o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Luiza Nowak
|
aktualizacja

Mrożone kontra świeże. Jakie wybierać ryby?

6
Podziel się

Jak wynika z najnowszych raportów, Polacy spożywają coraz mniej ryb, mimo że są one źródłem białka, witamin, kwasów omega-3. Dużo więc tracimy eliminując je z codziennej diety. Gdy już decydujemy się na zakup, często stoimy przed dylematem "mrożone czy świeże"? Jak podaje "The Washington Post", mrożone ryby wbrew pozorom mogą okazać się dla nas lepszym wyborem.

Mrożone kontra świeże. Jakie wybierać ryby?
(123RF)
bEEitout

Jak pisaliśmy niedawno, raport "Rynek rolny – marzec 2018" Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wskazywał, że w 2017 roku na każdego Polaka przypadło 12,48 kg ryb i owoców morza, czyli o 0,63 kg mniej niż rok wcześniej. W związku z tym, że jedzenie ryb nie jest popularne w kuchni polskiej, zdarza się, że nie wiemy jaką rybę kupić, a także gdzie i w jakiej formie.

Jak wskazuje "The Washington Post" powołując się na zdanie ekspertów, mrożone ryby są często lepszym wyborem niż te świeże. Zdaniem Bartona Seavera, szefa kuchni mieszkającego w stanie Maine w USA, obecnie ryby mrożone są w taki sposób, który pozwala na zachowanie ich jakości i wartości odżywczych. Seaver podkreśla też, że takie przechowywanie żywności ma korzystny wpływ dla środowiska i jest istotne dla zrównoważonego rozwoju.

Warto podkreślić, że dzięki zaawansowanej technologii ryby zostają zamrożone w ciągu kilku godzin od ich złowienia. Z kolei ryby sprzedawane jako świeże, mogą być przechowane w sklepie przez kilka dni, a nawet tygodni. Jak podkreślają eksperci, bardzo ważną kwestią jest czytanie etykiet. Dzięki temu dowiemy się, czy ryby, które chcemy kupić zawierają w sobie niezdrowe składniki i dodatki.

bEEitouv

Jak podaje "The Washington Post", w 2016 roku naukowcy z National Fish and Wildlife Foundation przeprowadzili badania dotyczące różnicy między zamrożonymi i "świeżymi" rybami sprzedawanymi w sklepach. Co ciekawe, po upieczeniu, większość ankietowanych stwierdziła, że ryba zamrożona była smaczniejsza lub równie smaczna jak świeża.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEitouW
KOMENTARZE
(6)
szczupak
8 miesięcy temu
Ja sam wędruje z zalewu jest gorsza a z rzeki super i tylko te jem bo to w sklepie to maja po iles miesięcy a ludzie trują dzieci tym.
ryby
3 lata temu
Kilka zasad spożywania ryb: żadnych ryb z bałtyku, ,żadnego łososia bo hodowlany ,żadnych ryb hodowlanych słodkowodnych ,1 karp o masie do 1kg raz w roku w ramach tradycji z sprawdzonego źródła a nie z marketu ,żadnych mrożonek z marketów bo kąpią ryby przed mrożeniem w truciźnie ,ryby krótko żyjące nie długowieczne gdyż odkłada się tam rtęć i toksyny( nie tuńczyki itd) ryby z Atlantyku tylko z Patagonii i Pacyfiku
Mikołłaj
3 lata temu
Ryby z naszego bałtyku to takie ryby jak z wisły wontoku czy z białej czyli ryby ze ŚĆIEKÓW !!!
bEEitouX
jj
3 lata temu
W nadmorskich restauracjach je się ryby tylko mrożone - atlantyckie. W Bałtyku ryb już nie ma. Turyści frajerzy zjedzą wszystko przepłacając i wykąpią się w zatrutym morzu
DW
3 lata temu
Polacy jedzą coraz mniej ryb ha ha, ja bym chętnie jadła więcej ale mnie na to nie stać. Kiedyś kargulenę rzucało się psom a teraz kosztuje prawie 80 złoty za kilogram!!!
ji
3 lata temu
a te karmy rakotwórcze do ryb hodowlanych łososi tuńczyków dorszy mintaji śledzi zarybianie syfem szczury tyją i mają choroby nowotworowe kto oglądał discowery to wie że obecnie ryby trują a nie że są zdrowe
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić