Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Bolesław Breczko
Bolesław Breczko
|
aktualizacja

Naukowcy odkryli zagubioną egzoplanetę. Ukrywała się w systemie Kepler-150

2
Podziel się:

Nowo odkryta egzoplaneta jest częścią systemu zauważonego przez Kosmiczny Teleskop Keplera, który nosi mało oryginalną nazwę "Kepler-150". System ten składa się z podobnie mało oryginalnie nazwanych planet: Kepler-150 b, c, d oraz e. Kepler-150 f znajduje się dalej od pozostałych planet i jej sygnał był słabo widzialny.

Naukowcy odkryli zagubioną egzoplanetę. Ukrywała się w systemie Kepler-150
(Yale Unicersity, Michael S. Helfenbein)

Planetę udało się odkryć astronomom z Uniwersytetu Yale. Dane pochodzące z oddalonego o 3 tys. lat świetlnych systemu Kepler-150 poddali ponownej obróbce. Użyli do tego nowego algorytmu, który bierze pod uwagę dane z Keplera, sygnały znanych już planet oraz gwiazd i na tej podstawie pozwala wyselekcjonować sygnał niepasujący do żadnego z opisanych wcześniej ciał niebieskich. Dzięki temu naukowcy określili obecność planety oraz jej orbitę z dokładnością do 99,998 proc.

Pełne okrążenie gwiazdy zajmuje planecie Kepler-150 f 637 dni. Czyli znacznie dłużej niż odkrytym kilka lat wcześniej pozostałym planetom systemu Kepler-150, co dodatkowo wpłynęło na trudność obserwacji.

- Udało nam się to tylko dzięki naszej nowej technice modelowania i odsiewania sygnałów znanych planet – powiedział szef zespołu odpowiedzialnego za odkrycie Keplera-150 f, Joseph Smith. – Planeta kryła się dosłownie w lesie innych planet – dodał naukowiec.

KOMENTARZE
(2)
strażak
5 lata temu
olać ją
Otaku
5 lata temu
Bzdura. Żadnej planety nie widzieli. Metoda tranzytu może dać mylące wyniki związane z aktywnością gwiezdną. Dlaczego nie użyć teleskopu Hubla? Nawet jeden pixel byłby dowodem :\
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić