Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Na biegunie. Kawałek lodowca dwukrotnie większy od Nowego Jorku oderwie się od Antarktydy

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
43
Podziel się

Aż 6 razy szybciej topnieje lód na Antarktydzie, niż 40 lat temu. Co więcej, tempo zmian stale rośnie. Agencja NASA informuje, że w najbliższym czasie może się oderwać kawałek lodowca o powierzchni dwukrotnie większej od Nowego Jorku.

Naukowcy z NASA prowadzą badania na podstawie zdjęć lotniczych, danych satelitarnych i modeli klimatycznych z 18 regionów Antarktydy
Naukowcy z NASA prowadzą badania na podstawie zdjęć lotniczych, danych satelitarnych i modeli klimatycznych z 18 regionów Antarktydy (pixabuy)
bEKgacbV

Pęknięcie w strefie Brunt Ice Shelf na Antarktydzie, które było stabilne od 35 lat, zaczęło się powiększać i narastać w stronę tzw. pęknięcia Halloween.

- Jeśli dwa pęknięcia się połączą, lodowa "półka" może zostać "zdemolowana" - stwierdza Joe MacGregor, glacjolog z NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddard. - Wówczas góra lodowa o powierzchni ok. 1600 km kw. może się całkowicie odłączyć.

Naukowcy szacują, że do jej oderwania może dojść w ciągu kilku najbliższych kilku tygodni. Uspokajają jednocześnie, że już wcześniej rozdzielały się o wiele większe masywy. Przykładowo, w 2017 r. odłączył się fragment o wielkości stanu Delaware.

bEKgacbX

Naukowcy z NASA prowadzą badania na podstawie zdjęć lotniczych, danych satelitarnych i modeli klimatycznych z 18 regionów Antarktydy. Wynik tych obserwacji opublikowano w tygodniku "PNAS". Analizy wykazały, że w latach 1979-1990 kontynent ten tracił średnio 40 mld ton swojej masy rocznie. Z kolei w latach 2019-2017 strata wyniosła już 252 mld ton.

Najwięcej lodu topnieje w zachodniej części Antarktydy. To powoduje podnoszenie się poziomu wody w oceanie. Eksperci alarmują, że przy obecnym tempie zmian na półkuli południowej, poziom mórz może w przyszłości drastycznie wzrosnąć.

bEKgaccd

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Antarktyda miliony lat temu wyglądała zupełnie inaczej. Niepodważalny dowód
bEKgaccy
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
KOMENTARZE
(43)
VASCO
3 lata temu
a co się stało z pęknięciem z lawą?
ertre
3 lata temu
nwo
Wojtas
3 lata temu
Ludzi bedzie 2x wiecej i wszystko wypijemy😊
bEKgaccz
Ala
3 lata temu
Ratuj nas Alu Gore od globalnego ocieplenia oddamy ci wszystkie pieniądze i wszystkie hurysy (to od braci w wierze)
sds
3 lata temu
hahaha jasne :-)
...
3 lata temu
kiedy zelektryzujemy logistyke?
ja
3 lata temu
to co, mamy już "Pojutrze"?
Orliken
3 lata temu
Wina TUSKA ;) hahahahahha
ecik
3 lata temu
trzeba by jakiś nowy podatek na walkę z ociepleniem
BTR
3 lata temu
Początek zlodowacenia!! zawsze przed następuje ocieplenie klimatu. Dodajmy do tego większe ożywienie wulkanów oraz przesuwający się biegun ziemi. wszystkie znaki wskazują na początek następnej epoki lodowcowej
gregor
3 lata temu
Od lat piszę żeby na Saharze wybudować betonowy kanał /siłami międztnarodowymi/ i zalesić Saharę. Kanał od Atlantyku do Nilu /szerokość 1000m, głębokość 5m. !KM tego kanału to pojemn. 5 miliomów M3. Odpadną yajfuny i powodzie
hitmantrgt
3 lata temu
"Najwięcej lodu topnieje w zachodniej części Antarktydy." no to już wiemy kto generuje największe skutki efektu cieplarnianego... Trump Land!
sprejek
3 lata temu
" z kolei w latach 2019-2017 ....." kierwa ...cofamy się w czasie? czy jestem piany
bEKgaccr
juzuzjizki
3 lata temu
ludzie kogo to obchodzi niech sie urywa nie topnieje od tysiecy lat sie tak dzieje i nikt tego nie powczyma przyroda sama sie obroni tylko ludzie gina z wlasnej gupoty i pazernosci
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić