o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Narodowość samochodu liczy dla kupujących. Marki, które wybieramy najchętniej

3
Podziel się

Świat motoryzacji rządzi się nie tylko prawem podaży i popytu, ale też mitami, które narosły wokół samochodów. W szczególności dotyczą one pochodzenia aut.

Wiara w markę może być zwodnicza
Wiara w markę może być zwodnicza (East News, TOMASZ BARANSKI/REPORTER)
bEhLPpFN

Firma AAA Auto opublikowała ranking popularności marek w podziale na kraje, z których one pochodzą. Dane dotyczą rynku wtórnego.

Japonia - Toyota, Nissan, Suzuki, Mitsubishi, Honda, Mazda, Subaru
Niemcy - Opel, Volkswagen, BMW, Audi
Francja - Renault, Peugeot, Citroen
Korea Południowa - KIA, Hyundai
USA - Ford, Chevrolet, Chrysler, Jeep, Dodge
Czechy - Skoda
Włochy - Fiat, Alfa Romeo, Lancia
Hiszpania - Seat
Szwecja - Volvo, Saab
Wielka Brytania - Land Rover, Jaguar

Zestawienie jest ciekawe, ale należy zadać sobie pytanie o to, czy właściwe jest określanie wartości marki poprzez państwo, z którego ona pochodzi. W końcu na przestrzeni lat niektóre z nich zostały wykupione przez koncerny z innych państw lub weszły w zagraniczne alianse.

bEhLPpFP

Opel, który w przypadku „niemieckich” samochodów wyprzedził Volkswagena, od lat nie jest w niemieckich rękach. Do niedawna należał on do General Motors, a obecnie jest własnością francuskiego koncernu PSA, który w swoim portfolio ma też Peugeota, Citroena i luksusową markę DS. Nissan, choć japoński, związany jest z Renault i pomiędzy tymi firmami następuje ciągły przepływ technologii.

Właścicielem marki Volvo jest chiński Geely, co nie przeszkadza Szwedom w projektowaniu dobrych samochodów. Kia i Hyundai należą do jednego koncernu, podobnie jest z wszystkimi wymienionymi w zestawieniu włoskimi markami. Do Fiat Chrysler Automobiles należy też Jeep i - oczywiście - Chrysler. Ford, choć amerykański, sporą część projektowania powierza inżynierom zatrudnionym w niemieckim ośrodku badawczym.

Do tego należy dołożyć przypadki współpracy pomiędzy markami przy opracowywaniu poszczególnych modeli. Zamiast przyglądać się pochodzeniu danej marki lepiej więc skoncentrować się na opiniach na temat danego modelu.

Źródło: AAA Auto

bEhLPpGq
KOMENTARZE
(3)
inzynier
3 lata temu
Marki i kraje juz nie maja znaczenia, bo w kazdym na swiecie np liczniki sa z tej samej firmy, lampy to samo, silnik juz prawie to samo juz nawet mercedesy maja silniki renowki , jedynie troche osprzetu swojego,plastiki do wszystkich z jednej firmy, jedynie blache z jednej i tej samej huty, wyciskaja sami , ale juz farma jest do wszystkich z jednej i tej samej firmy.Jezeli taki geele jako suv kosztuje na Bialorusi 60 tys zl, a jest to porownywalne auto do jakiegos forda koga czy renowek czy volvo to dlaczego tamte kosztuja 5 razy tyle, bo inzyniery i menagery, w geele zarabiaja 15 tys euro a w innych po 200 tys euro, ale auto a jego jakosc jest prawie taka sama.
OLO
3 lata temu
Zapomniano o Mercedesie i innych
czak
3 lata temu
moskviczi lada to auta na schwal -gniotły wszystko i jechaly a do naprawy wystarczyl mlotek ,kombinerki i kawalek drutu
bEhLPpGr
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić