o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Migrena to nie tylko ból głowy. Naukowcy już wiedzą, dlaczego na nią cierpisz

38
Podziel się

Pośród ludności zamieszkującej kraje północnej i wschodniej Europy istnieje pewna genetyczna zmienność, która przyczynia się do zwiększenia częstotliwości migreny. Chociaż gwarantuje silny ból, przyczynia się też do bardzo ważnej funkcji organizmu.

Migrena odegrała ważną rolę w rozwoju ludzi z chłodniejszych części świata
Migrena odegrała ważną rolę w rozwoju ludzi z chłodniejszych części świata (123RF)
bDAwzFed

Według badań opublikowanych w PLOS Genetics, mutacja występująca u pewnej części ludzi wywołuję gorszą cechę od pożądanej. Migrena przynosi ogromny ból, ale też ważną cechę dla organizmu. Jednak koszt jaki trzeba za nią zapłacić, wydaje się być nierówny.

Ta genetyczna zmienność zapewnia większą tolerancję na bardzo niskie temperatury. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka. Wcześniejsze badania ujawnily już, że osoby z konkretnym wariantem pojedynczego nukleotydudu w genie znajdującym się powyżej genu TRPM8 mają większą skłonność do bóli migrenowych.

Ostatnie odkrycie zaintrygowało naukowców. Z jednej strony wyjaśnia, dlaczego biali ludzie są najbardziej podatni na migreny, ale z drugiej strony pokazuje coś zaskakującego. Ten gen koduje rodzaj receptora temperatury na komórkach nerwowych. Oddziałują one na niską temperaturę, powodując uczucie chłodu i dyskomfortu.

bDAwzFef
Zobacz także: Zobacz też: Mount Everest nie jest najwyższy na Ziemi

Badania wśród innych ssaków dowodzą, że gatunki żyjące w regionach o niskich średnich temperaturach przystosowywały różne wersje genu TRPM8. W każdym przypadku gen odpowiadał za radzenie sobie w tych ciężkich warunkach. To postawiło pytanie, czy przez niewielki rozwój genu wśród ludzkości, nie byliśmy w stanie tak zdominować północnych części świata.

bDAwzFel

Dzięki odkryciu połączenia między migreną a TRPM8, naukowcom może udać się zwalczać problem tego uporczywego bólu. Przed nimi jednak jeszcze dalsze badania, nad tym w jaki dokładnie sposób receptor wpływa na powstawanie bólu.

Migreny wciąż są nie do końca poznanym zaburzeniem, w którym nadmiernie pobudzone nerwy powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w głowie i szyi oraz bolesny proces zapalny.

bDAwzFem
bDAwzFeG
KOMENTARZE
(38)
Olka
2 lata temu
Walczę z migreną od kilku lat. Pròbowałam wszystkiego i nic nie pomaga! Podczas atakòw na 2 dni jestem wyłączona całkowicie z życia.
&*.
2 lata temu
Jak długo trwały te ich badania i na jakiej grupie osób? Bo trąci to wypchnięciem ludzi w zimne klimaty i nic po za tym.
dfg
2 lata temu
Cos im chyba nie wyszlo, moze mialo byc ze kto nie ma migren ten jest bardziej odporny na zimno
bDAwzFeH
Migrena
2 lata temu
Dziękuje za taki dar chętnie oddam całkiem za darmo
At
2 lata temu
I co niby ma sir cieszyc ze mam migrene
Najnowsze komentarze (38)
Irena
2 lata temu
Mialam silne bole migrenowe.Co drugi dzien byla u mnie karetka pogotowia bo ,,chodzilam po scianach,,Bol przechodzil po tabletkach Alka prim.Wiem,ze powiecie,ze to tabletki na kaca,ale mi pomagaly przy tej przypadlosci.Bole migrenowe moga tez byc zwiazane z wysokim cisnieniem,ktore mialam i doprowadzily do udaru.Przez wiele lat leczylam nadcisnienie i od tego czasu bole migrenowe przeszly.Mam juz uregulowane cisnienie i spokoj z bolami migrenowymi.
Irena
2 lata temu
Mialam silne
xzx
2 lata temu
czyli jak boli mnie głowa mam wsadzić łeb do lodówki? ( w końcu niska temperetaura tam panuje a ja mam byc odporna na zimno
pawel
2 lata temu
-Pani Kowalska,pani nie ma żadnej migreny,panią po prostu łeb boli i nie chce się pani iść do roboty !
...
2 lata temu
Zabawne ja w zimnych tem czuje sie swietnie w lato od slonca dostaje migreny ktore trwaja ok 3 dni
amok3d
2 lata temu
po morsowanu , całkowicie znika
Migrena
2 lata temu
Dziękuje za taki dar chętnie oddam całkiem za darmo
wiem interesu...
2 lata temu
Się na codzień. ..
bDAwzFez
fatalna
2 lata temu
Informacja otoczenie znikło
6
2 lata temu
Granice
zamiana
2 lata temu
Zaczekaj i przemyśl
Nieświadoma
2 lata temu
Przysluga domyśl się
tez tak
2 lata temu
Miałem w intrydze ale u mnie rozumieli
bartek
2 lata temu
Dalej nie idę jak na ciebie brak to gdzie ja
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić