Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Ministerstwo Finansów. Możliwe zmiany w systemie opłat za autostrady

2
Podziel się:

Jak powiedział minister finansów Jerzy Kwieciński, resort finansów rozważa zintegrowanie systemu opłat za autostrady z systemem fiskusa. O stanie zaawansowania cyfryzacji w administracji i rodzimym ministerstwie oraz o planach w tym zakresie rozmawiali uczestnicy panelu "E-państwo w praktyce. Nowoczesna twarz fiskusa” podczas Kongresu 590.

Ministerstwo Finansów. Możliwe zmiany w systemie opłat za autostrady
Ministerstwo Finansów. Możliwe zmiany w systemie opłat za autostrady (PAP, Volker Dornberger)

Ministerstwo Finansów. Możliwe zmiany w systemie opłat za autostrady

Minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poruszył w trakcie kongresu kwestię stanu zaawansowania cyfryzacji w administracji publicznej i MF.

Kwieciński zapowiedział, że w skali całego kraju zdobyte doświadczenia będą rozszerzane na inne obszary funkcjonowania państwa. - Takim pomysłem, takim projektem, który w tej chwili realizujemy, będzie pobór opłat za autostrady, który chcemy zintegrować z tym systemem, który mamy w Ministerstwie Finansów - poinformował.

Jak dodał, w tym roku 80 proc. zeznań rocznych zostało złożonych elektronicznie, co "przeszło oczekiwania" resortu. Zdaniem Kwiecińskiego pokazuje to, że możemy jako kraj być blisko Estonii, gdzie wszyscy składają zeznania elektronicznie, ponieważ brakuje innych możliwości.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy jeszcze nie teraz. Rząd czeka na decyzję unijnego trybunału

Ministerstwo Finansów. Możliwe zmiany w systemie opłat za autostrady. Cyfryzacja w administracji publicznej

Pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch zapowiedział jednocześnie wdrażanie m.in. projektu e-Urząd skarbowy, który pozwoli na kompleksową obsługę podatnika na dordze cyfrowej.

- W taki sposób, aby podatnik z poziomu swojego urządzenia i poziomu swojej kanapy w swoim mieszkaniu mógł rozliczyć się ze wszystkich zobowiązań wobec fiskusa” - dodał.

Wiceprezes zarządu ds. sprzedaży Poczty Polskiej Grzegorz Kurdziel podkreślił jednocześnie, że wspólnie z MF poczta pracuje nad projektem dot. przesyłek trafiających do Polski. Sam system będzie polegać na tym, że od wszystkich przesyłek, które przychodzą na pocztę z towarami spoza UE będą w sposób automatyczny pobierane opłaty celno-podatkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
R.P
3 lata temu
Zlikwidować bramki a Autostradach płacimy wystarczająco dużo podatków to z naszych pieniędzy je wybudowano A teraz jeszcze mam płacić za użytkowanie.
pay
3 lata temu
Zlikwidować bramki. Wprowadzić winiety. To ekologiczne rozwiązanie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić