Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Klaudia Stawska
|

NASA: Ogromne ilości metanu na Marsie. Eksperci wyjaśniają

8
Podziel się

Łazik Curiosity prowadzący badania na Marsie dokonał niezwykłego odkrycia, które może świadczyć o istnieniu życia na Czerwonej Planecie. Dowodem, że na planecie znajdują się żywe organizmy ma być bardzo duża ilość metanu wykryta w Marjańskim powietrzu.

NASA: nowe odkrycie potwierdza ślady życia na Marsie
NASA: nowe odkrycie potwierdza ślady życia na Marsie (iStock.com)
bFdTUutN

Metan na Ziemi produkowany jest przez żywe organizmy i w wyniku działania światła słonecznego rozkłada się w powietrzu przez kilkaset lat. Odkrycie dużych pokładów metanu na Marsie sugeruje, że na planecie wciąż mogą być żywe organizmy. Takie mikroorganizmy byłyby w stanie przeżyć bez tlenu, a metan może być produktem ubocznym w procesie przemiany materii.

Odkrycie metany na Marsie

Metan po raz pierwszy odkryto na Marsie w 2003 roku, ale nowo zdobyte dane potwierdzają, że jest go ponad trzykrotnie więcej niż dotychczas myśleliśmy. Naukowcy są zgodni, że jeżeli na Czerwonej Planecie istniało życie, to teraz znajduje się ono jedynie pod powierzchnią.

bFdTUutP
Zobacz także: "Zraniony" Mars. Naukowcy twierdzą, że widzą coś takiego po raz pierwszy

Chociaż badania są bardzo obiecujące, to nie jest wykluczone, że metan od dawna jest uwięziony pod powierzchnią planety. Może być on uwalniany nieregularnie przez pęknięcia w skorupie. Dotychczas uważano, że nawet mikroorganizmy nie byłyby w stanie przetrwać na Marsie w obecnych warunkach. Niemniej odkrycie metanu jest dla naukowców znakiem, że życie na Marsie może nadal istnieć, mimo bardzo niesprzyjających warunków na powierzchni planety.

bFdTUutV
bFdTUuuq
KOMENTARZE
(8)
tora tora tor...
3 lata temu
Kiedyś na Marsie istniało życie niestety tam też ludzie kupili żydowską Biblię !
Świadomy
3 lata temu
Nigdy nie pozwolimy Wam tam dolecieć....
y5
3 lata temu
duża ilość metanu wykryta w Marjańskim powietrzu.
bFdTUuur
freestyler_1
3 lata temu
chmmm...a co z Alfem z planety Melmak?
dd
3 lata temu
Na siłę próbujemy znaleźć życie na innych planetach, a na Ziemi je niszczymy.
gość z przysz...
3 lata temu
na Ziemi kiedyś istniało życie
Janek syn Jan...
3 lata temu
Takie trochę watykańskie myślenie, nie dlatego wielcy fizycy wywracali myślenie naukowców do góry nogami, żeby ktoś, kto znalazł jakiś związek na innej planecie szedł tym samym myśleniem. Za chwilę PiS udowodni że cały węgiel w Kosmosie pochodzi z Ziemi i da się nim palić w piecach. A potem Watykan to wykorzysta jako faktografię do Apokalipsy św. Jana. W tym metanie są szczątki jej ofiar. Tam ją testowano, zanim mechanizm Apokalipsy zostanie wykorzystany na Ziemi, tylko metan zostanie i Putin go nam sprzeda za pośrednictwem Trumpa. Hmmm czyli Jarek to...
AI
3 lata temu
BZDURA. Życie na Marsie istniało jeszcze kilka tysięcy lat temu, zaś obecnie Mars wygląda tak, jak Ziemia będzie wyglądać za kilkaset lat. Mars to przestroga dla Ziemian, którzy wszak z Marsa pochodzą, a przestrogę postanowili zignorować :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić