o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Na dnie Bałtyku odnaleziono bombowiec z czasów II wojny światowej

7
Podziel się

Podczas budowy gazociągu Nord Stream-2 dokonano niesamowitego znaleziska. Wrak amerykańskiego samolotu A-20 Havoc jest rewelacyjnie zachowany, jego stan jest niemal nienaruszony.

Na dnie Bałtyku odnaleziono bombowiec z czasów II wojny światowej
(Nord Stream 2, AG)
bEhWJebp

Specjaliści potwierdzają, że takie odkrycie jest czymś wyjątkowym. Samoloty, które zakończyły swój żywot w morzu, w momencie zetknięcia z taflą wody zazwyczaj się roztrzaskiwały i rozpadały na wiele kawałków. Jeśli jakimś cudem do tego nie doszło, w trakcie opadania na dno ich konstrukcja i tak najczęściej ulegała zniszczeniu. Jednak nie w tym przypadku. Wrak maszyny, na który natknięto się podczas badań towarzyszących budowie instalacji Nord Stream-2, jest praktycznie zupełnie nieuszkodzony.

Maszyna została znaleziona w zachodniej części Zatoki Fińskiej, na głębokości 100 m i w odległości blisko kilometra od gazociągu. Precyzyjna lokalizacja wraku nie została podana do publicznej wiadomości. Wiadomo jednak, że samolot ma długość ok. 11 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 18 m. Po wstępnej analizie udało się ustalić, że to najprawdopodobniej amerykański bombowiec Douglas DB-7 Boston, w Stanach znany lepiej pod nazwą A-20 Havoc. Samoloty produkcji Douglas Aircraft Company były używane podczas II wojny światowej głównie przez USA, Wielką Brytanię i Związek Radziecki.

bEhWJebr

Na terenach, na których ma przebiegać druga nitka gazociągu z Rosji do Niemiec, wciąż znajduje się wiele pozostałości z II wojny światowej, takich jak amunicja czy miny. Przy okazji budowy Nord Stream II w tych rejonach Bałtyku natrafiono też na drewniany statek handlowy, który zatonął prawdopodobnie w XVII w.

bEhWJebS
KOMENTARZE
(7)
poldek
4 lata temu
Antoni M. i jego komisja znowu mają robotę ciekawe co tera wymyślą
errr
4 lata temu
A już myślałem, że to bombowiec z bitwy pod Oliwą
nur
4 lata temu
Ten nienaruszony brzmi, jakby wystarczyło go wydobyć, zmyć muł i można latać. To piękna maszyna. Warta odkupienia OD Finów i wydobycia. Ale to kosztuje sporo pieniędzy. Szkoda, że tak głęboko. To zmniejsza czas jego zwiedzania.
bEhWJebT
jest
4 lata temu
jak to wszystko wyciągną z dna Bałtyku to im się zwróci koszt budowy ,chyba,że wcześniej wylecą w powietrze
nurek
4 lata temu
A beczki z bronia chemiczna jeszcze nie? To proponuje zapytac nurkow co nagrali film chemiczny baltyk.Mysle ze dla ludzi wazniejsze jest takie znalezisko a nie jakis zlom.
qwerty
4 lata temu
Nienaruszony, bo nie było trotylu i bomby hiperbarycznej jak w Smoleńsku.
piekarz
4 lata temu
Jak to budują NORD STREAM 2 ??? Przecież nasi to zawetowali i Niemcy z Rosją miały odstąpić od tego pomysłu z tego powodu. To jak to w końcu jest?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić