Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Klaudia Stawska
|
aktualizacja

NASA planuje nowe badania zmian na Słońcu i ich wpływu na Ziemię

0
Podziel się:

NASA planuje rozpoczęcie dwóch nowych programów kosmicznych, których celem będzie badanie aktywności Słońca. Jedno z nich ma skupić się na zmianach wpływających na pogodę kosmiczną, drugie – na wpływie zmian na pole magnetyczne Ziemi.

Dwa nowe programy kosmiczne NASA mają dać odpowiedź na pytanie o to, jak zmiany zachodzące na Słońcu wpłyną na życie na Ziemi
Dwa nowe programy kosmiczne NASA mają dać odpowiedź na pytanie o to, jak zmiany zachodzące na Słońcu wpłyną na życie na Ziemi (NASA)

Pierwsze badanie będzie miało na celu obserwację zjawisk zachodzących na Słońcu, które mają bezpośredni wpływ na pogodę kosmiczną. Sama pogoda kosmiczna ma przede wszystkim ogromne znaczenie w przypadku wypraw kosmicznych, ale gwałtowne burze słoneczne wpływają również na Ziemię. Projekt PUNCH (Polarimeter to Unify the Corona and Heliosphere) zakłada wystrzelenie czterech satelitów, których zadaniem będzie przede wszystkim śledzić wiatr słoneczny.

Drugi projekt przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Iowa nazywa się TRACERS (Tandem Reconnection and Cusp Electrodynamics Reconnaissance Satellites). Jego celem będzie zbadanie, jak pola magnetyczne wokół Ziemi oddziałują ze Słońcem i w tym celu zostaną użyte dwa statki kosmiczne.

Burze słoneczne – realne zagrożenie dla Ziemi

Zrozumienie zmian zachodzących na Słońcu oraz wzajemnego oddziaływania pól magnetycznych Ziemi i Słońca jest ważne, ponieważ zmiany pogody kosmicznej mogą poważnie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Warto chociażby przypomnieć wydarzenia z Carrington w 1859 r., kiedy burza słoneczna uszkodziła systemy telegraficzne na całym świecie. Niektórzy naukowcy są przekonani, że powtórzenie takiego wydarzenia dzisiaj mogłoby całkowicie pozbawić nas elektryczności. Na mniejszą skalę burze słoneczne mogą zakłócić satelity i technologię naziemną.

Zobacz także: Słońce jeszcze nie pokazało, na co tak naprawdę je stać

Najnowsze projekty NASA są częścią współpracy z ESA, której celem jest stworzenie systemu prognozowania pogody dla nadchodzących burz słonecznych. Chociaż współpraca obu agencji rozpoczęła się dopiero w tym miesiącu, to NASA od lat bada różne zjawiska zachodzące na Słońcu. Projekty PUNCH i TRACERS mają dostarczyć nowych cennych informacji. Start obu z nich przewidziany jest na sierpień 2022 roku.

KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić