Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Gileta
Katarzyna Gileta
|
aktualizacja

Nastolatka popełniła samobójstwo. Była nękana w sieci

13
Podziel się

Nękanie w sieci to poważny problem społecznych. W dużej mierze dotyczy młodych ludzi. Wiele historii skończyło się tragicznie. Tak było również w przypadku 14-letniej Amy. Nastolatka odebrała sobie życie, ponieważ nie mogła sobie poradzić z internetową przemocą

Uśmiechniętą buzię Amy Everett kojarzyli niemal wszyscy Australijczycy.
Uśmiechniętą buzię Amy Everett kojarzyli niemal wszyscy Australijczycy. (Facebook.com)
bEUjlwdh

Amy "Dolly" Everett 3 stycznia dziewczyna popełniła samobójstwo. Chciała uciec od cyberprzemocy, której doświadczyła. Ojciec Amy, Tick Everett, umieścił na Facebooku bardzo emocjonalny wpis. Zaapelował o zwiększenie świadomości na temat znęcania się w sieci, aby życie jego córki "nie zostało zmarnowane". Post został udostępniony już prawie 1000 razy. Jak podaje BBC, jedno na pięcioro dzieci w Australii twierdzi, że w ubiegłym roku padło ofiarą przemocy.

Ojciec Dolly przyznał, że jego córka chciała "uciec od zła na tym świecie", ale "nigdy nie pozna wielkiego bólu i pustki, jakie po sobie pozostawiła". Nie podał on żadnych szczegółów dotyczących znęcania się nad czternastolatką, jednak wyraził nadzieję, że uwaga poświęcona śmierci Dolly może "pomóc ocalić inne cenne życie".

bEUjlwdj

Zaprosił również hejterów na jej pogrzeb, mówiąc: "Jeśli przypadkiem ludzie, którzy uważali to za żart i poczuli się lepsi dzięki ciągłemu zastraszaniu i nękaniu, zobaczą ten post, proszę aby przyszli i zobaczyli to, do czego doprowadzili".

Firma produkująca kapelusze Akubra również złożyła kondolencje, wzywając jednocześnie do przeciwstawienia się wszelkim formom zastraszania. Charakterystyczny kapelusz z szerokim rondem, wykonany z filcu pochodzącego z króliczego podszerstka jest jednym ze znaków rozpoznawczych australijskich farmerów. Dolly została twarzą marki jako ośmioletnia dziewczynka. Jej uśmiechniętą buzię kojarzyli niemal wszyscy.

"Każdy rodzaj nękania jest niedopuszczalny. Od nas zależy, czy zareagujemy, gdy zobaczymy jakiekolwiek oznaki cyberprzemocy. Dolly była córką, siostrą, przyjaciółką. Bądźmy czujni, obserwujmy swoich bliskich" – czytamy na fanpejdżu Akubry.

Według australijskiego Narodowego Centrum Zapobiegania Cyberprzemocy (NCAB), ogólna liczba przypadków zastraszania nieznacznie spadła w ostatnim dziesięcioleciu. Jednak przypadków cyberprzemocy jest zdecydowanie więcej. Na hejt w internecie jesteśmy narażeni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ważnym aspektem jest anonimowość w sieci. Może to utrudnić ludziom poczucie empatii wobec ofiar.

bEUjlwdp

Pomimo wieli dostępnych form pomocy, młodzi ludzie bardzo niechętnie zgłaszają się po wsparcie, kiedy są ofiarami zastraszania. Nie ma oficjalnych statystyk dotyczących samobójstw z powodu zastraszania. Podczas gdy liczba samobójstw w Australii spada, odsetek osób w wieku od 15 do 24 lat targających się na własne życie wzrósł w ostatnich latach.

Zobacz też: *Grzesiak napisał książkę o hejcie. "Pond 80 proc. Polaków spotkało się z hejtem" *

bEUjlwdK
KOMENTARZE
(13)
aaa
4 lata temu
Akurat od cyberprzemocy łatwo uciec. Wyłączyć komputer czy innego phona i na przykład pojechać na ryby tudzież w Bieszczady. Sądzę, że gdzie jak gdzie ale w Australii jest wystarczająco dużo miejsca, gdzie żadne sieci nie sięgają.
sss
4 lata temu
Podobno przez PISowskie trole była nękana !!!
mmm
4 lata temu
Jaki proble było zrezygnować z internetu albo zablkować wszystkich tych hejterów..
bEUjlwdL
Takata
4 lata temu
normalnie de***e, jak poradzić sobie z przemocą w sieci??? wyciągasz wtyczkę i po wszystkim
Myśl
4 lata temu
Wynika z tego że internet powinien być dla dzieci blokowany conajmniej do 18 roku życia. Śmigają te dziewczynki po necie w świecie zboczeńców psychopatów. Oglądają puste obrazki barwne i albo zostają prostytutkami albo się usuwają z Planety. Nie dla psa kiełbasa.
Otaku
4 lata temu
Szkoda że nie ma kar za coś takiego. Od razu odechciałoby się hejtu!
no!
4 lata temu
te fora dla młodych to maja zastąpić życie towarzyskie i to jest straszne i religię i to niezrozumiałe i wartości i to szaleństwo --- i tak potem reagują i to rozpacz dla rodziny ---- młodzi zrozumcie tam nikt prawdy nie pisze , bajki wam potrzebne , chyba już z tego okresu wyrośliście a ciągle w świecie bajek sie obracacie zamiast w realu --- kto rozumny wymiata z for i nie traci czasu na głupoty
Van Sutener
4 lata temu
A może do tatusia nie dociera, że sam postawił dziecko na scenie i zrobił z niego małpkę? Scena ma to do siebie, że jedni klaszczą, a inni wygwizdują. To tylko scena, a dzieciak tego nie wie.
kwetr
4 lata temu
Jeszcze się znajdą psychole na przyjdą i z przyjemnością będą ten pogrzeb oglądać. Ludzie są podli.
jk
4 lata temu
nikt zdrowy na umysle nie targnie sie na swoje zycie.
czejen
4 lata temu
ona ma nie więcej jak 7 lat dobrze czytać nie umie o2 i admin tego portalu to drugi marek
starszy_infor...
4 lata temu
Przykre ale dziś dla młodych większe znaczenie ma aprobata na forach społecznościowych niż realna praca w "realu". Pomimo iż zajmuję się informatyką i z internetem mam styczność od około 1990 roku to nie "obnażałem" się ani na NK ani nie mam żadnego konta na fejsbookach czy innych snobistycznych forach. Współczuję młodym że muszą sie dowartościowywać na tych platformach i tak przeżywać zmniejszenie liczb "lajków" czy wykluczenie (większa obraza niż dostać w pysk) z polubionych.
Piter
4 lata temu
to czemu tatko jest komuptera i komórki nie zabrał, najlepszy lek na hejt w sieci ps. jak na zdjęciu jest czternastolatka to ja jestem już pra pra dziadkiem
bEUjlwdD
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić