Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Na Księżyc w nowych skafandrach. NASA pokazała stroje kosmonautów

55

NASA zaprezentowała nowe skafandry, w których astronauci polecą na Księżyc. Astronauci będą ich używać podczas następnej misji na Księżyc, mającej się odbyć, zgodnie z zapowiedzią NASA, do 2024 roku.

nasa księżyc
nasa księżyc (East News, Liu Jie/Xinhua News/East News)

Podczas specjalnej prezentacji NASA pokazała dwa różne kombinezony, które astronauci będą wkładać w trakcie podróży na Księżyc. Jeden z nich, o nazwie Orion Crew Survival System, przeznaczony jest do noszenia podczas startu. Drugi xEMU ma być wykorzystany podczas spacerów i badań na powierzchni.

Kombinezon pomarańczowy, czyli Orion Crew Survival System, ma być noszony podczas startu statku kosmicznego Orion. Drugi skafander, o nazwie xEMU, przeznaczony jest do działań poza statkiem kosmicznym. Najpierw zostanie wykorzystany w misji na Księżyc, później w jego ulepszonej wersji astronauci przespacerują się po Marsie.

W latach 60. i 70. astronauci z programu Apollo mieli bardzo niewygodne kombinezony. Nie mogli swobodnie się w nich poruszać, podnosić rąk nad głowę czy też kucnąć. Poprzednie skafandry nie zginały się w kolanach, przez co łatwo można było się wywrócić.

Zobacz także: Zobacz także: Sensacyjne oświadczenie byłego pracownika NASA

Nowe kombinezony są ulepszonymi i unowocześnionymi wersjami starych. Zapewniają większą swobodę ruchu. W jednym z nich astronauta będzie mógł pozostać na powierzchni Księżyca aż 8 godzin. W trakcie specjalnej prezentacji, która odbyła się w siedzibie NASA w Waszyngtonie, pokazano możliwości skafandrów, sposób zakładania i ściągania.

Nowa misja na Księżyc ma się odbyć już niedługo. NASA zapewnia, że do 2024 roku wyśle w kosmos załogę, w której ma się znaleźć co najmniej jedna kobieta.

Zobacz także:

Co wiesz o NASA?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić