Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

Młodzi Polacy stworzyli alternatywę dla sygnalizacji świetlnej

9
Podziel się:

Nazywa się “Mobilne przejście dla pieszych” i może być stawiane wszędzie tam, gdzie tradycyjna sygnalizacja świetlna jest za droga. Pomysł młodych Polaków ma szansę uratować życie wielu przechodniom.

Kadr z filmu "Nastolatkowie ze Słupska wymyślili Mobilne przejście dla pieszych"
Kadr z filmu "Nastolatkowie ze Słupska wymyślili Mobilne przejście dla pieszych" (Youtube.com)

Z tym problemem zmagamy się niemal od zawsze. Nieoświetlone ulice czy przejścia dla pieszych powodują, że wieczorami - a szczególnie jesienią i zimą, gdy wcześnie robi się ciemno - piesi są niewidoczni. W Słupsku znaleziono rozwiązanie: “Mobilne przejście dla pieszych”. Czyli dwa metrowe słupki zasilane energią słoneczną, które emitują pomarańczowe, mrugające światło. W ten sposób kierowca wie, że pieszy szykuje się do przejścia.

Rozwiązanie jest dużo tańsze niż sygnalizacja świetlna - za dwa słupki trzeba zapłacić około tysiąca zł. Wykonane są z grubej blachy, więc według twórców czyni je to obiektem mało interesującym dla złodziei. A poza tym można zamontować w nich specjalne alarmy, podobne do tych z automatów z napojami i przekąskami - zdradzają autorzy projektu w rozmowie z radiogdansk.pl. Jeśli się je przechyli, wtedy robią hałas i odstraszają potencjalnych wandali.

W rozmowie z radiogdańsk.pl pomysłodawcy potwierdzili, że ich projekt spodobał się prezydentowi Słupska, Robertowi Biedroniowi. I trudno się dziwić, bo to naprawdę sensowna idea - kierowcy z daleka widzieliby, że pieszy szykuje się do przejścia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Stan2
5 lata temu
Przejść dla pieszych jest za dużo w stosunku do ludzi przebywających na ulicach.Co 50 metrów przejście, albo przejazd dla cyklistów. Hamulce, azbest i potem dziwne,że jest rak w płucach.
Osama
5 lata temu
Nauczcie sie kultury od zachodnich kierowcow szacunku dla pieszych i bedzie Ok
Jaca1968
5 lata temu
Fajne, ale wyrabia w pieszych złe nawyki. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.
Diuk
5 lata temu
Prawda jest taka że bardzo duża część pieszych odkąd weszły smartfony chodzą jak zombi na przejściu patrzy ale w ekran swojego fona .
Adam
5 lata temu
Wykonane są z grubej blachy, więc według twórców czyni je to obiektem mało interesującym dla złodziei. Na pewno.Ja bym to zrobił z plastiku a i rdza by się nie imała jak złomiarze.
Doswiadczony
5 lata temu
Pierwszeństwo dla pieszego który wchodzi na pasy jest niezgodne ze zdrowym rozsądkiem i prawami fizyki ,pieszy o wadze około 80 kg rozpędzony do 5 km/h ma drogę hamowania kilkunastu centymetrów, natomiast samochód osobowy o średniej wadze 1500 kg i rozpędzony do 50 km/h ma drogę hamowania około 20 metrów !!! do tego dochodzi czas reakcji kierowcy który potrafi wydłużyć drogę hamowania dwukrotnie !!!!!
ilona.74
5 lata temu
wymyślili nie no eureka w angli takie lampy są ale mi odkrycie
wolkar
5 lata temu
Ulica jest dla aut, a chodnik dla pieszych! Zebra powinna informować kierowców, że po niej piesi przechodzą jezdnię, ale nie dawać im żadnych przywilejów. Pieszy powinien bezwzględnie zaczekać aż samochód przejedzie. Taka zasada uratowałaby wiele ludzkich istnień. Kto tego nie rozumie, ten kiep...
cxder56y
5 lata temu
Piesi przestaną ginąć na przejściach ....jak im odbiorą (niezgodne z instynktem samozachowawczym) przywileje. Dodatkowo za to że wiele aut nie musi jednocześnie stawać przed 1 pieszym (GIGANTYCZNE oszczędności na paliwie ,klockach ,oponach oraz znacznie CZYSTSZE -brak ruszania powietrze można zrobić bezpieczną sygnalizację na której pieszy będzie musiał odczekać 3 minuty .Do tego czasu z pewnością dołączą inni i RAZEM spokojnie przejdą !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić