Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Lubczański
Mateusz Lubczański
|
aktualizacja

Ministerstwo wprowadzi przepisy dla młodych kierowców. Nie da się ich przestrzegać

22
Podziel się:

4 czerwca w życie mają wejść nowe przepisy o młodych kierowcach. Z racji poślizgu systemu CEPIK 2.0, nowe regulacje pozostaną jednak martwe. Do kiedy? Cóż, to zależy.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (WP.PL, Tomasz Budzik)

Przymus naklejenia zielonego listka na szybę pojazdu prowadzonego przez młodego kierującego jest przepisem absurdalnym. Ale nie to jest największym problemem nowych przepisów. Będą one obowiązywać - tylko, że na papierze.

Wymagane dodatkowe szkolenia, które trzeba będzie odbyć pomiędzy 4. a 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy, są dodatkowo płatne i mogą być przeprowadzane zazwyczaj w jednym ośrodku na całe województwo. Szkoda tylko, że bez systemu CEPIK 2.0 przejście takiego szkolenia przesunie się w czasie.

Do czasów uruchomienia CEPiKu 2.0 nie będzie dało się zastosować paragrafów dotyczących szkoleń oraz okresu próbnego”. Kiedy więc trzeba będzie zaliczyć szkolenie? Gdy Ministerstwo Cyfryzacji porozumie się z resortem Infrastruktury, trzy miesiące przed wejściem w życie zasad zostanie wystosowany odpowiedni komunikat.* Dokładnych ram czasowych – czyli najważniejszego elementu – brakuje.*

Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza się poddać i wprowadzi w życie przepisy dla młodych kierowców, mimo, że nie ma środków, by je egzekwować. Pięciokrotnie już przesuwano datę ich obowiązywania. Z racji awarii i problemów z uruchomieniem systemu CEPiK 2.0 nie można było wdrożyć ich w całości. Co ciekawe, eksperci twierdzili, że nie potrzeba nowego systemu, by początkujący kierowcy byli objęci innymi zasadami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
afsasf
4 lata temu
Chciałbym zobaczyć te BMW, Golfy i Audi z zielonymi listkami XD
Kierowca
4 lata temu
Zielony listek absurdalnym przepisem. Redaktorze wyjaśnij czemu.
Wyborca
4 lata temu
Zielony liść się sprawdzał dawniej i teraz też był by O.K. POsłom z opozycji warto nakleić na czoło , bo nagminnie łamią przepisy w Sejmie.
Kierowca ABCD...
4 lata temu
Przepis z zielonym listkiem jest absurdalny !! Wygląda na to żę reporter albo nie ma prawa jazdy albo sam nie dawno zdał Jak widzisz elkę to z daleka hamujesz bo nigdy nie wiadomo co zrobi tak samo jest ze świeżym kierowcą tylko zanim to sie zorientujesz to już za pózno no bo listek jest absurdalny
a idź pan w p...
4 lata temu
Wymyślanie wymyślaniem podobnie wyssali bajki o pladze pijanych kierowców gdy 15 na 16 wypadków w Polsce zawsze było powodowanych przez całkiem trzeźwych. Listek może czemuś służy, ale jakieś szkolenia niezorientowane ale za pieniądze to kolejny podatek i dobry zarobek tymczasem dalej to nie najmłodsi kierowcy powodują najwięcej wypadków ale młodzi nieco starsi niż 18 lat. Jak widzicie nie zajmują się drogami bo w Polsce drogi budują się zbyt drogo z działką dla rządu i za Unijną kasę więc drogi leżą w Niemczech. Przybywa aut nie przybywa bezpiecznych dróg.
MaX
4 lata temu
Pan/Pani "redaktor" niestety chyba jest 20 letnią osobą z rozumem 15 latka, twierdząc że zielony listek to absurd, proponuję pomyśleć zanim "redaktor" coś mądrego znowu napisze ... parodia dziennikarstwa.
nnnnnnn
4 lata temu
wystarczy podnieść wiek zdawania na prawko od 21 chociaż nie wiem czy to coś zmieni ... trzeba po prostu mieć rozum w głowie żeby bezpiecznie jeźdźić
hary-63
4 lata temu
chore.Zamordyzm typu bananowego.
tomekh2
4 lata temu
Z tyłu liść z przodu liść a w środku głąb
Bom
4 lata temu
Przyssawka lub magnes i po problemie.to tak samo z "elek" zdejmijcie L
www.
4 lata temu
Mam wrazenie ze tych co pisza te durne ustawy z lisci wygrabiono.
Pik
4 lata temu
Nie wchodzę w szczegóły, ale to co wyprawiają małolaty, musi być ukrócone. jak nie zajadą drogi, nie wymuszą, nie podpalą biedronki, to mają dzień stracony.
prawylewak
4 lata temu
Zielony listek stwarza zagrożenie. Kierowcy traktują to jak naukę jazdy, wyprzedzają, zjeżdżają, byle znaleźć się przed żółtodziobem. Kiedyś za komuny stosowano takie nalepki (dobrowolnie) licząc na wyrozumiałość innych kierowców, ale przy dzisiejszym ruchu to się nie sprawdzi.
Andrzej G.
4 lata temu
A tak a pro po zielony listek, to akurat nie głupi pomysł.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić