Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

Nagła decyzja KE. Znów zajmie się Polską

83
Podziel się

Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce. Powód? Komisja z niepokojem śledzi wydarzenia w naszym kraju. Chodzi o przegłosowane przez Sejm zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Frans Timmermans
Frans Timmermans (PAP/EPA, OLIVIER HOSLET)
bCIgkbWt

Ocenę sytuacji w Polsce ma przedstawić w przyszłym tygodniu, na posiedzeniu komisarzy, wiceszef KE Frans Timmermans. W czwartek unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici podkreślał, że KE będzie do końca broniła praworządności. Zapowiadał też wywieranie presji na rząd w Warszawie.

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Według nowej ustawy, ich następców wybierze Sejm. Dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Przeciwko nowelizacji protestowali posłowie opozycji, którzy próbowali zablokować głosowanie. Większość z nich nie wzięła w nim udziału. Ale nie wszyscy. Przeciw było pięciu posłów - dwóch z PO i trzech z koła Republikanie. To właśnie "dzięki" nim rządzący zapewnili sobie ustawowe kworum 230 posłów. Powody swojej decyzji ujawniła w późniejszej rozmowie z WP przewodnicząca koła, posłanka Anna Siarkowska.

bCIgkbWv

Zobacz: "Mord polskiej demokracji". Opozycja o reformie Sądu Najwyższego

W czwartek wieczorem nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przyjęła bez poprawek senacka komisja. Dyskusja nad wnioskami trwała ponad półtorej godziny, zakończyła się opuszczeniem sali przez m.in. senatorów PO.

bCIgkbWW
KOMENTARZE
(83)
My
3 lata temu
Niech się ten żuczek-Timmermans odczepi w końcu od Polski i Polaków, bo nasza cierpliwość ma granice. Jak powiedział wielki przyjaciel Polaków Trump, Polacy to dumny naród, który nie pozwoli nikomu sobą pomiatać
Nowoczesna
3 lata temu
PO broni kolesiów w KRS
Wara
3 lata temu
Już Timmermans, pijak Junker i spółka chcieli nas uszczęśliwić islamistami, teraz chcą nas uszczęśliwić na powrót PO-wcami. Nie ma na to zgody. Naród Polski chce sam rządzić we własnym kraju, za który nasi dziadowie krew przelewali
bCIgkbWX
schetyna
3 lata temu
Rudy znowu doniósł na swój kraj
ee
3 lata temu
Chyba czas się pakować z tej unii.
Najnowsze komentarze (83)
Polinka
3 lata temu
Wygląda na to, że naszego prezydenta podpięto pod pod to sami żrudełko co Timmermansa, Junkera, Tuska i innych. Dlatego dalej będziemy mieli nie głęboką reformę ale ,,głęboko niezawisłe sądy''...
HP
3 lata temu
Banda szczekaczy, gdyby ich odłączyć od żłobu skomleliby o miskę zupy.
X
3 lata temu
Polska jest suwerennym państwem. Żaden niemiecki czy holenderski skorumpowany pijak nie ma prawa wtrącać się w nasze wewnętrzne sprawy. Żaden europejski lokaj nie ma prawa traktować nas z taką pogardą, jakbyśmy byli jego niewolnikami. Żaden polityk polski nie powinien się tłumaczyć ze swoich działań przed europejskimi hipokrytami. Timmermans prowadzi dżihad przeciwko Polsce; gdy powiedziano mu że w jego ojczystej Holandii taki system już funkcjonuje, ten powiedział tylko, że "to co innego". Tak - dla europejskich "elit" Polska to dzicz niedojrzała do ich modelu demokracji...
Polak
3 lata temu
Jedyne wyjście dla Polski, to natychmiast opuścić ta zgniłą i śmierdzącą unię, a Tuska pod sąd za zdradę ojczyzny.
Polak
3 lata temu
Trzeba pis odsunąć od władzy raz na zawsze,bo niszczy Naszą Ojczyznę
NRD
3 lata temu
panie juncker zrób porządek w RFN
po po
3 lata temu
Nieszczęścia występują parami. Tych dwóch należy trzymać w odosobnieniu.
J23
3 lata temu
Oto dwóch młotków o nieskalanych myśleniem twarzach.
bCIgkbWP
B52
3 lata temu
lewactwo poleciało na skargę do czerwonego brata
rot
3 lata temu
Ot tęęęgi rozum!
jaje
3 lata temu
Deficyt rozumu,aż nadto widoczny.Lepiej ,żeby się nie odzywał ,wtedy niektórzy mogliby mieć może wątpliwości.
jakim
3 lata temu
Nie widzą,że dla nich jest już POoooomszy!
ktoś
3 lata temu
Klamot nieudacznik w za ciasnej marynarce znowu szaleje.
grzegorz s.
3 lata temu
Rewolucyjni przywódcy totalnej opozycji, stale odnoszący na polski rząd do UE, ONZ i RFN nie zasługują na żaden Trybunał Stanu dla polityków i urzędników, ale na zwykły sąd karny za zdradę państwa, podburzanie do buntów i nieposluszenstwa, niszczenie symboli narodowych i wielkie nierozliczone afery gospodarcze.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić