Wróć na
oprac. Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

Na Księżycu nie byliśmy od ponad 45 lat. Kosmonauci tłumaczą, dlaczego

42
Podziel się

W piątek 20 lipca minęło 49 lat od "jednego małego kroku dla człowieka, a wielkiego skoku dla ludzkości". Od 45 lat ludzkość nie znalazła się na Księżycu. Astronauci tłumaczą dlaczego.

Misja Apollo 11 rozpoczęła loty na Księżyc, ale nie na długo
Misja Apollo 11 rozpoczęła loty na Księżyc, ale nie na długo (Wikimedia Commons CC BY, NASA)
bCNfMcmt

W ciągu blisko 50 lat zaledwie 12 osób poleciało na Księżyc. Mimo rozwoju podróży kosmicznych, zaawansowanych rakiet budowanych przez SpaceX, nie rozpoczęto żadnej misji księżycowej. Planuje się natomiast budowę baz, kolonizacje i wielkie wykopaliska na Księżycu. Dlaczego?

Długa przerwa od wizyt na Księżycu jest spowodowana głównie tym, że nie ma zbyt wielu powodów, aby tam wracać. Faktycznie dopiero budowa bazy księżycowej może być odpowiednim argumentem dla agencji kosmicznych, aby podjąć to przedsięwzięcie.

Wystarczająco dużo już zobaczyliśmy i dużo zabraliśmy z Księżyca. Rolę człowieka w badaniach Srebrnego Globu zastąpiły łaziki. Od tego czasu to one prowadzą wszelkie analizy na naszym naturalnym satelicie. Z drugiej strony, od Księżyca dzielą nas zaledwie trzy dni, więc w czym problem, aby wysyłać tam ludzi?

bCNfMcmv

Walter Cunningham w 2015 roku podczas konferencji w kongresie mówił jasno na temat lotów na Księżyc. "W budżecie Stanów Zjednoczonych największy poziom wydatków na NASA był w 1965 roku, i było to 4 proc. Przez kolejne 40 lat utrzymywał się na poziomie 1 proc., a przez ostatnie 15 lat, nawet poniżej 0,4 proc."

"Załogowa eksploracja kosmosu jest najdroższym możliwym przedsięwzięciem. Tym samym, jest najtrudniejsza do zdobycia poparcia polityków" - dodał Cunningham. Należy też dodać, że zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia misji, za czym mogłaby nieść się śmierć astronautów. Nikt nie chce ryzykować.

Chris Hadfield, pierwszy człowiek, który grał na gitarze na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w rozmowie z Business Insider dorzucił swoje argumenty. "Budowa Stacji badawczej na Księżycu jest logicznym krokiem. To zaledwie trzy dni drogi od Ziemi. Stać nas na to, aby ją zbudować". Hadfield twierdzi, że nie ma sensu wysyłać załogowego lotu na księżyc, jeśli nie w celu budowy bazy kosmicznej.

bCNfMcmB

Sama eksploracja Księżyca jest bardzo droga i niepotrzebna. Jednak przed nami jeszcze kilka lat ciężkiej pracy. "Zanim to się stanie, musimy wymyślić, przetestować i zbudować masę nowych rzeczy. Dopiero wtedy możemy posunąć się dalej" - dodał Hadfield.

bCNfMcmW
KOMENTARZE
(42)
kwch
2 lata temu
Bo tam nic nie ma. Ropa by była to by był to 52 stan USA.
raczej
2 lata temu
bo nigdy nie byli na księżyce ktoś wierzy w te amerykańskie bajeczki?
chris.alex
2 lata temu
Dobre. Nie stać nas na posłanie tam człowieka. Ale stać nas na zbudowanie tam bazy. Pomijam, że na samych tylko biletach od turystów z dubai to NASA zfinansowałaby wycieczki szkolne. A co do ryzyka - prawie 50 lat temu można było narażać życie, wysyłając troje ludzi z samochodem? A po ten samochód? Dlaczego zaginęły oryginały (filmy i fotografie)?
bCNfMcmX
FREDu
2 lata temu
Nigdy tam nie byli więc stąd ta rzekoma przerwa. Teraz problem żeby tam ludzi wysłac a w latach 60-tych dali radę. Ciekawe...
cccp
2 lata temu
"FREDu 24 minuty temu Nigdy tam nie byli więc stąd ta rzekoma przerwa. Teraz problem żeby tam ludzi wysłac a w latach 60-tych dali radę. Ciekawe..." dokładniej w latach 70.Przywiezli próbki gruntu ale je ktoś kupił i w sumie nikt ich nie widział. Typowa ściema żydowska.
Najnowsze komentarze (42)
A.K
2 lata temu
Wyprawa na księżyc to bajka wytwórni The Walt Disney Company.
fdgd
2 lata temu
Bo tam NIGDY nie byli!!!
Wojo
2 lata temu
A z kad to wszyscy wiedzą ja jesteście tacy madzi to sami polecicie na księżyc 😕😡😡😡😈
bajki
2 lata temu
USA chciało być lepsze od ZSRR. Gagarin latał wokół Księżyca, to Amerykanie chodzili po Księżycu.
Lotnik
2 lata temu
Nikt nigdy tam nie byl.
Twój nick
2 lata temu
49 lat mieli na wymuszenie i przetestowanie nowych rzeczy. Co za durnoty opowiadają. Nie ma po co tam lecieć, ale bazę chcą budować. Gdyby naprawdę już tam byli te 49lat temu, to dzisiaj odbywałyby się loty turystyczne.
aqua.fish
2 lata temu
Jest masa teorii spiskowych mówiących, że nigdy na księżycu nie byliśmy. Trzeba sobie tylko wyjaśnić pewne kwestie. 1. Po co ludzie mieli wysyłać kolejne załogi na księżyc, skoro już tam byli i co chcieli zobaczyli? Dla jaj? Po to by udowadniać coś niedowiarkom? Gdyby dzisiaj stanęli na księżycu i tak znajdzie się x osób które powiedzą, że skoro James Cameron potrafi stworzyć realistycznie świat Avatara to i stworzy kolejne misje księżycowe w formie fikcji wmawianej jako prawda. 2. Stać nas na posłanie tam człowieka - tyle, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Lepiej zrobić od razu coś więcej, założyć bazę itp. Nie jesteśmy naukowcami i pewnych kwestii nie jesteśmy w stanie objąć swoim rozumem. Żeby wybrać się na księżyc myśli się o tym, co można stamtąd przywieźć co zachęci tutejszych inwestorów do wykładania dalszej kasy na eksplorację Księżyca. Kupa kamieni nikogo nie przekona. Nike nie wyda kasy po to by udowadniać coś fanom teorii spiskowych bo nie jesteście dla nich istotni.
Eee
2 lata temu
Moze najpierw zadbajmy o ludzi i ziemie zamiast ladowac miliardy dla ambicji, kiedy obok zniszczone wojna kraje... ludzie bez domow, chorzy bez pomocy
bCNfMcmP
Polak
2 lata temu
Nie było żadnego człowieka na księżycu, to wielka Ściema
Nieświadomy p...
2 lata temu
Tez dawno nie byłem
Tom
2 lata temu
Nie było żadnych lotów na księżyc i nie będzie!!! Brak technicznej możliwości. Ludzie myślcie trochę. Na świecie jest dużo bogatych ludzi, którzy chcieli by polecieć, a nawet pokryć koszty wyprawy, ale pop prostu jest to technicznie nie możliwe. Loty na księżyc to oszustwo!!!
Tom
2 lata temu
Nie było żadnych lotów na księżyc i nie będzie!!! Brak technicznej możliwości. Ludzie myślcie trochę. Na świecie jest dużo bogatych ludzi, którzy chcieli by polecieć, a nawet pokryć koszty wyprawy, ale pop prostu jest to technicznie nie możliwe. Loty na księżyc to oszustwo!!!
Tony
2 lata temu
Amerykanie byli tam 6 razy. Może teraz jakiś inny kraj spróbuje tego dokonać
xyz
2 lata temu
Ufoludki zdjęły zakaz podróżowania na ciemną stronę Księżyca?!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić