Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Monika Sikorska
Monika Sikorska
|
aktualizacja

Morskie Oko. Trasa mniej uczęszczana

5
Podziel się:

Męcząca i często żmudna trasa prowadząca do największego jeziora w Tatrach jest zmorą wielu turystów. Nie wszyscy wiedzą, że nad Morskie Oko istnieją też inne trasy prowadzące do tego miejsca.

Morskie Oko robi wrażenie o każdej porze roku
Morskie Oko robi wrażenie o każdej porze roku (Shutterstock.com)

Najkrótszą i zarazem najszybszą (ale też najłatwiejszą) drogą do Morskiego Oka jest tzw. Droga Oswalda Balzera, którą możemy maszerować już od Palenicy Białczańskiej. Wybierają ją ci, którzy chcą jak najszybciej znaleźć się u celu i za bardzo się przy tym nie zmęczyć. Co prawda do pokonania mamy stamtąd 8,5 km, które przejdziemy w ok. 2,5 godziny, ale uwierzcie, że 8 km w jedną i drugą stronę po asfaltowej drodze może dać się we znaki. Ja np. spiesząc się, nadwyrężyłam staw biodrowy, więc ze schodzeniem miałam ogromne trudności.

Niektórzy decydują się nawet na wjazd góralskimi fasiągami, zaprzęganymi przez zmuszane do nadmiernego wysiłku konie, o których swoją drogą nie raz już było głośno. Wiecie, że ludzie, którzy wybierają ten sposób transportu często mają takie wyrzuty sumienia, że nie patrzą w oczy turystom, którzy wytrwale wspinają się na szczyt tej asfaltowej góry? Dlatego zamiast cieszyć oczy pięknym krajobrazem jadą w milczeniu ze spuszczonymi głowami. Prawie jak męczennicy, którzy uciekają wzrokiem przez tłumem gapiów mogącym ich w każdej chwili obrzucać kamieniami.

Nie jest to jednak jedyna trasa prowadząca do Morskiego Oka i warto o tym wiedzieć. Nawet jeśli jesteśmy amatorami górskich szlaków, to przy odpowiednio wcześniejszym przygotowaniu będziemy w stanie pokonać alternatywną trasę pełną wymagających wzniesień, ale także i pięknych widoków.

Zastępcze szlaki rozpoczynają się przy Schronisku PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowskiej. Prowadzą one przez przełęcze na Orlej Perci, Dolinę Pięciu Stawów i dalej przez Szpiglasową Przełęcz lub Świstówkę Roztocką. Jest to jednak niebezpieczna droga, dlatego łatwiejszą opcją, a jednocześnie oddalającą nas od tłoku asfaltowej drogi będzie trasa prowadząca przez Dolinę Roztoki oraz Szlak przez Świstówkę Roztocką.

Na tę trasę trzeba zarezerwować jednak trochę więcej czasu i energii, ponieważ do pokonania jest ponad 12 km i to po wymagającym terenie. Z tego też powodu z 2,5 godziny marszu robi nam się ponad 4, ale widoki, jakimi możemy zachwycać się na trasie w pełni rekompensują trud pokonywanej drogi.

Możemy podziwiać m. in. Hawrań – najwyższy szczyt Tatr Bielskich na Słowacji, Dolinę Roztoki czy Siklawę – najwyższy z polskich wodospadów, a po przejściu przez grań Opalonego możemy zachwycać się Doliną Rybiego Potoku i położonymi w niej polskimi jeziorami tatrzańskimi, wśród których znajduje się oczywiście cel naszej wyprawy, czyli Morskie Oko.

Podoba wam się ta trasa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Do foodtrucka w drodze nad Morskie Oko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Pl
5 lata temu
Polecam inne gory. Np Alpy lub Fogarasze. Nie ma w nich tloku.
TakiSeNizinny
5 lata temu
Czy autor był kiedyś w Tatrach???chyba nie. A jak orientacyjne trasy wyznacza z mapy to proponuję sprawdzić poziomice... Nie tylko odległość w linii prostej
znafca tematu
5 lata temu
Wszystko OK. Tyle tylko, że najpierw trzeba dojść do Murowańca lub do Pięciu stawów
xyz
5 lata temu
Artykuł jest o tym że Pani nadwyrężyła sobie nogę idąc 8 kilometrów po asfalcie. Może trzeba było iść tyłem ale do przodu. Albo właśnie tymi przełęczami. "Artykuł" napisany po to żeby było gdzie reklamy wyświetlać. Innego sensu nie widze
morph
5 lata temu
hmmmm moja matematyka i logika jest nieco inna.....8km po asfalcie w miarę równym jest to gorzej niż 8,5km w 2,5h w terenie......dziwne dywagacje....śpiesząc się pod górę......dziwne.....ja wybieram się na taką wyprawę dla relaxu i nie ma mowy o pośpiechu.....może to kelnerka pisała i właśnie otworzyli budę jakąś nad morskim okiem....gimbaza jakaś to pisała
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić