Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Nauczyciele z byłego liceum Agaty Dudy piszą do niej list. "Nie możemy już dłużej milczeć"

101
Podziel się

"Nazwa 'Szkoła Prezydencka', która wyróżniała nas spośród innych placówek, przestała już być powodem do chluby" - piszą strajkujący nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Przez lata Agata Duda uczyła tam języka niemieckiego, absolwentem szkoły jest też prezydent Andrzej Duda.


Andrzej Duda i Agata Duda przed II LO w Krakowie
Andrzej Duda i Agata Duda przed II LO w Krakowie (PAP, Jan Graczyński)
bETuUBFh

"Zwracamy się do Ciebie pragnąc wyrazić nasz żal, rozczarowanie i narastający gniew" - rozpoczynają swój list strajkujący. Podkreślają, że decyzja o podjęciu protestu nie była łatwa. W liście otwartym padają zarzuty o braku solidarności z protestującym pedagogami.

"Nie możemy już dłużej milczeć"

Nauczyciele piszą o wsparciu, które przez lata okazywali Agacie Dudzie. "Cieszyliśmy się Twoim sukcesem, a nawet byliśmy dumni, że mogliśmy z Tobą pracować" - piszą pedagodzy. Zarzucają jednak Pierwszej Damie, że ta publicznie nie chce zabrać głosu "w obliczu największego powojennego kryzysu edukacji".

bETuUBFj

W liście czytamy, że byli koledzy Agaty Dudy czują "wstyd i upokorzenie" w sytuacji, kiedy muszą tłumaczyć stosunek Agaty Dudy do środowiska nauczycielskiego. "Nie możemy już dłużej milczeć" - dodają.

Zobacz także: Zobacz także: Anna Zalewska z zakazem? Minister: to fake news!

Sygnatariusze listu powołują się także na doświadczenie Pierwszej Damy w oświacie. "Doskonale znasz realia szkolne, wiesz, ile czasu i pracy należy poświęcić, aby być dobrym nauczycielem i sprostać oczekiwaniom uczniów i rodziców" - piszą.

bETuUBFp

Na koniec nauczyciele wyrażają nadzieję, że ich apel oraz "zawarte w nim emocje" skłonią Agatę Dudę "do przemyśleń i podjęcia stanowczych działań". Pedagodzy stanowczo podkreślili, że ich list nie był inspirowany przez nikogo z zewnątrz, a jedynym powodem była sytuacja panująca w oświacie.

Strajk nauczycieli

Od poniedziałku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. To efekt braku porozumienia rządu z dwoma związkami zawodowymi: Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Protest trwa w newralgicznym okresie dla uczniów.

W tym tygodniu przeprowadzany jest egzamin gimnazjalny. Od 15 kwietnia swoją wiedzę będą weryfikować ośmioklasiści. Tuż po weekendzie majowym testy będą pisać maturzyści.

bETuUBFq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio Kraków

bETuUBFK
KOMENTARZE
(101)
gość
3 lata temu
jakoś nie pochwaliła się pani Zalewska w której komisji była pierwsza dama TVP też o niej zapomniało chociaż mogła jechać przecież pojechać do szkółki do której wysłali strażaków na matury kasjerki z biedronki to może pierwsza dama na kasę
aaaaaaaaaaaaa...
3 lata temu
Pisać do niemowy to jakby nie pisać wcale.
GOŚĆ
3 lata temu
Przecież każdy ma prawo do własnego zdania. Każdy ma prawo popierać i nie popierać strajków . Na przymus domagają się poparcia , litości proszę , a moze ktos zna swoje miejsce w szeregu i wie na co sobie może pozwolić a na co nie może.Przywileje pociągają za sobą również konsekwencje i dobrze by było gdyby wszyscy tak konsekwentnie podchodzili do swojej pozycji i pracy .
bETuUBFL
ddd
3 lata temu
A wydawala sie taka w porzadku a tu wart pac palaca
Gość
3 lata temu
Przetaniecie strajkować jak znowu ktoś umrze bo młodzi nie wytrzymają waszej presji . I mówicie że þo dla dobra uczniów. Żygać się chce na te okrągłe kawałki. Najbardziej wam zależy jqk najmniej robić a najlepiej nic i brać duże pieniądze po jesteście po studiach. Nie zaznaczacie że to najłatwiejsze studia w kraju ktore kształca miernoty. Tych którzy pozytywnie się wyróżniają utrudnia im się życie.
Mirm
3 lata temu
Nauczyciele tak kochają dzieci i tak im na nich zależy że zrobili z dzieci zakładników żeby tylko osiągnąć swój cel. To nie nauczyciele to żenada mogą strajkować w wakacje i ferie przecież mają płatne ,a nie kosztem dzieci jestem budowlańcem nam na godzinę mniej aniżeli każdy z nauczycieli ale nie biorę dzieci za zakładników
koko
3 lata temu
Damom to trzeba się urodzić a nie zostać.
hteih
3 lata temu
.......nauczyciele z tego liceum ,zarabiają taką kasę jak inni nauczyciele chcą, w ciągu jednego popołudnia na korepetycjach
hi hi
3 lata temu
Kobieta w państwie pis ma tyle do powiedzenia co Pani Agata
dr Judym
3 lata temu
Pretensje do szydło i zaleskiej nie do nauczycieli. To co zrobiły jest nieodpowiedzialne. Jak można było zlikwidować klasy integracyjne i profilowane? Co takie zdolne dziecko nauczy się przy tym słabych z orzeczeniami? W klasach profilowanych był dodatkowy nauczyciel specjalista, który znał się na niedomaganiach uczniów? Ale chodziło o oszczędności, które trzeba było wysłać do Rydzyka. Wydłużenie awansu nauczycieli to 9 miliardów oszczędności. A nauczyciel osiąga dyplomowanie w wieku 38 lat. Jak można było dopuścić do kumulacji roczników? Dla uczniów z kumulacji to wielka strata. Likwidacja gimnazjów spowodowała, że nauczyciele muszą uzupełniać etat w trzech szkołach. Jak taki nauczyciel ma mieć siłę na prowadzenie zajęć z pasją czy zajęcia dodatkowe i wyrównawcze? Samorządy wyzbyły się kasy na dostosowanie budynków szkół. Te remonty odbywają się w czasie lekcji. Przedmioty przyrodnicze w 2 lata zamiast 3 to profanacja. Dziecko w 7 klasie spotyka się z trudniejszym materiałem
vaula
3 lata temu
te wasze teksty są tak denne że szkoda słów!! gdzie byliście przez ostatnie 30 lat - trzymaliście gęby na kłódkę - a kolejne rządy nic nie robiły. Teraz przynajmniej bardzo dużo dobrego się robi dla zwykłych ludzi. ale nie da się nadrobić 30 lat w 4 lata tak żeby wszyscy byli zadowoleni. Trzeba było wcześniej wojować a nie teraz kosztem kolejnych grup społecznych gierki polityczne prowadzić!!!!
bcf
3 lata temu
po pierwsze to nie jest JEJ prywatne liceum, nie odzywa się bo nie ma nic do powiedzenia, pewno kupiła 4 krowy i 10 świniaków
Ta Negatywna ...
3 lata temu
już sama nie wie co ma wymyślać więc wymyśla innym. Zmieńcie zawód, takich orłów na pewno wszędzie przyjmą z otwartymi rękami.
bETuUBFD
oko
3 lata temu
comoze sekretarka notariusza zrobic nie moze nawet glosu zabrac bo jarek nie pozwala przeciez nie mamy prezydenta tylko notariusza glownego polski
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić