o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Filip Skowronek
|
aktualizacja

"Moja matka wolała, żeby to ją zgwałcono. Chciała mnie chronić". Wstrząsające wyznanie uciekinierki z Korei Północnej

25
Podziel się

"W wieku 9 lat widziałam karę śmierci na matce mojej przyjaciółki. Jej zbrodnia? Oglądała hollywoodzki film". Tak Park Yeon-mi wspomina swoje dzieciństwo w Korei Północnej. Ze swoim wstrząsającym przemówieniem wystąpiła podczas zgromadzenia organizacji One Young World.

"Moja matka wolała, żeby to ją zgwałcono. Chciała mnie chronić". Wstrząsające wyznanie uciekinierki z Korei Północnej
(Youtube.com)
bDfWGySZ

"Gdy miałam 4 lata matka przestrzegła mnie, żebym nawet nie szeptała" - wspomina rozstrzęsiona Yeon-mi. "Byłam przekonana, że dyktator potrafi czytać w myślach". Wypowiedź Koreanki ma być niezwykłym świadectwem powszechnej paranoi i totalnego ograniczenia swobód obywatelskich w północnokoreańskim reżimie.

Kobieta wspomina, że w wieku 14 lat brała udział w pochówku swojego ojca, który musiał odbyć się pod osłoną nocy. Było to już po jej ucieczce z rodziną do Chin. "Nie mogłam nawet płakać, bo bałam się odesłania do Korei". Jej przeszłość pełna jest podobnych traum. "W dniu, w którym uciekliśmy, widziałam jak gwałcą moją matkę. Gwałcicielem był chiński pośrednik. Jego celem byłam ja, miałam 13 lat" - opowiada z drżącym głosem i łzami w oczach. "Moja matka pozwoliła na to, żeby mnie chronić".

bDfWGyTb

Wystąpienie, które robi furorę w polskim internecie ma jednak wątpliwą wiarygodność. Szczyt OYW odbył się w Dublinie w 2014 roku. Yeon-mi była już wtedy gwiazdką południowokoreańskiej telewizji. Wiele detali w jej historii wydaje się zupełnie niewiarygodnych. Yeon-mi opowiadała m. in. o wspinaczce przez górskie szczyty. Tymczasem okolice Hyesan, z których pochodzi Koreanka nie są górzyste.

Podobnie podważane jest historia dotycząca egzekucji za oglądanie hollywoodzkich filmów. Nie zgadzać miały się miejsce egzekucji (stadion zamiast lotniska), jej czas (2002, egzekucje miały zakończyć się w 2000 roku) i jej przyczyna (za oglądanie amerykańskiego kina groziła kara pozbawienia wolności). Wielokrotnie wytykano Yeon-mi, że jej wspomnienia są nieścisłe. Tak jest również w przypadku egzekucji, której przyczyną raz są filmy z Jamesem Bondem, kiedy indziej - pirackie kopie południowokoreańskich filmów.

Yeon-mi wytykano również współpracę z think-tankiem Freedom Factory, który działa na rzecz ostrych sankcji wobec Korei Północnej. Więcej o przyczynach takiego koloryzowania więcej przeczytacie TUTAJ.

bDfWGyTC
KOMENTARZE
(25)
kiciek123.56
3 lata temu
Taka sama propaganda jak ya o uchodzcach .95% to ponoc kobiety i dzieci :-) taka sama prawda jak ta ze islam jest pokojowo nastawiony do innowiercow ;-)
O3
3 lata temu
No to teraz przyjmujmy imigrantów z Korei Północnej, a najlepiej opuśćmy Europę, przecież jesteśmy sprytni i pracowici-to gdzieś tam hen- damy sobie radę.
999
3 lata temu
zakazac prawnie islamu !!!
bDfWGyTD
Piotrek
3 lata temu
Komentarze są obrzydliwe. Ludzie jak nisko upadliście. Jeżeli to w Polsce byłoby tak jak w Korei Północnej z całą pewnością każdy chciałby uciekać. Jakbyście się czuli jakby nikt was nie przyjął jako uchodźców? Nie mówcie mi też że byście walczyli a nie uciekali, bo to jest fałsz. Powoli macie zatruwany umysł. Teraz wyśmiewacie, potem będziecie chodzić i bić obcych, by stać się oprawcami a gdy przyjdzie opamiętanie będziecie chcieli uciekać z takiego kraju. Jednak wówczas może być już za późno. Nie wyśmiewajcie się z tragedii ludzkich bo jeszcze sami ich doświadczycie.
x
3 lata temu
to jest propaganda stany szukaja pretekstu by wprowadzic tam swoja demokracje chca wojny wiec,a oniej juz dawno temu pisaly media ze dziewczyna opowiada historie ale nie swojego zycia
Najnowsze komentarze (25)
Ktoś
3 lata temu
Ten artykuł jest chory jak ten co go pisał. Przecież tą kobietę zgwałcił chiński mafioso a nie obywatel Korei Północnej !!!!!
Ojojo
3 lata temu
Moja sąsiadka aresztowała nasza władza za oglądanie TVN :(
eee
3 lata temu
Nowa celebrytka czekć aż za jakiś czas na instagrmie bedzie tyłek pokazywać i dziubki robić
teodor.
3 lata temu
ciekawa logika chciała by ją zgwałcono. poświęciła się dla córki to tak jak ta teściowa co poświęciła własne ciało w noc poślubną córki . w zamian.
Kowalski
3 lata temu
Co ta wiara wudzi w tym seksie ?
Walić Cenzora...
3 lata temu
Wojna Czerwonej Korei! Śmierć kimowi! Do boju!
miox
3 lata temu
Różnice w topografii terenu w opowieściach mogą wynikać z chęci ukrycia szlaku ucieczki - wszak dyktator ma dostęp do mediów!
lui
3 lata temu
ja wszystko rozumiem reżim, dyktatura, wojna, bieda głód itd itd Polacy ba Polska zniknęła na 123 lata i nie pogodziliśmy się z tym tylko walczyliśmy to samo z komunizmem walczyliśmy zginęło setki obywateli nie wspomnę ile za ojczyznę w I i II wojnie światowej a mimo to nie uciekaliśmy do Anglii aby tam dostać kasę za to że jesteśmy prześladowani i uchodźcami zadającymi kasy nie wstępowaliśmy do wojska i znów walczyliśmy, a oni Ci imigranci uciekają nie słyszałem aby ta ludność prosiła o broń aby mogli wrodzić i walczyć o swoje domy nie dziwie się ja jestem Pomagajmy na miejscu jeżeli chcą jedynie matki z dziećmi mężczyźni wysyłać z powrotem na wojnę
bDfWGyTv
Polak
3 lata temu
Pozwolila sie zgwalcic brzmi jak zimny ogien czy sucha woda.
znaffca
3 lata temu
skad u nas tak wielu platfusów ? moze to krzyzówka pawiana z osłem ?
999
3 lata temu
zakazac prawnie islamu !!!
Wgw
3 lata temu
U nas za nieogladanie TV PiSs beda takie kary.
gość
3 lata temu
była dzieckiem to ma prawo coś pomylić , czas zaciera ślady , mówi co pamięta , mogła iść przez góry jak uciekali bo szli inną drogą by ich nie znaleziono , gwałty to norma ,więc wiele nie dodała , ja jej wierzę a ci wszyscy to pewnie też poprawność polityczna kazała kwestionować.
adsd
3 lata temu
nie mozna zgwałcic kobiety,bo kobieta jest po to zeby nam bylo przyjemnie,jest cialem do rzniecia nic innego
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić