o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

MON wyda blisko 2 mld zł na remont starych czołgów. "Zdecydowano się na ilość, a nie na jakość"

147
Podziel się

Stare, jeszcze radzieckie, czołgi T-72 MON chciał sprzedać. Potem je znacząco modernizować, by podnieść ich zdolności bojowe. Ostatecznie będziemy przywracać je do życia, choć jak twierdzą eksperci, nie przebiją nawet pancerza maszyn potencjalnego przeciwnika.

T-72 zmodernizowała też rosyjska armia. Tyle że tam wymieniono armaty, systemy obronne i inne ważne elementy unowocześniające ten sprzęt.
T-72 zmodernizowała też rosyjska armia. Tyle że tam wymieniono armaty, systemy obronne i inne ważne elementy unowocześniające ten sprzęt. (PAP, Sergei Bobylev)
bDTsmMmt

Ministerstwo Obrony Narodowej z wielką pompą podpisało w Zakładach Mechanicznych "Bumar-Łabędy" S.A. w Gliwicach umowę na remont czołgów T-72 z modyfikacją. Za 1,75 mld zł przywróconych do życia zostanie aż 318 maszyn tego typu. Ostatni czołg po remoncie wyjedzie w 2025 r.

Wtedy będzie to uzbrojenie pochodzące sprzed ponad 50 lat, bo na początku lat 80. wyprodukowano pierwsze z nich. W ramach realizacji umowy czołgi dostaną nowe środki łączności obserwacji i generalnie zostaną przywrócone do sprawności. Czy warto inwestować prawie 2 mld zł, by wyciągnąć ten sprzęt z magazynów?

- We wszystkich krajach, które dysponują rezerwami czołgów T-72, odbyła się ich modernizacja. My ciągle zwlekaliśmy. W Rosji zmodernizowano je do najnowszej wersji T-72/B3M. Mają nowe armaty, systemy kierowania ogniem i obrony - mówi money.pl Wojciech Łuczak, ekspert ds. bezpieczeństwa i obronności ze specjalistycznego magazynu "Raport".

bDTsmMmv
Zobacz także: Obejrzyj: Fiasko zapowiedzi Macierewicza. Krzysztof Brejza komentuje

"Teoretycznie odnowione"

Dzięki temu te maszyny stanowią podstawę rosyjskiej pierwszej armii uderzeniowej. Podpisana właśnie umowa ws. polskich T-72 jest z zupełnie innej modernizacyjnej kategorii. Ta "po polsku" - jak zaznacza Łuczak - będzie bardzo płytka. Tak płytka, że nie nazywa się jej nawet modernizacją.

bDTsmMmB

- Będzie to remont z modyfikacją. Nasze T-72 są teraz w fatalnym stanie. Zatem przynajmniej teoretycznie zostaną odnowione. Przywrócenie ich do życia daje wojskowym jakąś rezerwę pancerną, ale jeżeli chodzi o ich zdolności bojowe, to niewiele zmieni. Przydałoby się nowe działo, systemy obrony, amunicja - wylicza Wojciech Łuczak.

Ekspert dodaje jednak, że fakt podpisania umowy przyjmuje z dużym zadowoleniem. - W końcu ktoś sobie o nich przypomniał. Próbowano je sprzedać. Potem mówiło się o bardzo głębokiej modernizacji. Kończymy na remontach, które są też korzystne dla zakładów w Łabędach, bo mają robotę na wiele lat do przodu - mówi ekspert z magazynu "Raport".

Dla drugiego z naszych rozmówców znaczący jest właśnie ten wątek wsparcia Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy "Bumar-Łabędy".

Więcej za mniej

- Remonty znacząco nie poprawią zdolności tych maszyn. Wybrano opcje, która jest odpowiedzią na pytanie, jak za te niecałe 2 mld zł wyremontować wszystkie T-72. W dużej mierze jest to wybór polityczny, bo Bumar dostaje wieloletni kontrakt. Tymczasem jeszcze niedawno zastanawiano się nad głęboką przebudową tych czołgów do wersji najbardziej nowoczesnej, porównywalnej z rosyjskimi B3M. Ostatecznie zdecydowano się na ilość, nie jakość - mówi money.pl Mariusz Cielma, ekspert wojskowy i redaktor naczelny magazynu "Nowa Technika Wojskowa".

bDTsmMmC

Pod wpisem MON na Twitterze, na temat uroczystości podpisania umowy, też pojawiają się komentarze dotyczące płytkości modyfikacji polskich czołgów. "Nowa kamera termalna i środki łączności nie sprawią, że przebicie pancerza czołgu T-72B3 stanie się wykonalne. Brak amunicji, problematyczna mobilność (4km do tyłu), celność na poziomie 2 WŚ, wymiana silnika i armaty zajmująca dni zamiast godzin..." - czytamy w jednym z nich.

- Kamera termowizyjna to duża zmiana, ale to nie zmienia faktu, że ten czołg ma wiele słabości. Podstawową jest armata, której pociski nie są w stanie poradzić sobie z pancerzami współczesnych czołgów. Jednak warto wiedzieć, że głęboka modernizacja byłaby nawet 3 razy droższa - mówi Cielma.

bDTsmMmD

Jak już pisaliśmy w money.pl, to już drugi program modernizacyjny dotyczący wojsk pancernych. Wojsk, w których ciężar zdolności obronnych Polski spoczywa na kupionych od Niemców wysłużonych Leopardach. MON na modernizacje 142 z nich przeznaczył ponad 3 mld zł. Już wtedy pojawiały się głosy, by zamiast tego zainwestować w nowe maszyny. Za tę sumę można mieć ponad 80 czołgów najnowszej generacji K2.

Czołg trzeciej generacji?

Czy decyzja o remoncie jeszcze starszych od Leopardów T-72 zamyka drogę do zakupu nowych maszyn?

- Cały czas toczy się w MON dyskusja na temat tego, co mogłoby zastąpić nasze czołgi. W sierpniu zostanie oddana do użytku kolejna partia zmodernizowanych Leopardów, ale to nie powstrzymuje nikogo przed szukaniem czołgów nowej generacji. Jedną z możliwości jest ich wspólna budowa z Włochami - mówi Łuczak.

bDTsmMmE

Od dawna eksperci przekonują również, że warto zainteresować się koreańskimi czołgami K2. Są to maszyny najnowszej trzeciej generacji. Tanie nie są, bo kosztują około 10 mln dol. (ok. 38 mln zł), ale byłyby dla nas przepustką do świata amerykańskiej technologii. Wszystko dlatego, że K1 wzorowany jest na świetnych czołgach Abrams. Przy K2 zresztą też współpracowali Amerykanie.

Tyle że za te 1,75 mld zł można kupić ich mniej niż 50. - My jednak chcemy budować dużą i liczną armię. Dlatego szukamy możliwości pozyskania czy odzyskiwania sprawnego sprzętu w dużej ilości. Najwyraźniej stwierdzono w MON, że najbardziej efektywne będzie to przywrócenie do życia starych T-72 - podsumowuje Mariusz Cielma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTsmMmW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(147)
sea
2 lata temu
Polska flota wojenna wyszla w morze i nikt nie wie gdzie jest
aabgrx5
2 lata temu
"polska armia" hahaha
Ryś
2 lata temu
Nie było tematu...
bDTsmMmX
plpl
2 lata temu
50-letni złom. Czy warto inwestować w modernizację? NIE !!!
bratanek65
2 lata temu
No to wyobraźcie sobie, że robimy modernizację nie za 1,75 mld PLN ale za 7 mld PLN.4,25 mld PLN czyli miliard Euro nasz kochany prezydencik DUDA zawiózł w prezencie na Ukrainę, a nam brakuje na modernizację czołgów. W ramach takiej kwoty mogliśmy kupić od Ukrainy licencję na silniki czołgowe 6TD2 (1200 KM, małe, oszczędne, bardzo dobre), bardzo dobrą armatę 125 mm KBA-3 z możliwością strzelania z miej przeciwpancernych pocisków rakietowych (PPK) i same PPK, których ŻADEN polski czołg nie posiada a ma je każdy czołg rosyjski. I taka modyfikacja dałaby nam PRAWDZIWE czołgi a nie trumny na gąsienicach. Zapytajcie prezydenta Dudę dlaczego dał pieniądze Ukrainie a nie zadbał o licencje na uzbrojenie którego nam brakuje. A może Duda nie jest prezydentem Polski tylko Ukrainy? Tylko co na to Żełeński?
Najnowsze komentarze (147)
kot
2 lata temu
ale farbę maskująco otrzymają , prawda ?
Jeanvalljean
2 lata temu
Gustlik. JANEK, GRZES. CZERESNIAK i szarik dadza rade
Jeanvalljean
2 lata temu
No to ruskie beda mieli tarcze strzelnicze tylko zalogi szkoda
andrzej ottaw...
2 lata temu
KASA DLA KOSCIOLA I RYDZYKA JEST. ONI NAS OBRONIA :)
Rc
2 lata temu
Hahahahaha
sss
2 lata temu
ktoś swój musi zarobić prawda panie maciar ????
woj
2 lata temu
Zdolny do walki z BWP i piechotą. Odmaszerować!
Szok
2 lata temu
Podtrzymujemy tradycję z 39 roku .Bez czołgów ale w ostrogach .Dno i zgroza.
bDTsmMmP
Tomek
2 lata temu
W większość krajów czołgi używa się do tzw. przywracania porządku. A w tym przypadku nawet armata nie jest potrzebna.
Hard
2 lata temu
Choc jestem ostatnia osoba która powie dobre słowo na temat tego pseudo rządu tak ten zabieg w 100% popieram. Czym chcecie walczyć w przypadku wystąpienia impulsu elektromagnetycznego.? Wtedy te wszystkie super super maszyny Abrams i inne cudeńka najnowszej generacji nawet z parkingu nie rusza. Panowie prosze troszke poczytać i nabyć wiedzy a później wyśmiewać. Malo tego ja bym wyremontować tyle najstarszych aut ile sie da. Brak elektroniki to jedyny sposób aby auto było sprawne po implsie elektro bojowym czy też ze słońca które w każdej chwili może nas dopaść. Pomyślcie troche
Tlen
2 lata temu
Przydadzą się na defiladę i tylko tam. He he he
Mario
2 lata temu
Jeden czołg przeciwnika. To 10 naszych by odwrócić uwagę i cztery do zablokowania drogi z każdej ze stron. Jeśli rzucimy na nich 14 czołgów do jednego ich to mamy szansę na wygraną. Porównywalnej do sromoynej przegranej. Czemu nie produkują i wspierają produkcji własnych modeli czołgów 3 generacji. Takich których nic nie przebije. Czy to Abrams czy okręt wojenny?
H4848
2 lata temu
PO WYPOSAŻENIU W RÓŻAŃCE I DĘBOWE KRZYŻE BĘDĄ STANOWIĆ POSTRACH KAŻDEJ ARMII ( mogą paść ze śmiechu )TYLKO SZKODA POLSKICH ŻOŁNIERZY.
OLO
2 lata temu
Nie lepiej kupić za te pieniądze jakiś używany ale nowszy demobil z zachodu a te póki się ruszają odsprzedać gdzieś do Afryki czy Azji niech się na nich szkolą ??? Albo zostawić dla obrony terytorialnej - ha. Remont to marnotrawstwo pieniędzy i dawanie na siłę zarobić firmie która to będzie robiła. Nawet po remoncie będzie to jeżdżący skansen - przykro słuchać i patrzeć.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić