o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Magdalena Nałęcz
|

Motocyklista z "Nocnych Wilków" zatrzymany w Polsce. "Zagrażał bezpieczeństwu państwa"

31
Podziel się

W Mysłowicach podczas kontroli legalności pobytu zatrzymano obywatela Rosji, który w systemie schengenowskim był oznaczony jako zagrażający bezpieczeństwu państwa. Z informacji podawanych przez rosyjskie media i portal społecznościowy wynika, że to motocyklista z klubu "Nocne Wilki".

Członkowie klubu motocyklowego "Nocne Wilki" w towarzystwie grupy motocyklistów z Polski, Rosji, Słowacji i Niemiec złożyli kwiaty na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie
Członkowie klubu motocyklowego "Nocne Wilki" w towarzystwie grupy motocyklistów z Polski, Rosji, Słowacji i Niemiec złożyli kwiaty na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie (PAP, Tomasz Gzell)
bDgGvLyZ

W środę przed południem rosyjskie media podały, że w Mysłowicach zatrzymany został jeden z członków "Nocnych Wilków". Taka informacja znalazła się też na jednym z portali społecznościowych. "Polska policja zatrzymała obywatela Rosji, motocyklistę z klubu 'Nocne Wilki' Nikołaja Łoginowa" - podano na profilu "Braterstwo Polsko Rosyjskie".

Zatrzymania dokonała jednak Straż Graniczna. - W ramach kontroli legalności pobytu, w Mysłowicach sprawdzono grupę 36 osób. Jedna z nich została zatrzymana. W systemie schengenowskim była oznaczona jako osoba zagrażająca bezpieczeństwu państwa - powiedziała kierowniczka samodzielnej sekcji prasowej Komendy Głównej SG ppor. Joanna Rokicka.

bDgGvLzb

Wśród wylegitymowanych było 15 obywateli Słowacji, 12 Niemców, czterech Polaków i w sumie dwóch Rosjan. Zatrzymany mężczyzna zostanie przekazany stronie rosyjskiej.

Celem jest Berlin

Akcja motocyklistów "Drogi Zwycięstwa — na Berlin" wystartowała 27 kwietnia z międzynarodowego centrum motocyklowego w Niżnych Mniownikach. Motocykliści przejechali już przez Moskwę, Smoleńsk, Katyń, Mińsk, Chatyń, Warszawę i Wrocław. Następnie trasa biegnie przez Budapeszt, Bratysławę, Pragę, Drezno i Berlin. Kolumna motocyklistów przybyła do Polski w niedzielę. Nie wszyscy zostali jednak wpuszczeni do kraju.

W ubiegłym roku polskie władze odmówiły "Nocnym Wilkom" zgody na wjazd do Polski, uzasadniając decyzję względami bezpieczeństwa. Członkowie klubu nie zostali wpuszczeni do Polski również w kwietniu 2015 r. Polskie MSZ uzasadniało wówczas, że przyczyną odmowy wyjazdu był brak niezbędnych informacji dotyczących pobytu grupy w Polsce, które potrzebne były do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia.

bDgGvLzh

MSZ wjazdu nie odmawia, jest jednak "ale"

W ubiegłym tygodniu MSZ podało, że nie ma formalnych podstaw do udzielania lub nie zgody na przejazd "Nocnych Wilków". "Podkreślamy, że w ubiegłych latach w żaden sposób nie blokowaliśmy wjazdu do Polski motocyklistów pragnących uczcić pamięć ofiar na cmentarzach znajdujących się na terenie naszego kraju, pod warunkiem spełnienia przez nich wszystkich formalnych wymogów" - zaznaczono w komunikacie MSZ.

Podano jednocześnie, że MSZ "konsekwentnie i stanowczo sprzeciwia się wszelkim działaniom mającym na celu potencjalne wykorzystywanie podobnych do ww. rocznic, związanych z nimi uroczystości, jak również znajdujących się na terytorium RP miejsc pochówku ofiar i poległych, do prowadzenia antypolskiej agitacji opartej o narrację podważającą fakty historyczne oraz działań szerzących antagonizmy między narodami".

"Nocne wilki" to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W ubiegłym tygodniu, jak co roku, rozpoczęli rajd do Berlina, którego celem jest upamiętnienie 72. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą w II wojnie światowej. W Polsce zaplanowali odwiedzenie Warszawy, Wrocławia i Oświęcimia. Grupa motocyklistów przekroczyła polsko-białoruską granicę w niedzielę.

bDgGvLzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
BKK
3 lata temu
Tylko nasi motocykliści od lat bez trudu wjeżdżają do Rosji w ramach rajdu katyńskiego. Są też serdecznie witani przez tamtejszych motocyklistów i javascript://kluby oraz władze. Można to zobaczyć na filmach na YT. Rosyjscy motocykliści towarzyszom też naszym na cmentarzach i składają kwiaty. Tylko u nas musi się to wszystko upolityczniać i utrudniać. Bo jakoś w przyjaźni motocyklistów trudno dopatrywać się polityki. A jednak nasi politykierzy to potrafią...
j-23
3 lata temu
Należało przywitać nocne wilki chlebem i solą,wysłać odpowiednie osoby w celu towarzyszenia w ważnej misii,złożyć razem kwiaty i po kłopocie!!
qwe
3 lata temu
Wstyd na caly swiat!
bDgGvLzD
pilot
3 lata temu
Jesteśmy słowianami, i bliżej nam do braci słowian niż do jankesów czy germańców jak nam usiłują to wmówić rządzący tym krajem spadochroniarze opłacani przez obce mocarstwa. Mamy swoje korzenie i nikt ani nic tego nie zmieni, pamiętajmy o tym. Nie dajmy się ogłupiać.
robert
3 lata temu
Pewnie motocyklista zagrażał bezpieczeństwu J. Kaczyńskiego bo chciał mu podwędzić jego drabinę używaną podzas oficjalnych wystapień.
Najnowsze komentarze (31)
moj nick
3 lata temu
Juz slysze jaki jazgot sie podniesie jak Rosjanie nie wpuszcza Rajdu Katynskiego.
Chełmżol
3 lata temu
zdrajcy i moskiewskie świnie popierają tych chuliganów i zbirów na motorach.....to wam gn..e przypomnę "aby Polska , aby Polska , aby Polska była POLSKĄ " mówi wam to co moskiewskie ściery
ha ha
3 lata temu
Jeżeli tak bardzo boimy się jednego to gdyby ich przyjechało tysiąc musieli byśmy się poddać
asdasdasdasda
3 lata temu
ROSJANIE POWINNI ROZUMIEC TYLKO JEDNO SLOWO PO POLSKU: MUR !
Wojciech
3 lata temu
Jeśli kolo ma problemy z prawem EU to sprawa jest prosta. Tylko jedno pytanie. SKĄD ON SIĘ WZIĄŁ w Mysłowicach???? Co to, na granicy nie mają komputerów? Dopiero na Śląsku? A może to jakiś tajny desant spadochronowo-motocyklowy?
wolnyeuropejc...
3 lata temu
tu codzi o sklocenie narodow slowianskich,na przykladzie rosjan i ukraicow widac to doskonale.to celowa polityka rozbicia jednosci i podporzadkowanai podzielonych,slabych narodow.a komu na tym zalezy?sami sobie odpowiedzcie
PL
3 lata temu
Szkoda , że nasi motocykliści nie jeżdżą w ramach odpowiedzi na imperialny marsz ZSRR do Moskwy , aby uczcić to piękne wydarzenie jakim było zdobycie Kremla.
marmod55
3 lata temu
Mam nieodparte wrazenie,że chcemy sobie jako Polacy zalatwić blokadę wjazdu do Katynia, tak jak już to mamy w stosunkach z Ukrainą.... . Brawo Panowie i od rządzenia i hejtu w komentach... bedzie jak z wrakiem Tupolewa. Antonio pyskuje kłamie i wraku nie odzyskamy. Olejemy to ze Nocne Wilki oddaja hołd ofiarom IIWW(co w tym złego?).To Katyń obejrzymy na obrazku, na którym oprócz naszego pomnika będą jeszcze ze dwa Rosyjskie. Potem możemy sobie tylko popyskować w sieci i poobrażac się na Rosjan bo i tak, nic nie wywalczymy.Za głupotę się płaci,czasami w myśl zasady...jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.Rozumu Zyczę. :)
bDgGvLzv
Kris
3 lata temu
skoro mamy udawać przedmurze cywilizacji, powinni dostać opiekunów-przewodników z polskich grup motocyklowych i tyle. Wszystko było by pod kontrolą, zawsze można by było im pomóc w razie potrzeby w Polsce, a jeżeli coś by próbowali nawywijać, to też od razu można by było zareagować. I nie demonizujcie Rosjan i Putina: dla nich Polska to wiecznie szczekający ratlerek... Nic nie znaczący.....
może to?
3 lata temu
jakaś seria z ich rodzimego kałacha?
motocyklista.
3 lata temu
ludzie nie robcie z nas i siebie sredniowiecza .nie ma zadnego prawa ze nie wolno jezdzic motocyklem i zwiedzac polski oraz europy.a co asfalt wam zwinal i zabierze do rosji.patologia jakas.wstyd
Trwaszzz
3 lata temu
widocznie rosja mała jest że o Polskie ich ciągnie!!!!hahaha a na sybir niech jadą torami jak pociągi i won z Polski !!!!!!!!!!!!!!!!!!
nik
3 lata temu
No nie wiem nie wiem co dzieje się z tym polskim rządem że media zostawiają w spokoju i nagonka może trwać dalej. Muzułmanie zbijają ludzi w całej europie, do tego doszli już zabici polacy i polki, Rosjanie pomimo nie dokonanych mordów znajdują się na listach zamiast muzułmanów. Czy o2 wspiera ISIS?
deliria
3 lata temu
...nie ma na to zgody...szanowni państwo...to daleko idące niebezpieczeństwo...jestem głęboko przekonany...kwa, kwa
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić