Wróć na
oprac. Marcelina Kolewska
|

Narodowy Program Trzeźwości. Biskupi chcą, żeby alkohol był dostępny dopiero od 21. roku życia

122
Podziel się

Narodowy Program Trzeźwości został ogłoszony przez biskupów 13 lutego. Według episkopatu Polacy piją zbyt dużo i zaczynają za wcześnie. Program ma zmniejszyć spożycie alkoholu, "skalę upijania się i akceptacji dla upijania się”.

Rocznie na osobę przypada ok. 9-10 litrów mocnych alkoholi i 99,5 litra piwa
Rocznie na osobę przypada ok. 9-10 litrów mocnych alkoholi i 99,5 litra piwa (PAP, ABACA)
bCNAcWQB

W nowym programie Kościół chce również podwyższania cen i radykalnej minimalizacji miejsc sprzedaży, podaje „Super Express”.

- Nie będzie wolności osobistej i narodowej bez trzeźwości Polaków - mówił podczas prezentacji programu bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości.

bCNAcWQD

"Niezbędne jest fizyczne i ekonomiczne ograniczenie nadmiernej dostępności napojów alkoholowych. (...) Państwo powinno komplementarnie i bardziej zdecydowanie korzystać z narzędzia, jakim jest regulacja rynku alkoholowego za pomocą cen i polityki fiskalnej" - czytamy w programie podanym na portalu episkopat.pl.

Chcąc „wypracowania trwałej i powszechnej moralnej sprawności w postaci trzeźwości przez wszystkich” Kościół chce „pełnej abstynencji osób nieletnich i szczególnie wrażliwych na szkody alkoholowe”. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tych założeń ma być wprowadzenie sprzedaży alkoholu dopiero od 21. roku życia.

ZOBACZ TAKŻE: Jak alkohol wpływa na mięśnie?

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podaje, że w Polsce dramatycznie rośnie spożycie alkoholu. Rocznie na osobę przypada ok. 9-10 litrów mocnych alkoholi i 99,5 litra piwa. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych powinno przypadać co najmniej 1000 osób. Dziś średnia dla całej Polski to 273 osoby.

bCNAcWQJ

Źródło: episkopat.pl / SuperExpress

bCNAcWRe
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(122)
yaro
2 lata temu
A dla kleru zero seksu dożywotnio. Pod karą ekskomuniki i więzienia. Przecież przysięgają, ślubowanie jest święte.
kropka
2 lata temu
Jestem abstynentką i jestem przeciwna nadmiernemu spożywaniu alkoholu przez innych. Nie podoba mi się jednak ciągłe wtrącanie się rządzących i kościoła do wszelkich aspektów życia (jedzenia, picia, sfery intymnej, antykoncepcji, form spędzania czasu wolnego itd itd.) Dajcie ludziom pożyć na swój sposób!!! I przede wszystkim WOLNĄ WOLĘ i brania odpowiedzialności za WŁASNE a nie narzucone z góry wybory.
a
2 lata temu
dosyc drygowania przez kosciol
bCNAcWRf
biskup Flacha
2 lata temu
A kiedy Narodowy Program Pedofilski ?
Dudus
2 lata temu
Nie bedzie wolnosci osobistej polakow tak bez pogonienia tej klerykalnej bandy wtacajacej sie w zycie osobiste i probujacej ograniczyc swobode decydowania o sobie obywateli. PiS nie bedzie rzadzil wiecznie a po zmianie wladzy kler byc moze tez zostanie roliczony za swoje tzw zaslugi.
Najnowsze komentarze (122)
gosc
2 lata temu
jedna wazna zecze co powinno byc zrobione w Polsce to odzielenie kosciola od panstwa mniej konfliktu by bylo w spoleczenskwie.Francja dawno to zrobila i chwala sobie to.
gfd
2 lata temu
Takie decyzje powinno podejmować państwo, a kościół niech zajmie się swoimi wyznawcami. Dlaczego się wtrącają?
mito
2 lata temu
A pedofilia dopuszczalna tylko wśród ksiezy!!
stefan
2 lata temu
lajdakom w łebach sie przewraca , lepiej przestancie nawolywac do sprowadzania dobrych bojownikow islamskich najwiekszych wrogow chcrezescijanstwa
Damik
2 lata temu
Niech ta sekta zacznie od siebie czyli pijaństwo,rozpusta,pedofilia i inne odchylenia
Załamany
2 lata temu
Idź oglądać swoje polskie tvp
zx
2 lata temu
kler sam ma problem alkoholowy !
kela
2 lata temu
proponuję każdemu kto poślubia Boga żeby poddał się dobrowolnie kastracji składając śluby czystości.
bCNAcWQX
Ja
2 lata temu
Czyli nie bedzie wiecej biby na plebani :-D coz za strata pasibrzuchy i darmozjady "Człowiek, który na świecie jedząc chleb, nie pracuje, czy tam w nim błękitna krew płynie, czy popielata, czy czerwona, jest darmozjadem i niczym więcej..." pamietacie Benedykt Korczyński jaka na czsie jest jego wypowiedz
maniek
2 lata temu
a ja przyrzekałem że do bierzmowania i kurna wytrzymał żem,słowa dotrzymał
bijok
2 lata temu
Niech się biskupi skupią na modlitwie i wara od tego ile ja wypijam gorzały. Piję za swoje i nic im do tego.
Tak
2 lata temu
Ja proponuję wszystkich księżom obowiązkową kastracje lub sterylizacje.
garBaty
2 lata temu
Mógł bym się zgodzić na ograniczenie ilościowe w zakupu alkoholu dla osób do 21 roku. szczególnie mocnych alkoholi. np. do 5szt. jednorazowo. Poza tym jest to sondaż jaki będzie odzew społeczeństwa? PiS tak jak kościół wprowadza zmiany po cichu.
///
2 lata temu
W wielu krajach alkohol jest dostępny od 21 roku i nikt z tego nie robi awantury. Trzeba też mieć kulturę picia,bycia i po prostu kulturę osobistą.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić