o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Karolina Modzelewska
Karolina Modzelewska
|

Naukowcy wskrzesili robaki mające ponad 40 000 lat. Były zamrożone w arktycznym lodzie

41
Podziel się

Arktyczny lód kryje w sobie wiele tajemnic. Wśród nich są zamarznięte i pozostawione w praktycznie niezmienionej formie, wymarłe gatunki. Ostatnio jeden z nich został wskrzeszony przez naukowców.

Robaki mają ponad 40 000 lat.
Robaki mają ponad 40 000 lat. (Shutterstock.com)
bEEvfBtx

Naukowcy z University of Tennessee przywrócili do życia ponad 40 000 letnie nicienie znalezione w wiecznej zmarzlinie syberyjskiej. Są najbardziej złożonymi organizmami, które udało się wskrzesić po tak długim zamrożeniu.

Nicienie to bezkręgowce o średniej długości pół milimetra, wyposażone m.in. w mózg, układ nerwowy i układ pokarmowy. Mikrobiolog odpowiedzialna za ich odkrycie – Tatiana Vishnivetskaya szacuje, że robaki znalezione w wiecznej zmarzlinie mogą mieć około 41 000 lat, co sprawia, że są najstarszymi żyjącymi organizmami na świecie.

W jaki sposób nicienie przetrwały w wiecznej zmarzlinie?

Nicienie są w stanie wytrzymać ekstremalne warunki, ponieważ mają zdolność do tworzenia powłoki chroniącej ich ciała przed temperaturą. Jest to możliwe nawet wówczas, gdy nie mają dostępu do tlenu.

bEEvfBtz

W rozmowie z brytyjskim dziennikiem The Sun - Geatan Borgonie z Extreme Life Isyensya w Gentbrugge w Belgii, specjalistka od nicieni powiedziała – te robale przetrwają prawie wszystko. Ich organizmy są przystosowane do tego by przeżyć tysiące lat w wiecznej zmarzlinie.

Szokujące odkrycie naukowców stwarza nadzieje na wskrzeszanie gatunków, które już dawno wyginęły. Budzi też ciekawość jaka jest faktyczna granica życia nicieni.

bEEvfBua
KOMENTARZE
(41)
aw15
4 miesiące temu
to się nam Jezusów namnoży ja się uda to z ludźmi!
dr. Dino
2 lata temu
40000 lat... skacz żabo, skacz...
Leon
2 lata temu
Po co to robią. Nie przywraca się czegoś co minęło bo może to być opłakane w skutkach
bEEvfBub
Antyislam
2 lata temu
Malo to robactwa islamskiego
G.H
2 lata temu
Jesli nicienie potrafią przetrwać tak długo w niskich temperaturach, to co takiego zrobili naukowcy?
Polak, nieste...
2 lata temu
Głupota niektórych Polaków poraża. Po co nauka skoro jest modlitwa.
Ja
2 lata temu
Ja bym chętnie hodował Tyranozaura, bynajmniej żaden komornik by mnie już nie nachodził
Arturx
2 lata temu
Dzisiaj nicienie jutro hibernacja dla najbogatszych, przedłużenie życia do czasu znalezienia panaceum na nieuleczalną w danej chwili chorobę. Za pieniadze podatnikow nowa galaz nauki. Tylko dla wybranych. masz raka to do przechowalni a po 20 latach na stół chirurga. Rachu ciachu i juz masz nowa nerke a potem nastepne bezstresowe 40 lat życia, a potem do zamrazarki i tak do konca swiata i jeden dzien dluzej. Julia takie zycie nie dla ciebie bo .....Masz miliony żyjesz wiecznie.
.
2 lata temu
I po co to? Komu potrzebne są jakieś robale? No chyba że potrafią zwalczać jakieś choroby.
Fido
2 lata temu
Sukces to bedzie jak się zmartwych wskrzesi ludzi
Pl
2 lata temu
"stwarza nadzieje na wskrzeszanie gatunków"... Wyraz "nadzieję" zastąpiłbym wyrazem "niebezpieczeństwo". Nie ma pewności, czy te wskrzeszone robale nie przyniosą nam szkody.
Hhhh
2 lata temu
I po co nam jakieś Robale które wymarly tyle lat temu? Chyba z jakiegoś powodu nastąpiła taka rewolucja zniszczą nas Ci naukowcy.
justek73
2 lata temu
wymarłe gatunki przywracane na siłę do życia niosą ze sobą zagrożenie dla współczesnej przyrody dla ludzkości...,mogą być przyczyną wielu chorób, których nie będziemy w stanie powstrzymać bo niewiele o wymarłych gatunkach wiemy.
bEEvfBtT
Aa
2 lata temu
Na biedne dzieci ? Te z Afryki co je karmił Caritas a teraz gwałcą nasze curki
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić