Wróć na
Anna Rymsza
|

NASA uruchomiła nowy superkomputer. Dzięki niemu znów polecimy na Księżyc

0
Podziel się

NASA uruchomiła swój nowy superkomputer. Aitken działa w centrum badawczym Ames w Dolinie Krzemowej.

Aitken, centrum rozwojowe Ames, NASA
Aitken, centrum rozwojowe Ames, NASA (NASA, NASA)
bCOeuFoB

NASA będzie używać superkomputera Aitken do skomplikowanych symulacji. To narzędzie pracy dla ponad 1,5 tys. naukowców i inżynierów z całych Stanów Zjednoczonych. Superkomputer pomoże w badaniach od symulacji wnętrza słońca po opracowanie wydajnych dronów. Jednym z ważniejszych zadań Aitkena będzie symulacja kolejnego lądowania na Księżycu dla projektu Artemis.

Modułowy i przyjazny środowisku

Aitken może wykonywać obliczenia z teoretyczną prędkością 3,69 petaflopsów (10 do potęgi 15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Na dane przeznaczonych zostało 221 TB dysków. Komputer ma 1150 węzłów i 46080 rdzeni. Został zbudowany z modułów HPE SGI 8600 z procesorami Intel Xeon 2. generacji. To pierwszy z 16 modułów, które mogą powstać w centrum badawczym.

Superkomputer NASA nie znajdzie się w czołówce najszybszych superkomputerów świata, ale jest godny uwagi z innych powodów. Został tak zaprojektowany, by wymagać mniej energii niż porównywalne centra danych. Chłodzenie odbywa się z wykorzystaniem powietrza z zewnątrz i krążącej wody.

bCOeuFoD

Konstrukcja bazuje na przyjaznym środowisku projekcie Electra z 2016 roku. W porównaniu do tradycyjnego centrum danych Electra pozwoliła zaoszczędzić ponad 11 mln. litrów wody i 2 miliony kilowatogodzin w ciągu roku.

bCOeuFpe
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić