o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Możliwe jednostronne wycofanie się Londynu z umowy ws. brexitu

0
Podziel się

Brytyjski rząd może cofnąć notyfikację o wyjściu z Unii Europejskiej i nie potrzebuje do tego zgody innych państw - ocenia Campos Sanchez-Bordona, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.

Londyn może suwerennie cofnąć notyfikację o wyjściu z UE
Londyn może suwerennie cofnąć notyfikację o wyjściu z UE (Xinhua / eyevine/EAST NEWS)
bEiVYYzV

Wtorkowa opinia Sancheza-Bordony to dobra wiadomość dla zwolenników drugiego referendum. Pojawia się w ważnym momencie: Izba Gmin rozpoczęła 4 grudnia serię debat przed zaplanowanym na 11 grudnia głosowaniem ws. umowy wynegocjowanej przez rząd Theresy May z Brukselą.

Jak informuje „Gazeta Wyborca”, doradca prawny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu uznał, że brytyjski rząd może suwerennie cofnąć notyfikację o wyjściu z UE. Sanchez-Bordona zastrzegł, że jest ważne, by deputowani w Westminsterze o tym wiedzieli.

Art. 50 nie przesądza, czy jest to możliwe. Przewiduje jedynie, że rozwód następuje dwa lata po zawiadomieniu (o ile wszystkie państwa Unii nie przedłużą tego terminu).

bEiVYYzX

Opinia nie ma mocy wiążącej, ale stanowi ważną wskazówkę dla sędziów TSUE, którzy wydadzą orzeczenie w najbliższych tygodniach. Postępowanie wszczęła grupa szkockich parlamentarzystów. Skierowali oni wniosek do sądu w Edynburgu, a ten przekazał go do Luksemburga. Downing Street próbowało zablokować jego rozpatrywanie na poziomie unijnym, składając za pięć dwunasta apelację w brytyjskim sądzie najwyższym. Została jednak odrzucona.

Zobacz także: Zobacz też: Londyn i Bruksela dogadały się ws. brexitu. Co to oznacza dla Polaków
bEiVYYAd

Rosną szanse na drugie referendum

Rządowi May opinia będzie nie w smak, bo ścigając się z czasem przed planowanym brexitem 29 marca 2019 r., starał się zawęzić wybór dla skłóconych stronnictw w Westminsterze: albo umowa w takim kształcie, w jakim została wynegocjowana, albo rozwód „na twardo”.

Jeśli TSUE przychyli się do argumentacji rzecznika generalnego – a jest to prawdopodobne, bo zwykle tak czyni – wsparcie dostaną zwolennicy trzeciej opcji: kolejnego referendum. Nieprzypadkowo May od kilku tygodni straszy brexitowców, że jeśli będą kręcić nosem na jej deal, brexitu może w ogóle nie być.

bEiVYYAe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiVYYAy
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić