Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|

NASA świętuje. Duże odkrycie TESS: egzoplaneta wielkości Ziemi

22
Podziel się:

Satelita TESS dokonał kolejnego ważnego odkrycia. Po raz pierwszy wykrył egzoplanetę wielkości Ziemi. Rozmiar się zgadza, ale jest coś, co powoduje, że nie ma mowy o "Ziemi 2.0".

Ponad 35 proc. egzoplanet większych od Ziemi jest wodnymi gigantami
Ponad 35 proc. egzoplanet większych od Ziemi jest wodnymi gigantami (Wikimedia Commons CC0, NASA)

Na początku 2018 roku misję rozpoczął satelita Transiting Exoplanet Survey Satellite, w skrócie TESS, należący do NASA. To właśnie on zastąpił wyłączony pod koniec 2017 roku Kosmiczny Teleskop Keplera. Został zaprojektowany w celu wyszukiwania planet pozasłonecznych metodą tranzytu. I już miesiąc od startu spłacił się, robiąc niesamowite zdjęcie pokazujące 200 tysięcy gwiazd. Teraz dokonuje kolejnego odkrycia.

TESS, dziecko NASA, odkrywa egzoplanetę wielkości Ziemi

Jest nim egzoplaneta nosząca nazwę HD21749c. Znajduje się 53 lata świetlne od nas. Swoim rozmiarem przypomina Ziemię, ale na tym podobieństwa się kończą. Według naukowców temperatura, jaka panuje na tej egzpolanecie, wynosi ok. 420 st. C.

HD21749c nie będzie więc ewentualnym "następcą" Ziemi, ale naukowcom nie o to chodzi. TESS ma przecież odkrywać kolejne egzoplanety i jak na razie sprawdza się w tym świetnie.

NASA liczy na TESS

Głównym zadaniem TESS jest wyszukiwanie egzoplanet. Dlaczego to takie ważne? Bo planet podobnych do naszych jest mnóstwo i gdzieś może rozwijać się życie.

- Przed misją Keplera wiedzieliśmy o istnieniu może kilkuset egzoplanet. W większości były to tzw. gorące Jowisze, czyli gazowe giganty krążące bardzo blisko swoich gwiazd. Na tym tle nasza Ziemia i nasz Układ Słoneczny wydawały się unikatowe. Teraz wiemy już, że tak nie jest. Obserwacje Keplera pokazały, że układów podobnych do naszego jest mnóstwo. Podobnie z planetami. Kandydatów na Ziemię 2.0 mamy w tej chwili bardzo dużo. Na każdej z nich teoretycznie mogą panować warunki zdolne do powstania i podtrzymania prostego życia - tłumaczył w rozmowie z Tech WP dr inż. Krzysztof Kanawka z kosmicznej firmy Blue Dot Solutions i portalu kosmonauta.net.

NASA w poszukiwaniu Ziemi 2.0

Według danych, około 35 proc. egzoplanet większych od Ziemi wydaje się być bogatymi w wodę. Pozostaje więc liczyć na TESS, który może odkryć miejsce nadające się do życia w naszej galaktyce.

KOMENTARZE
(22)
Wedkarz123
3 lata temu
Fajnie ze znajdą "druga" Ziemię, ale jak tam dolecieć? !?
Spin
3 lata temu
Dosyc tych klamstw przejzyjmy na oczy niech pokarza chociarz jeden jakikolwieg dowod a nie bzdurne filmiki klamcy!!!
pragmatyczny
3 lata temu
Oni nigdy nie wylądowali na księżycu a o bazie na nim już nie wspomnę. Mamią nam oczy pseudo eksploracja kosmosu a ja się pytam gdzie jest baza ludzi na księżycu. Jeżeli tego nie potraficie zrobić to o jakiej eksploracji my tu mówimy hahahahahaha. ja wiem dlaczego nie ma bazy na księżycu ale tego nie napisze bo mam wątpliwości czy ten komentarz pozostanie :)
Oni są, bo Ty...
3 lata temu
W tym kraju wali gojem i co zrobisz . Z ludźmi jak z mlekiem po udoju , odstawisz w spokojne i chłodne miejsce , a oddzieli się śmietanka od mniej wartościowej pozostałości , np. chude mleko . Zupełnie jak z ludźmi , dłuższy czas od wojny , a wykształcili się ludzie myślący , co jest normalną koleją rzeczy ( chudemu mleku już dziękujemy ) . Chodzi o to , że to nie my zajmujemy się tym odcedzaniem śmietanki , są do tego przystosowani eskimosi i oni tego pilnują , aby się śmietanka nie zamieniła w SZLACHETNE MASELKO , bo ono im najbardziej szkodzi , nie są w stanie strawić tego daru natury i go niszczą , a jak ? coś taki ciekawy ? ten co dużo wie to krótko żyje ( była żona Nathana Rothschilda i jej późniejszy mąż - znudziło się im życie i w wieku lat trzydziestu paru postanowili się powiesić na pasku , na klamce od drzwi - zupełnie jak Leper )
123
3 lata temu
Eric
123
3 lata temu
straszna choroba
Jaś
3 lata temu
Nieuk
miś
3 lata temu
Który ciągnie za sobą skutki.
Jeansy
3 lata temu
Przed, na długiej przerwie, po tylko nie bierz nic! To co mam robić?! Domyśl się!
antykomer
3 lata temu
A dlaczego NASA nie spyta się Wałęsy gdzie jest życie - przecież taki piękny wykład dał na temat końca cywilizacji i powstaniu nowej. Może jego koledzy już do nas lecą :D
Tom
3 lata temu
53 lata swietlne i dopiero ja znalezli ?
Cichociemny
3 lata temu
W jaki sposób NASA świętuję? Tytuł mówi że NASA świętuję ale jak?
Rjx
3 lata temu
NASA UFO pierdoły
Oo
3 lata temu
Ja tu widzę grafikę komputerową, pozdro dla kumatych
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić