Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Bolesław Breczko
Bolesław Breczko
|
aktualizacja

Naukowcy "znaleźli" brakującą połowę materii wszechświata

11
Podziel się:

Okazało się, że jest to gaz zbyt chłodny i zbyt rzadki, aby został zauważony przy wykorzystaniu dotychczasowych metod obserwacji.

Naukowcy "znaleźli" brakującą połowę materii wszechświata
(NASA)

Brakujące ogniwo między galaktykami właśnie zostało odkryte – pisze New Scientist. Z dotychczasowych wyliczeń naukowców wynikało, że oprócz widzialnych gwiazd, galaktyk i innych jasnych obiektów we wszechświecie powinno znajdować się jeszcze drugie tyle "normalnej" materii, czyli protonów, neutronów i elektronów. Dwóm niezależnym zespołom udało się właśnie odkryć gdzie znajduje się mniej więcej połowa z niej.

"Zaginiona" wcześniej materia znajduje się w obłokach gazowych tworzonych przez bariony. Obłoków nie udało się wcześniej zaobserwować ponieważ gaz jest zbyt chłodny, aby dojrzały go teleskopy rentgenowskie. Nadal nie ma urządzenia, które mogłoby to zrobić.* Zespoły naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu oraz z Instytutu Astrofizyki z Orsay wykorzystały inną metodę, aby określić istnienie gazu.*

*Badacze wykorzystali zjawisko Siuniajewa-Zeldowicza. *Pojawia się ono gdy światło z wielkiego wybuchu przechodzi przez gorący gaz. Część światła rozprasza elektrony w gazie pozostawiając ślad w mikrofalowym promieniowaniu tła.

Obydwa zespoły wykorzystały zdjęcia par galaktyk wykonane przez satelitę Plancka, na których zaobserwowane było zjawisko iajewa-Zeldowicza. Nakładając na siebie zdjęcia wykonane przez satelitę zespoły wykryły, że galaktyki połączone są cienkimi, gazowymi włóknami.

Zobacz także: Podejrzany błysk wywołał panikę w Białym Domu

*- Naukowcy zdawali sobie sprawę, że coś musi tam być *– mówi w rozmowie z New Scientist Ralph Kraft z Centrum Astrofizyki Instytutu Smitithsonian i Harvardu. – Jednak dopiero teraz udało się komuś, i to dwóm niezależnym grupom, ustalić, z czym mamy do czynienia. Potwierdza to, że nasze przypuszczenia dotyczące formowania się wszechświata są mniej więcej prawidłowe – dodaje.

Jesteś zainteresowany kupnem nowego sprzętu RTV lub AGD i nie chcesz przepłacać? Zobacz stronę RTVEUROAGD kody rabatowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
BógStwórca
rok temu
Powiem tak. Nauka zwyczajnie uczy się tego co już zostało utworzone. Pytanie skąd to się wzięło jest nawet ważniejsze niż jak to działa.
Nalkowiec pis...
5 lata temu
To jest cala polowa cwiartki calosci podzielona na polowe
Wasia
5 lata temu
Nieprawda, jest plaska ziemia niebo I pieklo. Pis to potwierdzil
Asx
5 lata temu
To teraz wszystko jasne , kaczynski zalozyl okulary
pół ćwierci
5 lata temu
"zjawisko iajewa-Zeldowicza" :) ... niezłe iaja! ::)
yaro
5 lata temu
Autor niedouczony dziennikarzyna. Naukowcy nie znaleźli brakującą połowę materii, tylko połowę brakującej materii, ale dla takiego to bez różnicy. Nie wie, o czym pisze. Poziom warsztatu- puka w dno od spodu.
Jarek
5 lata temu
A gdzie Pan Bóg?My chcemy Boga,my poddani.
ok
5 lata temu
super i tak dalej
DOCIEKLIWY DO...
5 lata temu
Ale to jest WIĘKSZA połowa, czy MNIEJSZA? Bo nie napisali... :((
a jak
5 lata temu
Panie Jurku, to buraczana "kara", proszę oddać to na aukcję... jeszcze się zwróci i to z nawiązką ;)
qazik
5 lata temu
Trzeba się dużo uczyć i długo szukać aby znaleźć POŁOWĘ CAŁEJ materii wszechświata :))))
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić