o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

NASA chce dotknąć Słońca. Misja rusza już wkrótce

5
Podziel się

NASA ujawniła szczegóły bezprecedensowej misji. Zamierza wysłać bezpośrednio w stronę atmosfery Słońca sondę Solar Probe Plus.

Ilustracja próbnika Solar Probe Plus
Ilustracja próbnika Solar Probe Plus (NASA)
bEJNenQR

Obiekt znajdzie się około 3,7 mln mil (5,9 mln km) od gwiazdy. Odległość naszej planety od Słońca wynosi prawie 150 milionów kilometrów. Sonda znajdzie się więc naprawdę blisko.

Zmierzy się tam z temperaturą i promieniowaniem, jakiej żaden inny ziemski obiekt nigdy nie doświadczył. NASA podaje, że w pobliżu Słońca urządzenie będzie się poruszać z prędkością około 450 tys. mil na godzinę (to aż 724 tys. km/h). Zgodnie z obrazowym porównaniem, przy tej prędkości podróż z Waszyngtonu do Filadelfii zajęłaby zaledwie sekundę. W przełożeniu na polskie realia to odległośc jak z Warszawy do Torunia.

Próbnik będzie badać zewnętrzną atmosferę Słońca. Zebrane dane mają pomóc w prognozowaniu najważniejszych zdarzeń pogodowych w kosmosie, które mają wpływ zarówno na życie na Ziemi, jak i na krążące dookoła niej satelity. Dotyczą również astronautów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

bEJNenQT

Start planowany jest latem 2018 roku między 31 lipca a 19 sierpnia. Okno startowe potrwa 20 dni. Na stronie NASA trwa już odliczanie. Więcej szczegółów agencja zdradzi 31 maja. Relację z tego wydarzenia będzie można oglądać na żywo w internecie.

bEJNenRu
KOMENTARZE
(5)
Student
4 lata temu
724 "tysiace" kilometrow na godzine?
Aabb
4 lata temu
DOTKNĄĆ SŁOŃCA - 3.7 MLN MIL ... ;---;
czes
4 lata temu
najpierw na księżycu wylądujcie!!!!
bEJNenRv
zeb
4 lata temu
można by ze Słońca przywieźć plazmę konieczną dla przyszłej energetyki. Byłoby to porównywalne do opanowania ognia przez człowieka
ds
4 lata temu
Wziunęli by sie lepij do jakiejs konkretnej roboty.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić