o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jakub Ruźniak
|
aktualizacja

Nagranie z dżungli amazońskiej. Oto ludzie, z którymi nie było kontaktu od setek lat

84
Podziel się

Do sieci trafiło nowe nagranie z dżungli amazońskiej. Ale nie pokazuje ono drwali, którzy wycinają las na wielką skalę. Na wideo widać przedstawiciela plemiennego ludu Awá, którego istnienie staje właśnie pod znakiem zapytania z powodu działań prezydenta Brazylii.

Mężczyzna z włócznią obwąchiwał znalezioną maczetę. Po chwili jednak zorientował się, że jest obserwowany i zniknął w zaroślach
Mężczyzna z włócznią obwąchiwał znalezioną maczetę. Po chwili jednak zorientował się, że jest obserwowany i zniknął w zaroślach (Zrzut ekranu / YouTube)
bESOVxLp

Przedstawiciel plemienia Awá został niedawno nagrany przez Flaya Guajajarę, aktywistę należącego do innego okolicznego plemienia, Guajajara. Przypadkiem zauważył mężczyznę z włócznią, który obwąchiwał znalezioną maczetę. Po chwili zorientował się jednak, że jest obserwowany i zniknął w zaroślach.

Lud Guajajara postanowił bronić ludzi, o których do tej pory słyszał jedynie legendy od swoich dziadków. Ludność Awá, mimo że od stuleci nie utrzymuje kontaktów z innymi plemionami, na pewno odczuwa rosnące zagrożenie. Dziennikarka Sonia Bridi napisała na twitterze, że Indianie Awá uczą swoje dzieci, aby nie płakały, żeby nikt nie wiedział, gdzie się znajdują. "Jak smutne jest życie w ciągłym strachu" – dodała. Przerażające są również doniesienia o zabójstwach strażników i obrońców lasu._

bESOVxLr

Zaistniała sytuacja jest konsekwencją działań nowego prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro. Wzbudza on spore kontrowersje, zaczynając od tego, że uważa posiadanie córki za słabość, głosi również homofobiczne poglądy, z których jest dumny, a także jest zwolennikiem tortur. Biorąc pod uwagę również fakt, że w Brazylii znajduje się ok. 60 proc. wilgotnych lasów liściastych Amazonii, niepokojące jest również jego podejście do ochrony środowiska.

Bolsonaro zrezygnował z pierwotnie postulowanego zlikwidowania Ministerstwa Ochrony Środowiska, ale i tak chce znacznie ograniczyć jego wpływ. Ministerstwo, które walczy z nielegalną wycinką lasu tropikalnego, nie może się więc przeciwstawić, gdy prezydent udostępnia chronione tereny pod budowę przemysłu.

bESOVxLx

Wycinka lasów deszczowych przybiera na sile, a jej konsekwencjami będzie nie tylko zniszczenie niematerialnej kultury rdzennych plemion, ale też nieodwracalne zmiany klimatyczne. Llasy równikowe bowiem dosyć dobrze niwelują poziom dwutlenku węgla z atmosfery, którego w skali światowej jest zdecydowanie za dużo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: "Łowca potworów" na tropie Yucumama
bESOVxLS
KOMENTARZE
(84)
659
2 lata temu
szyszko juz ma tyle hektarow ze z tydzien by jez objezdzal samochodem ale ciemnota ma teraz innych wrogow............
gbh
2 lata temu
facet ma pecha, nie mial okazji dowiedziec sie o jezusie i zgnije w piekle....ludzie to glupki
ygdt
2 lata temu
bolsonaro is eichmann
bESOVxLT
DRF
2 lata temu
boldsonaro TO MORDERCA
lilo
2 lata temu
I Bóg powiedział: Idźcie i czyńcie sobie ziemię poddaną...aż doprowadzicie do samounicestwienia"!
Kiero
2 lata temu
Mnie to ciekawi gdzie chodza do fryziera, bo calkiem zadbane mial wlosy.
Kapliczka
2 lata temu
Zostawcie ich w spokoju, niech zyją długo i szczęśliwie.
Stary
2 lata temu
Toć to Janek po balandze zabłądził w lesie i trochę czasu minęło...
Ad
2 lata temu
Jakie tam plemiona to minister Błaszczak testuje nową broń i mundury dla polskiej armii ....
WOJ.
2 lata temu
Ooooo , to długo już żyją i to bez NFZ.
87
2 lata temu
My taką dzicz mamy w totalnej
Taki jeden
2 lata temu
Jak czytam komentarze, to się autentycznie załamuję. Jak można być takim ignorantem? Jest nieograniczony dostęp do książek i internetu, a ludzie mają tak małe pojęcie o świecie, że szok. Od kiedy to człowiek żyjący w dżungli musi być zarośniętym, brudnym dzikusem? Żeby mieć obcięte włosy czy ogoloną twarz, nie potrzeba odpicowanego fryzjera i maszynek do golenia. Poza tym na litość boską, to Indianin, a oni mają bardzo skąpe owłosienie na twarzach, podobnie jak Azjaci, ale żeby to wiedzieć trzeba się interesować czymś więcej niż koniec własnego nosa i obalanie browarów.
karolk80
2 lata temu
Brazylia ma powierzchnię 8,5mln km^2 i liczy 200mln ludzi. Gęstość zaludnienia to zaledwie 24 osoby/km^2. W Polsce mamy 123 osoby/km^2 i mieścimy się bez problemów. Lasy pokrywają ponad 31% powierzchni Polski i jakoś mieścimy się. Lesistość za sprawą Lasów Państwowych rośnie. Brazylia dopuszcza się grabiezy lasów których nie zasadzili. Terenów mają dość, Chdzi tylko o zysk z drewna.
bESOVxLL
fsg
2 lata temu
Nawet tam im żyć nie dadzą........
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić