Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|

Nazwali Tadeusza Rydzyka „prywatnym biznesmenem”. Sprawą zajmie się prokuratura

65
Podziel się:

Były poseł PiS Andrzej Jaworski złożył zawiadomienie do prokuratury na posłów Platformy Marcina Kierwińskiego i Cezarego Tomczyka. Poszło o wypowiedzi polityków PO dotyczące finansowania Muzeum Tożsamości - nowej inwestycji fundacji Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka.

Ojciec Tadeusz Rydzyk i jego fundacja może cieszyć się z kolejnej dotacji od rządu
Ojciec Tadeusz Rydzyk i jego fundacja może cieszyć się z kolejnej dotacji od rządu (East News)

Chodzi o budowę muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które ma powstać w Toruniu między uczelnią ojca Rydzyka a wybudowanym przez niego kościołem. Założycielem placówki została Fundacja „Lux Veritatis” kierowana przez redemptorystę, a partnerem – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa w tej sprawie została podpisana 20 czerwca. Resort na funkcjonowanie muzeum przekaże łącznie 70 mln zł: 5 mln zł w roku 2018, 55 mln zł w 2019 i 10 mln zł w 2020..
Dyrektora placówki powoła minister po uzgodnieniu kandydatury z fundacją ojca Rydzyka.

W reakcji posłowie Platformy poinformowali, że zawiadomią CBA. Ich zdaniem, to sposób na spłacenie przez PiS długu wdzięczności wobec Rydzyka i "rodzaj korupcji". - Zachodzą wszelkie przesłanki pozwalające postawić tezę, że Tadeusz Rydzyk i jego prywatne interesy są traktowane w sposób specjalny przez rządzących - komentował Kierwiński. Według polityków PO, Tadeusz Rydzyk to nie kto inny jak „prywatny biznesmen”. A umowa pomiędzy resortem kultury a Fundacją Lux Veritatis w sprawie budowy muzeum Jana Pawła II w Toruniu to „polityczna korupcja”.

Zobacz także: Zobacz także: Lubnauer o ojcu Rydzyku. "To oligarcha"

Te słowa nie spodobały się Andrzejowi Jaworskiemu, byłemu politykowi PiS, który pracował w zarządzie PZU, a obecnie jest wiceprezesem Krajowej Spółki Cukrowej z siedzibą w Toruniu. Jaworski złożył zawiadomienie do prokuratury na posłów. Jego zdaniem, Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk mogli dopuścić się naruszenia art. 212 Kodeksu karnego, który dotyczy zniesławienia.

- Nasza reakcja, czyli zgłoszenie do prokuratury ws. użytych słów, musiała się odbyć z kilku przyczyn. Przede wszystkim te wypowiedzi są kłamstwem. To nie jest żadna polityczna korupcja czy spłacanie długów, a jest to tylko i wyłącznie chęć zaszkodzenia przez PO kolejnym akcjom, które mają wprowadzać w Polsce normalność, mają uczyć patriotyzmu oraz tolerancji. Ich wystąpienie do CBA to jest nic innego, jak zniesławienie, co jest w Polsce traktowane jako przestępstwo – powiedział Andrzej Jaworski na antenie Radia Maryja.

Inwestycja od początku budziła kontrowersje. Początkowo mówiło się, że fundacja Lux Veritatis dostanie 100 milionów złotych. Nowa placówka znajdzie się w zachodniej części Torunia, należącą do Skarbu Państwa ziemię rok temu oddał im we władanie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, przyznając olbrzymie zniżki. Wszystko odbyło się bez przetargu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(65)
oklp;
4 lata temu
jaki ojciec no jak chodzi o misiewicza to tak to tata
majbah
4 lata temu
a co na to jego syn
starszy009
4 lata temu
ja nazywam tego starego złodzieja jeszcze gorzej.
Pro.1
4 lata temu
Zapewne będzie Ich osądzać inkwizycja z "czarnej sekty"- Zgroza i to w majestacie Prawa Świeckiego!!!
doradca podat...
4 lata temu
co to jest ten jaworski dostał posadkę i musi bronić tego przestępcy w czarnym mundurku. Jego pazerność nigdy nie ustanie, ciągle mało, mało,mało aż wreszcie zadławi się.
bozka
4 lata temu
Śmiechu warte........ a pieniądze to lepiej na inny cel spozytkowac, mało mamy ludzi chorych,
Kazimierz
4 lata temu
Panu Jaworsliemu chetnie pozycze mlotek by puknal sie w te pusta makowke bi madroscia nie grzeszy
gość
4 lata temu
Chodzi o budowę muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które ma powstać w Toruniu między uczelnią ojca Rydzyka a wybudowanym przez niego kościołem. Ich zdaniem, to sposób na spłacenie przez PiS długu wdzięczności wobec Rydzyka. Co za bzdury Rydzykowi takie muzeum jest potrzebne? Potrzebne jest nam Polakom, ma pokazać prawdę historyczną o II wojnie światowej o prawdziwych relacjach między Polakami i Żydami w tym okresie.
Suweren
4 lata temu
Jaworski nie strasz, bo się ....... ! Białoruskich standardów nam tu nie będziesz wprowadzał razem z Kolesiami z Dojnej Zmiany ! Jest wolność słowa i nikt nam ust nie zamknie ! Pamiętaj, że ciebie też kiedyś rozliczą !
lisek
4 lata temu
O. Rydzyk niczym o. Maksymilian Kolbe pracuje dla dobra Polski i jak On jest krytykowany i nienawidzony! .
Kopernik
4 lata temu
Takiego typa jak rydzyk to na SYBIR bez biletu powrotnego a Jaworski może to sponsorowac niezłe MILIONY jaworski skasował
KOMANDOSI
4 lata temu
Ależ Ci PANOWIE MAJĄ 100% RACJĘ RYDZYK POPROSTU ZLODZIEJ POLSKIEGO PODATNIKA GDZIE MILIONY ZE ZBIOROREK DLA STOCZNIOWCÓW TO NIECH JAWORSKI DA RYDZYKOWI BO TEZ NIEŹLE SKROIL POLSKI NARÓD
urząd skarbow...
4 lata temu
za orłowską powinni sie zabrać, wszystkich oszukuje nawet chłopa...
Karusin
4 lata temu
To nie biznesmen ale przestępcą ,naciągacz ,oszust i złodzieje .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić