REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Urszula Abucewicz27.02.19 (11:06)

Na biegunie. Kawałek lodowca dwukrotnie większy od Nowego Jorku oderwie się od Antarktydy

Aż 6 razy szybciej topnieje lód na Antarktydzie, niż 40 lat temu. Co więcej, tempo zmian stale rośnie. Agencja NASA informuje, że w najbliższym czasie może się oderwać kawałek lodowca o powierzchni dwukrotnie większej od Nowego Jorku.
pixabuy

Pęknięcie w strefie Brunt Ice Shelf na Antarktydzie, które było stabilne od 35 lat, zaczęło się powiększać i narastać w stronę tzw. pęknięcia Halloween.

- Jeśli dwa pęknięcia się połączą, lodowa "półka" może zostać "zdemolowana" - stwierdza Joe MacGregor, glacjolog z NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddard. - Wówczas góra lodowa o powierzchni ok. 1600 km kw. może się całkowicie odłączyć.

REKLAMA

Naukowcy szacują, że do jej oderwania może dojść w ciągu kilku najbliższych kilku tygodni. Uspokajają jednocześnie, że już wcześniej rozdzielały się o wiele większe masywy. Przykładowo, w 2017 r. odłączył się fragment o wielkości stanu Delaware.

Naukowcy z NASA prowadzą badania na podstawie zdjęć lotniczych, danych satelitarnych i modeli klimatycznych z 18 regionów Antarktydy. Wynik tych obserwacji opublikowano w tygodniku "PNAS". Analizy wykazały, że w latach 1979-1990 kontynent ten tracił średnio 40 mld ton swojej masy rocznie. Z kolei w latach 2019-2017 strata wyniosła już 252 mld ton.

Najwięcej lodu topnieje w zachodniej części Antarktydy. To powoduje podnoszenie się poziomu wody w oceanie. Eksperci alarmują, że przy obecnym tempie zmian na półkuli południowej, poziom mórz może w przyszłości drastycznie wzrosnąć.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Antarktyda miliony lat temu wyglądała zupełnie inaczej. Niepodważalny dowód

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij