o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Mrówki stworzone do wojny. Wybuchają żółtą mazią o zapachu curry

7
Podziel się

Naukowcy badający dżunglę w Borneo natrafili na dziwaczny gatunek mrówek. Jego osobniki posiadają unikalną zdolność - potrafią eksplodować toksyczną mazią, zapachem przypominającą curry.

Od dawna nie zaobserwowano czegoś podobnego
Od dawna nie zaobserwowano czegoś podobnego (zookeys, Alexey Kopchinskiy)
bEqEFzGZ

Mrówki stworzone do wojny. Tak można określić ten nowy gatunek. Ten sposób walki jest imponujący i bardzo skuteczny w zabijaniu drapieżników. Owszem, to samobójcza obrona, jednak należy pamiętać w jaki sposób mrówki współpracują.

Mała czerwona mrówka, kiedy poczuje zagrożenie, łapie się drapieżnika, gryzie go, po czym wygina swoje podbrzusze aż do momentu rozerwania. Wtedy śmiertelna żółta maź rozlewa się po ciele wroga, zabijając go wraz z mrówką. Substancja jest na tyle kleista, że drapieżnik nie jest w stanie się jej pozbyć.

bEqEFzHb

Eksplodujące mrówki są rzadkością. Colobopis explodens jest pierwszym gatunkiem odkrytym od 1935 roku. Opis nowego podgatunku mrówki opublikowano w czasopiśmie Zookeys. Mrówkę odkrył zespół badaczy pod przewodnictwem Alice Laciny, entomologa z entomologa z Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu.

Alice opisuje zapach mazi jako "wyraźny i nieprzyjemny, który bardzo przypomina curry". Zdolność do eksplozji jednak jest czymś, czego nie posiadają wszystkie mrówki tego gatunku. Tylko nieliczne osobniki są stworzone do poświęcania swojego życia, eksplodując, aby chronić kolonię. Okazuje się, że system obronny zadziałał nawet, gdy badacze podeszli bliżej do mrówek.

Skłonność samobójcza jest podobna do ataków pszczół. Gdy czują zagrożenie, atakują, tracąc żądło. Nazywa się to autotyzą, i jest bardzo powszechna wśród mrówek. Pierwszy raz zaobserwowano i opisano takie zjawisko u Camponotus saundersi, w 1974 roku.

bEqEFzHh

Źródło: Zookeys

bEqEFzHC
KOMENTARZE
(7)
Nick
3 lata temu
To tak ja będą zamykać pawłowicz
Kot
3 lata temu
Krótki jest chyba bliski eksplozji mazią. Tylko zapach będzie inny...
@@@@
3 lata temu
A jaki wpływ ma to na życie seksualne moli ?
bEqEFzHD
Emi
3 lata temu
"Substancja jest na tyle kleista, że drapieżnik nie jest w stanie się jej pozbyć." To zupełnie tak, jak pianka montażowa.
zenobiusz
3 lata temu
co na to petru ?
cyk
3 lata temu
I co na to ewolucja ?
Twój nick
3 lata temu
Kamikaze!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić