co działo się w nocy. Widział jednak i czuł mięso, które zostawało po nocnej zmianie. Często z ubytkami, które, jak słyszymy w materiale, mogły pozostać po usuwaniu ropni.

W końcu dziennikarza dopuszczono do nocnych zmian - nie przeszedł przed tym żadnych szkoleń. Tam widział już wjeżdżające jeden za drugim samochody z "leżakami".

bEBZnJzN

Według informatora Superwizjera to bardzo dochodowy biznes. Czarny rynek ma kwitnąć od lat. Ogłoszenia można znaleźć w internecie. Na jednym "leżaku" można zarobić nawet 1 tys. zł, choć najczęściej ubojnie płacą 400-500 zł. Hodowca na uśpienie musi natomiast wydać 500 zł.

Jak dużo można zarobić? Hodowca przede wszystkim pozbywa się problemu, prawdziwe kokosy zgarnia ubojnia. Za zdrową krowę musi zapłacić 2,5 tys. zł. Na kilogramie mięsa zarabia więc ok. 9 gr. Na chorej sztuce to ponad 2 zł. Jak informują autorzy materiału, średniej wielkości zakład zamiast 350 tys. zł zarabia więc ok. 2,5 mln zł rocznie.

bEBZnJzO

Niebezpieczne dla zdrowia

Nieprzebadane mięso chorych zwierząt grozi wieloma chorobami dla spożywających je ludzi. - Po to jest lekarz weterynarii, by po zbadaniu zwierzęcia mógł, na podstawie wiedzy, autorytatywnie stwierdzić, że ta tusza jest zdatna do spożycia i można ją puścić na rynek. Jeżeli tusza nie jest zbadana to mięso może być szkodliwe dla konsumenta - mówił w materiale TVN prof. Roman Kołacz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Jestem poruszony i wstrząśnięty. Nie wyobrażałem sobie, że w Polsce może mieć coś takiego miejsce. Porażające jest już wywlekanie zwierząt z pojazdów - stwierdził naukowiec. Dodał, że jest to też nielegalne.

Zobacz także: Rolnicy są oszukiwani. Na pieniądze czekają nawet 200 dni
bEBZnJzP

Prokuratura wkracza do akcji

Po kilku miesiącach dziennikarze wrócili do ubojni, tym razem już oficjalnie. Nagrali transport z "leżakami".

Co na to szef ubojni? Zapewniał, że lekarz weterynarii był przy uboju. Na pytanie dziennikarza, gdzie w takim razie jest weterynarz, skoro na podłodze leży chora krowa, odpowiedział, że "pójdzie sprawdzić". Lekarz pojawił się w zakładzie po ok. pół godziny.

bEBZnJzQ

Jak z kolei słyszeliśmy wcześniej w materiale, po nocnych zmianach gotowe do sprzedaży mięso sprawdzali przełożeni. Wskazywali, które fragmenty tusz należy jeszcze usunąć. Mieli więc świadomość, co sprzedają.

Po telefonie od dziennikarza Tomasza Patory sprawą zajęła się policja oraz powiatowa lekarz weterynarii. Ta, jak twierdzi, nie wiedziała o tym, co się dzieje w ubojni. Przekonywała, że zakład jest pod kontrolą. Na pytanie dziennikarza, czy również w nocy, odpowiedziała przecząco.

Na nagraniu widzimy, że policjanci zabezpieczyli samochód z "leżakami", który porzucił jeden z kierowców. Nikt nie chciał jednak do niego zajrzeć, dopóki autor reportażu go nie otworzył.

Leżące w nim zwierzęta musiały kilka godzin czekać na uśpienie. Obecna na miejscu lekarz weterynarii tłumaczyła, że nie ma tylu środków farmakologicznych. "Muszę je ściągać z całego województwa" - stwierdziła. Ostatecznie nad ranem krowy zostały uśpione i przekazane do utylizacji.

Jak informuje TVN, sprawą mazowieckiej ubojni zajęła się prokuratura. Wojewódzki lekarz weterynarii stwierdził już w studiu TVN, że lekarze, których nagrali dziennikarze i którzy mieli nadzorować ubojnię, zostali zwolnieni. Autor materiału podkreślił jednak, że sprawa dotyczy całej Polski, a nie tylko zakładu wskazanego w materiale.

Emisja całego reportażu Superwizjera „Chore Bydło Kupię” zaplanowana jest we wtorek o godz. 23:40 w TVN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEBZnJAi
KOMENTARZE
(62)
Seniores
3 lata temu
Skąd te krowy przywieziono? Z jakiego kraju unijnego? Może z Czech? A może z Holandii?
Pasek
3 lata temu
Do końca życia ci którzy brali udział w tej ohydnej rzezi powinni żreć padlinę.
rolnik
3 lata temu
ala ludzie żrą dalej te bidne krówki
bEBZnJAj
stefan
3 lata temu
tjefauen ?? on nie jest polski
gość
3 lata temu
Kiedy wreszcie prawo będzie znaczyło prawo w naszym kraju? Za takie przestępstwa kary też powinny być najsurowsze. Za dopuszczenie do obrotu skażonego mięsa bezwzględne więzienie i przepadek mienia, lekarze ukarani odebraniem prawa wykonywania zawodu, skupujący i handlujący chorymi krowami, kara bezwzględnego wiezienia i przepadek mienia. Tylko wtedy prawo będzie prawem, a zabezpieczone majątki będą mogły być przeznaczone na odszkodowania lub leczenie poszkodowanych. A i smacznego kebaba bo zapomnieliśmy o odbiorcach taniego mięsa do fast foodów w ich przypadku kara taka sama + deport.
Art
3 lata temu
patrzcie co jecie, u nas kontrola weterynarii i piecza nad tym to czysta fikcja.
powerman1980
3 lata temu
kolejna prowokacja TVN
Na kebab?
3 lata temu
xD
Ut
3 lata temu
Podajcie do jakich kebapow trafiło mieso
Olek
3 lata temu
Sami się powybijacie i wytrujecie.
ja wam dam 10...
3 lata temu
Czekamy teraz na NOWE CENY WOŁOWINY.Polędwica wołowa po 12 z kg..he he he
joda
3 lata temu
To powinno kosztować. Bardzo słono kosztować.
Dara
3 lata temu
Kogo mam podać do sądu po zachorowaniu po zjedzeniu kebab?
bEBZnJAb
smacznego
3 lata temu
Polaki zezreja wszystko....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić