o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Nawet 200 mln rocznie na niestandardową terapię. Nowe przepisy będą ratować życie

1
Podziel się

Jeśli jedyną nadzieją dla pacjenta jest leczenie niezarejestrowane w Polsce, państwo sfinansuje mu je w ramach ratunkowego dostępu do leków - podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita". Za kilka lat ma być na nie przeznaczone nawet 200 mln zł.

Nawet 200 mln rocznie na niestandardową terapię. Nowe przepisy będą ratować życie
(Fotolia, SubscriptionXL/Fotolia)
bDIMNJwB

Ciężko chory, którego uratować może jedynie terapia niezarejestrowana i nierefundowana w Polsce lub refundowana w innym wskazaniu, może ubiegać się o nią z tzw. ratunkowego dostępu do leków.

Gwarantuje mu to ustawa o ratunkowym dostępie do technologii lekowych (RDTL), jak powszechnie określa się nowelizację z 25 maja 2017 r. ustawy o świadczeniach zdrowotnych refundowanych ze środków publicznych - podaje "Rz".

Zobacz także: Sieć szpitali. Co to oznacza dla pacjentów?
bDIMNJwD

Dotyczy to pacjentów, dla których jedyną szansą są nowatorskie terapie. Z RDTL skorzystają pacjenci cierpiący na choroby rzadkie i ultrarzadkie czy nowotwory. Jak czytamy w "Rz": zgodnie z nowelizacją w pierwszym roku obowiązywania ustawy na niestandardowe terapie przeznaczonych zostanie 10 mln. zł, a w kolejnych odpowiednio 50 mln zł, 100 mln zł i 200 mln zł.

O udostępnieniu choremu technologii nierefundowanej w Polsce czy w danym wskazaniu zdecyduje minister zdrowia na podstawie wniosku podmiotu mającego umową na leczenie szpitalne z NFZ, a którym dla ratowania pacjenta zastosowano wszystkie dostępne w tym wskazaniu technologie medyczne finansowane ze środków publicznych.

bDIMNJxe
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
Nielubiekryst...
4 lata temu
Biegaczochirurg z debna (kiedys Goleniow) wyleczy wszystko przecież wszelkie rozumy pozjadał.
Najnowsze komentarze (1)
Nielubiekryst...
4 lata temu
Biegaczochirurg z debna (kiedys Goleniow) wyleczy wszystko przecież wszelkie rozumy pozjadał.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić