Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Stawska
|

NASA: Mars będzie bezpieczny do życia. Pierwsze badania są bardzo obiecujące

21
Podziel się:

Jedną z głównych przeszkód, by zamieszkać na Marsie są ekstremalnie niskie temperatury. Pomysł, jak rozwiązać tę kwestię przedstawił Elon Musk, ale NASA odrzuciła jego pomysł. Jednak wyniki badań naukowców z Harvardu mogą okazać się kluczowe do rozwiązania problemu.

Nowe wyniki badań mogą przybliżyć nas do kolonizacji Marsa
Nowe wyniki badań mogą przybliżyć nas do kolonizacji Marsa (iStock.com)

Elon Musk wraz ze SpaceX zaprezentowali NASA pomysł na trwałą poprawę warunków atmosferycznych na Marsie. W tym celu planeta miała zostać zbombardowana licznymi atakami nuklearnymi, które mogłyby wywołać globalne ocieplenie.

Agencja Kosmiczna odrzuciła ten pomysł, jednocześnie przyznając, że globalne ocieplenie klimatu na Marsie byłoby możliwe jedynie przez dostarczenie na Marsa ogromnych ilości dwutlenku węgla, co jest niemożliwe przy obecnej technologii. W odpowiedzi na to, naukowcy z Harvardu przeprowadzili badania z użyciem aerożelu krzemionkowego, dzięki któremu można terraformować na stałe części planety. Ich wyniki niedawno opublikowano w Nature Astronomy.

Mars - problem z atmosferą

Jak wspomnieliśmy największym problemem kolonizacji Marsa zdają się być jego ekstremalne różnice temperatur. W ciepłe dni może dochodzić na planecie do 30 stopni Celsjusza jednak tej samej mocy temperatura może spaść do kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Średnia temperatura wynosi -60 stopni Celsjusza, ale może dochodzić nawet do -120.

Tak duże wahania temperatury wynikają przede wszystkich z większej odległości planety od Słońca niż w przypadku Ziemi oraz z bardzo cienkiej atmosfery. Wynikiem tego są nie tylko duże różnice temperatur w zależności od pory dnia, ale również silne promieniowanie UV docierające przez cienką warstwę atmosfery.

Zobacz także: Zobacz też: NASA pokazała nowe zdjęcie z Marsa

Globalne ocieplenie na Marsie

Naukowcy z Harvardu zgadzają się, że wywołanie globalnego ocieplenia na Czerwonej Planecie jest na ten moment niemożliwe. Zamiast tego polecają rozpylić nad wybranymi regionami Marsa specjalny aerożel na bazie krzemu. Zdaniem badaczy już 2-3 cm warstwa krzemowej powłoki jest w stanie podnieść temperaturę na planecie o 50 stopni Celsjusza, co wystarczy by przetrwały rośliny a lód pod powierzchnią planety uległby rozmrożeniu i pobudził cyrkulację wody na całym Marsie.

Ponadto użycie aerożelu krzemionkowego powstrzymuje niemal w 99% szkodliwe promieniowanie UV. Ważne jest również to, że aerożel nie powstrzymuje procesu fotosyntezy roślin W dużym uproszczeniu pozwoliłoby to na lokalne, kontrolowane ocieplanie się klimatu. Aerożel powstrzymuje zatrzymuje gazy cieplarniane, dzięki czemu mogą one ogrzewać planetę.

"Konkretnie, w eksperymentach i modelowaniu wykazujemy, że w marsjańskich warunkach środowiskowych warstwa aerożelu krzemionkowego o grubości 2–3 cm będzie przekazywać wystarczającą ilość światła potrzebnego do fotosyntezy, blokować niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe i stale podnosić temperaturę, bez potrzeby jakiegokolwiek wewnętrznego źródła ciepła" - czytamy w opisie badania.

Naukowcy są zdania, że ich pomysł ma ogromną przewagę nad pozostałymi projektami pozwalającymi na terraformowanie Marsa przede wszystkim dlatego, że jego wdrożenie wymaga maksymalnie kilkunastu lat przygotowań. Jeżeli kolejne wyniki będą wyglądały równie obiecująco, to jest prawdopodobne, że niektóre regiony Marsa mogą bardzo przypominać te znane z Ziemi.

KOMENTARZE
(21)
grg
rok temu
Nasa i ich bajeczki.... hahahaha
obserwator.
3 lata temu
niech ktos wlaczy "generator z turbinium" na marsie podobno sa kosmici i tak jak w pamieci absolutnej, tam sie to udalo.
poznaniak lat...
3 lata temu
nie rozumiem Mars Księżyc to martwe planety nie nadające się do życia.Ziemia tez kiedyś jak zatrzyma się jądro wewnątrz tez stanie się martwą planeta,skała nic więcej.
🌏
3 lata temu
Jeszcze tam ich nie było żeby zasmiecic następna planetę i zniszczyć
kris
3 lata temu
Jak się dowiedzą marsjanie to daje sobie waca obciąć że będzie na ziemię z kosmosu.
Andrzej
3 lata temu
Po co wracać na planetę z której przyjylecielismy...:/
marek
3 lata temu
Problem w tym , że Ten Pan to Musk a ludzie mają mózg....Nasa powinna brać to pod uwagę. A tak poza tym jak widzę bardzo się spieszy bogaczom i przekrętom do ucieczki na inną planetę i pozostawienie ludzi na pastwę losu.....Biedak bowiem nigdy nie dożyje tego zaszczytu żeby ratowano jego życie zabierając na inną planetę....
pawel
3 lata temu
naukowcy odkryli że jak się wleje wodę z Bałtyku do rurki o średnicy 1 cm to rurka będzie długa jak ...cholera !
pawel
3 lata temu
a w Afryce nie ma wody ...
Gość
3 lata temu
No i super. To teraz wysłać tam wszystkich ,,nachodźców" no i Schetynę z jego bandą rozbójników.
Jacek
3 lata temu
Tylko brejza ogrzeje marsa anusem ..
jan
3 lata temu
Podobno od zanieczyszczeń na Ziemi jest cienka warstwa atmosfery i się zmniejsza, a na Marsie ma być odwrotnie? Więcej zanieczyszczeń to będzie większa warstwa atmosfery. Ktoś tu kogoś oszukuje
ghjjgjhg
3 lata temu
"W tym celu planeta miała zostać zbombardowana licznymi atakami nuklearnymi, które mogłyby wywołać globalne ocieplenie." Takie pytanie. A co z tym skażonym powietrzem, pyłem itp? Ktoś o tym pomyślał? Przecież to będzie radioaktywne i już nikt na tej planecie nie zamieszka. Czy się mylę? No chyba, że na Marsa chcą polecieć za tysiąc lat to może skażenia już nie będzie chociaż nie wiem.
Denis
3 lata temu
Niestety satan yy czyli nasa nie ma racji. Nie uda się skolonizować Marsa bo loty w kosmos są awykonalne. Nie wiem kiedy im się znudzi to ciągłe oszukiwanie ludzi tymi niby lotami i fałszywymi zdjęciami. Ciekawe na co idą te wszystkie pieniądze które rzekomo wydają na te loty? Plotki mówią, że pewni ludzie ryją pod ziemią tunele i ogromne bazy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić